ZTE Light Tab 2 - test [wideo]

ZTE Light Tab 2 - test [wideo]

ZTE Light Tab 2 | fot. wł.
ZTE Light Tab 2 | fot. wł.
Bartosz Dul
30.04.2012 10:00, aktualizacja: 30.04.2012 12:00

Tablet ZTE Light Tab 2 nie zrobił na mnie zbyt dobrego pierwszego wrażenia. Ot, zwykły budżetowy tablet z łącznością 3G i kilkoma wadami. Jak oceniam go po dłuższym użytkowaniu?

Oczekiwania ZTE w stosunku do tego modelu były duże. Potwierdza to Karolina Dzienia z ZTE Polska, która tak oto wypowiada się o modelu Light Tab 2:

Na polskim rynku, gdzie coraz większe znaczenie ma mobilność, dobrze przyjmują się nowoczesne urządzenia typu tablety. Można mówić nawet o tabletowym fenomenie. Ich sprzedaż ciągle wzrasta. Z niecierpliwością czekamy zatem na polską premierę tabletu ZTE, który już zdobywa europejskie rynki. Liczymy na sukces podobny do tego, jaki zdobył model V9.

Tablet ZTE zadebiutował kilka dni temu w ofercie T-Mobile. Czy faktycznie warto było czekać?

Specyfikacja sprzętowa

Tablet ZTE Light Tab 2 wyposażony jest w 7-calowy wyświetlacz TFT LCD o rozdzielczości 1024 x 600. Serce tego urządzenia to procesor Qualcomm MSM8255 o częstotliwości taktowania 1,4 GHz. Na pokładzie są moduł HSPA, GPS, Bluetooth oraz Tuner FM. Pracą tabletu zarządza system operacyjny Android w wersji 2.3.5.

Do dyspozycji użytkownika oddano 512 MB pamięci oraz 4 GB pamięci wewnętrznej. W zestawie znajduje się dodatkowo karta microSD 4 GB. Są też kamera do prowadzenia rozmów wideo oraz aparat o rozdzielczości 3 Mpix. Wymiary tabletu to 19 x 123 x 12,5 mm, waga - 402 g.

Zawartość zestawu

W pudełku, oprócz instrukcji i gwarancji, znajdują się ładowarka modułowa, kabel USB oraz słuchawki pchełki.

Wygląd i wykonanie

ZTE Light Tab 2 | fot. wł.
ZTE Light Tab 2 | fot. wł.

Na jakość również nie można narzekać. Tablet jest bardzo solidny. Jedynie zdejmowanie tylnej klapki (gdzie znajduje się bateria oraz slot kart SIM) wydaje się zbyt łatwe. I dobrze, bo w ZTE Light 2 trzeba to robić niestety stosunkowo często.

Na górze ulokowane są wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm oraz jeden z dwóch głośników, na prawym boku przyciski odpowiedzialne za regulację głośności i Power, a na lewym nie ma nic. Dół skrywa wyłącznie port microUSB oraz drugi głośnik.

ZTE Light Tab 2 | fot. wł.
ZTE Light Tab 2 | fot. wł.

ZTE Light Tab 2 nie waży zbyt dużo. Nie trzeba więc trzymać go na kolanach lub w obydwu rękach. Jest to z pewnością tablet komfortowy w użytkowaniu.

Ekran

Reakcja na dotyk nie działa perfekcyjnie. Ekran wymaga chwili przyzwyczajenia, ale w gruncie rzeczy jego obsługa nie sprawia problemu. Funkcja dotyku nie działa tak jak w high-endowych modelach, ale na pewno nie obniża komfortu pracy.

ZTE Light Tab 2 | fot. wł.
ZTE Light Tab 2 | fot. wł.

Jakość obrazu jest przeciętna. Już nie wspominając o technologii AMOLED, nawet wiele zwykłych ekranów LCD u konkurencji prezentuje się dużo lepiej. Rozdzielczość nie jest zbyt wysoka (1024 × 600) w stosunku do wielkości ekranu i bardzo łatwo można to zauważyć. Nie przeszkadza to znacząco w codziennej pracy, chociaż przeglądanie stron internetowych i czytanie tekstu byłoby przyjemniejsze z dodatkowymi pikselami.

Tablet ZTE należy do niższej półki cenowej i trzeba to wziąć pod uwagę, oceniając ekran. Z tej perspektywy sprawdza się on całkiem dobrze.

Łączność

Największą zaletą Light Taba 2 jest moduł 3G. Mobilny Internet działa naprawdę dobrze, nie było problemów ze złapaniem łączności 3G lub HSDPA. Skoro jest moduł 3G, producent nie pominął funkcji wysyłania SMS-ów. Trudno wymagać jakiejkolwiek jakości – funkcja po prostu działa.

Tablet może również służyć jako telefon. Nie jest to zbyt wygodne ze względu na rozmiar urządzenia. Najlepsze rozwiązanie to po prostu zakup zestawu słuchawkowego lub korzystanie z trybu głośnomówiącego.

Podczas testów ZTE Light Tab 2 nie odnotowałem żadnych problemów z obsługą modułów GPS oraz Bluetooth.

Oprogramowanie

Urządzenie wyposażone jest w Androida Gingerbread 2.3 z nakładką ZTE. Bardzo delikatnie zmienia ona standardowy system Google'a. Różnice sięgają w zasadzie tylko ekranu blokady, dolnej belki i wyglądu ikon aplikacji.

ZTE Light Tab 2 - ekran blokady | fot. wł.
ZTE Light Tab 2 - ekran blokady | fot. wł.

Ekran główny składa się z 5 pulpitów. Wyglądają i funkcjonują dokładnie tak samo jak w smartfonowej wersji Androida.

ZTE Light Tab 2 - dolna belka| fot. wł.
ZTE Light Tab 2 - dolna belka| fot. wł.

Producent nie dodał absolutnie nic, co zbliżałoby Light Taba 2 do tabletu z krwi i kości. Korzystanie z niego przypomina po prostu używanie przerośniętego telefonu i nie daje przyjemności. Niestety, przedstawiciele ZTE słowem nie wspomnieli, czy urządzenie dostanie aktualizację do Androida 3.0 czy 4.0.

Ogromną wadą tabletu jest jego stosunkowo częste zawieszanie się. W takich sytuacjach Light Tab 2 przestaje reagować na jakiekolwiek polecenia użytkownika. Pomaga tylko wyjęcie baterii i ponowne uruchomienie urządzenia.

Wydajność

Szybkość działania interfejsu jest poprawna, ale widać lekkie braki w płynności. Głównym powodem jest prawdopodobnie nakładka ZTE – po zainstalowaniu słynnego Go Launchera Ex i dowolnego tematu widać poprawę. Na szczęście każdy użytkownik Androida może bez problemu znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

ZTE Light Tab 2 - CF-Bench | fot. wł.
ZTE Light Tab 2 - CF-Bench | fot. wł.

Gry się nie przycinają, układ Qualcomma (ten sam co w HTC Flyer, SGS Plus) sprawdza się bardzo dobrze - urządzenie będzie odpowiadać także osobom szukającym rozrywki. Oczywiście wciąż daleko mu do tabletów z najwyżej półki.

Oczywiście nie ma mowy o przyjemnym graniu w najbardziej wymagające gry. We wszystkie prostsze i dwuwymiarowe tytuły gra się z dużą przyjemnością.

Multimedia

ZTE Light Tab 2 obsługuje główne formaty odtwarzania video, w tym H.264, MPEG4 (720P) oraz Flash. Tablet wspierany jest przez dźwięk systemu Dolby Surround.

Jest to też jego największa zaleta. Głośniki stereo w połączeniu z włączonym trybem Dolby dają piorunujący efekt, jakiego mogą pozazdrościć producenci nawet najdroższych tabletów, które kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Nawet przy dużej głośności nie ma zakłóceń.

ZTE Light Tab 2 - Instagram | fot. wł.
ZTE Light Tab 2 - Instagram | fot. wł.

Gdyby nie dość niska rozdzielczość, ZTE Light Tab 2 byłby doskonałą maszynką do oglądania filmów np. w podróży. Oczywiście mniej wymagający użytkownicy będą zachwyceni możliwościami tabletu ZTE. Wystarczy zainstalować z Google Play dobry odtwarzacz wideo (np. MX Player) i można cieszyć się płynnym odtwarzaniem filmów nawet wyższej jakości.

Wideoprzegląd

Na poniższym wideo możecie zobaczyć, jak tablet radzi sobie z prostymi grami, odtwarzaniem wideo oraz jak wygląda i działa Android 2.3.

Internet

Oczywiście w przypadku bardziej rozbudowanych stron bywało, że tablet się zacinał, ale nie wpływa to na ogólną ocenę. Po zainstalowaniu wtyczki flash wszystkie elementy wyświetlają się prawidłowo, nie ma żadnych powodów do narzekań.

Jeżeli komuś nie odpowiada standardowa przeglądarka, może ściągnąć lepiej działające i bardziej rozbudowane ze sklepu Google Play.

Aparat

Aparat spisuje się przeciętnie, jak można było się tego spodziewać, biorąc pod uwagę klasę urządzenia oraz matrycę 3 Mpix. Zdjęcia szerszego planu wychodzą bardzo słabo. Fotografie makro zadziwiająco dobrze. Niestety, odwzorowanie kolorów pozostawia wiele do życzenia.

Wychodzę jednak z założenia, że tablety nie służą do robienia zdjęć (od tego są aparaty/smartfony), więc nie uważam tego za poważną wadę.

Zdjęcie (1)
Zdjęcie (1)
Zdjęcie (2)
Zdjęcie (2)
Zdjęcie (3)
Zdjęcie (3)
Zdjęcie (4)
Zdjęcie (4)

Bateria

Z drugiej strony oglądanie przez dwie godziny wysokiej jakości filmu z włączoną stałą synchronizacją danych jest w stanie zużyć aż 60% baterii. Mimo wszystko jak na pojemność 3400 mAh tablet radzi sobie całkiem dobrze.

Podsumowanie

Dobra obsługa multimediów, niezły czas pracy baterii i świetna jakość dźwięku wydobywającego się zarówno z głośników stereo, jak i ze słuchawek (dzięki funkcji Dolby Surround) są w stanie przysłonić część wad urządzenia.

Zalety:

[plus] wygląd

[plus] solidna budowa

[plus] czas pracy baterii

[plus] moduł 3G

[plus] jakość głośników, Dolby Surround

[plus] przyzwoita wydajność w grach

[plus] możliwość dzwonienia i wysyłania SMS[minus]ów

Wady:

[minus] przestarzały Android 2.3 Gingerbread

[minus] niska rozdzielczość

[minus] zawieszanie się systemu

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)