Zuckerberg chce, byś rozmawiał ze swoimi okularami. Oto Ray‑Ban Meta
Podczas konferencji Meta Connect 2023 Mark Zuckerberg pokazał drugą generację swoich inteligentnych okularów. A w zasadzie dopiero o tej wersji można powiedzieć, że jest inteligentna.
28.09.2023 15:38
Okulary Ray-Ban Stories z 2021 roku pozwalały głównie na odtwarzanie muzyki i rejestrowanie filmów. Co prawda miały wbudowanego wirtualnego asystenta, ale bardzo prymitywnego.
Zuckerberg chwali się, że nowe Ray-Ban Meta to pierwsze okulary zasilane przez sztuczną inteligencję Meta AI.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z okularami Ray-Ban Meta można rozmawiać
Co prawda nowe okulary wciąż nie mają wyświetlacza, ale pozwalają na głosową komunikację z wirtualnym asystentem. Co ciekawe, Meta AI zbiera dane nie tylko z wbudowanych mikrofonów, ale i aparatu.
Podczas wystąpienia Zuckerberg podał przykład spaceru po mieście, gdy wystarczy spojrzeć na jakiś obiekt i zadać pytanie typu "Hej Meta, co to za budynek?". Asystent ma udzielić konkretnej odpowiedzi.
Niestety choć okulary Ray-Ban Meta będą dostępne w 15 krajach na całym świecie, dostępność asystenta Meta AI początkowo ma być ograniczona do Stanów Zjednoczonych. Na razie nie wiadomo, co z ewentualną dalszą ekspansją.
Co jeszcze potrafią okulary Ray-Ban Meta?
Okulary mają wbudowane pięć mikrofonów, dwa głośniki, 12-megapikselowy aparat, czujnik dotyku w oprawce oraz czip Snapdragon AR1 Gen 1.
Korzystając z Ray-Ban Meta można:
- wysyłać wiadomości SMS oraz na Messengerze i Whatsappie;
- prowadzić rozmowy głosowe;
- słuchać muzyki;
- nagrywać 6-sekundowe filmy 1080p;
- transmitować wideo na żywo na Facebooku lub Instagramie.
Wygląd? Marka Ray-Ban przygotowała dwa fasony i cztery kolory oprawek, siedem kolorów soczewek oraz cztery rodzaje szkieł (w tym korekcyjne, przeciwsłoneczne i fotochromowe). Łącznie dostępnych ma być ponad 150 kombinacji oprawek i soczewek.
Wbudowana bateria ma wystarczyć na 4 godziny ciągłej pracy. Czas ten można jednak wydłużyć do deklarowanych 36 godzin dzięki etui, które pełni jednocześnie funkcję powerbanka.
Ray-Ban Meta: cena i dostępność
Choć okulary Ray-Ban Meta mają na stronie producenta w pełni spolszczoną witrynę produktową, na razie nie będzie można ich kupić w Polsce. Na 17 października zaplanowano start sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Finlandii, Norwegii, Danii, Szwecji oraz Australii.
W USA ceny startują z poziomu 299 dol., czyli równowartości 1300 zł bez podatków.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii