iOS 9 i WatchOS 2 oficjalnie. Lista urządzeń, które załapią się na aktualizację jest imponująca [aktualizacja]

iOS 9 i WatchOS 2 oficjalnie. Lista urządzeń, które załapią się na aktualizację jest imponująca [aktualizacja]

iOS 9  i WatchOS 2 oficjalnie. Lista urządzeń, które załapią się na aktualizację jest imponująca [aktualizacja]
Miron Nurski
08.06.2015 19:40, aktualizacja: 16.09.2015 12:45

Co nowego w mobilnych systemach Apple'a?

Aktualizacja: Wiadomo już, że proces aktualizacyjny ruszy 16 września najprawdopodobniej ok. godziny 19:00 czasu polskiego. Listę wszystkich urządzeń, które załapią się na aktualizację znajdziecie niżej.

iOS 9 to przede wszystkim inteligentniejsza Siri

Siri - choć regularnie rozwijana - pod względem filozofii działania nie zmieniła się od 2011 roku pozostając tym samym w tyle za konkurencją. Wciąż była tylko aplikacją odpowiadającą na pytania i wykonującą proste polecenia.

Już wcześniej mówiło się, że Apple pracuje nad udoskonalonym asystentem rozwijanym pod nazwą Proactive. Okazuje się jednak, że nie mówimy jedynie o dodatku, lecz o najważniejszej zmianie. Siri od teraz będzie bowiem rdzeniem całego systemu.

Obraz

Przede wszystkim nowa Siri bardziej przypomina teraz zautomatyzowane Google Now uczące się nawyków użytkownika. Gdy wyjdziesz pobiegać, Siri zasugeruje uruchomienie odtwarzacza muzyki. Uruchomi go także automatycznie, gdy podłączysz słuchawki.

Obraz

Asystent Apple'a zintegrowany będzie ponadto z systemowymi aplikacjami. Jeśli przeglądasz przepis na zapiekankę w Safari lub otrzymasz go SMS-em, wystarczy że powiesz Siri "przypomnij mi o tym, gdy będę w domu", a polecenie zostanie wykonane. Istotna jest tutaj część "o tym" gdyż Siri - podobnie jak Google Now - ma rozumieć, co jest wyświetlane na ekranie, przez co komendy nie muszą być ściśle precyzowane. Siri będzie także wiedzieć, kiedy biegniemy, a kiedy jedziemy samochodem, co pozwoli na uzależnianie od tych czynności wydawanych poleceń.

Obraz

Jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś z obcego, ale znajomo wyglądającego numeru, Siri przeczesze skrzynkę mailową w poszukiwaniu właściwego kontaktu.

Obraz

Dzięki otwartemu API, zewnętrzne aplikacje otrzymają dostęp do iOS-wej wyszukiwarki (z którą skądinąd ściśle zintegrowana będzie także Siri wyświetlająca rekomendowane w danym momencie aplikacje czy kontakty). Dzięki temu np. po wpisaniu nazwiska wykonawcy, wyświetlony będzie mógł zostać link do biografii w Wikipedii, playlista w odtwarzaczu muzyki i treści ze wszystkich powiązanych apek. Dokładnie w taki sam sposób działa androidowy launcher EverythingMe.

Obraz

Nowe możliwości iPada

Wyjątkowo dużo nowych funkcji systemu iOS 9 zarezerwowano ekskluzywnie dla iPada. Przede wszystkim mówimy o zaawansowanym multitaskingu, który obejmuje 3 nowe funkcje.

Slide Over - funkcja ta pozwala na podejrzenie zawartości drugiej aplikacji bez konieczności zamykania pierwszej. Przykładowo podczas korzystania z przeglądarki możliwe jest "wysunięcie" na chwilę okna przeglądarki.

Obraz

Split View - klon samsungowego Multi Window pozwalającego na korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie na współdzielonym ekranie.

Obraz

Picture in Picture - możliwość wyświetlania wideo w ruchomym oknie, które można dowolnie skalować.

Obraz

Ze wszystkich nowych funkcji będą mogły korzystać aplikacje firm trzecich. O ile jednak ze Slide Over oraz Picture in Picture skorzystają użytkownicy iPada mini 2, iPada mini 3, iPada Air oraz iPada Air 2, o tyle Split View przeznaczony jest wyłącznie dla iPada Air 2. Ewidentnie 1 GB RAM-u w starszych modelach dał się Apple'owi we znaki.

Wszystkie iPady z iOS-em 9 otrzymają natomiast nową klawiaturę. Dozbrojono ją w zestaw skrótów, ale najciekawsze jest to, że będzie ona pełnić funkcję reagującego na gesty gładzika. Umożliwi zatem zaznaczanie, kopiowanie i wklejanie tekstu oraz przewijanie dokumentów bez konieczności ściągania palców z wirtualnej klawiatury. Świetna sprawa.

Obraz

Apple wypowiada wojnę Flipboardowi

... oraz Google'owi (Newsstand), HTC (BlinkFeed) i twórcom innych agregatorów newsów. Wraz z systemem iOS 9 zaprezentowano aplikację News, która w oparciu o zainteresowania użytkownika wyświetlać będzie artykuły ze współpracujących z Apple'em serwisów informacyjnych i blogów. Na chwilę obecną usługę tę zapowiedziano jednak wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Podczas prezentacji w oczy rzucał się przede wszystkim bardzo ładny interfejs.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Co poza tym?

Poza wspomnianymi nowościami, zaktualizowano także apki Notes (możliwość łatwego tworzenia list, dodawania zdjęć i tworzenia szkiców) oraz Maps (nawigowanie z uwzględnieniem środków komunikacji miejskiej) oraz zapowiedziano usprawnienia związane z wydajnością, baterią i prywatnością. Z kolei usługa płatności mobilnych Apple Pay zawita do Europy (a konkretnie do Wielkiej Brytanii).

Kiedy i dla kogo?

Rewelacyjna wiadomość dla użytkowników iUrzadzeń od 2011 roku w górę: aktualizację do iOS-u 9 otrzymają wszystkie urządzenia działające pod kontrolą iOS-u 8! Oznacza to, że lista zaktualizowanych smartfonów i tabletów prezentować będzie się następująco:

  • iPhone 4s;
  • iPhone 5;
  • iPhone 5c;
  • iPhone 5s;
  • iPhone 6;
  • iPhone 6 Plus;
  • iPad 2;
  • iPad 3;
  • iPad 4;
  • iPad Air;
  • iPad Air 2;
  • iPad mini;
  • iPad mini 2;
  • iPad mini 3;
  • iPod touch 5.
Obraz

Pozamiatane. Finalna wersja systemu trafi na wymienione wyżej urządzenia 16 września o 19:00 czasu polskiego.

Lepszy Apple Watch

Potwierdziły się wcześniejsze przecieki, według których Apple Watch miał doczekać się natywnych aplikacji. WatchOS 2 wraz z nowym SDK faktycznie pozwoli deweloperom na tworzenie apek przechowywanych w pamięci zegarka, a nie iPhone'a.

Obraz

Dzięki temu rozwiązaniu programy będą uruchamiały się znacznie szybciej i nie będą wymagały stałego połączenia z iPhone'em. Ponadto będą mogły korzystać z sensorów i podzespołów Watcha, takich jak czujnik ruchu, pulsometr czy mikrofon. Więcej o zaletach natywnych aplikacji pisałem już zresztą tutaj.

Nie obyło się także bez dodatków stworzonych z myślą o Internecie Rzeczy. Narzędzie HomeKit pozwoli na tworzenie aplikacji umożliwiających kontrolowanie domowego oświetlenia i innych urządzeń z poziomu zegarka. Doszły także nowe tarcze zegara, w tym klipy poklatkowe odzwierciedlające porę dnia w wybranych miejscach na świecie czy też możliwość ustawienia własnej tapety.

Obraz

Podsumowując

Zarówno w przypadku iOS-u 9, jak i WatchOS-u 2 ciężko mówić o jakimś przełomie i wyprzedzeniu konkurencji o lata świetne, ale nie zabrakło ważnych i istotnych usprawnień. Wiele z nich konkurencja miała już dawno? Być może, ale iUżytkownikom z iSprzętu korzystać się będzie przyjemniej, a przecież to jest najważniejsze. Na mnie największe wrażenie zrobiła lista urządzeń, które załapią się na aktualizację. iPhone 4s i iPad 2 to 4-latki, a przecież umieszczenie ich na wspomnianej liście jest równoznaczne z tym, że będą wspierane drobnymi aktualizacjami jeszcze przynajmniej przez kolejny rok.

Brawo, Apple'u. Brawo.

PS Światło dzienne ujrzała też dziś usługa streamingu muzyki Apple Music, o której przeczytacie w tekście Konrada.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)