Quick Charge 3.0 - dzięki technologii Qualcomma smartfona naładujesz jeszcze szybciej

Nowe Snapdragony to nie tylko wyższa wydajność. Qualcomm regularnie rozwija także swoją technologię szybkiego ładowania Quick Charge, która właśnie doczekała się trzeciej generacji.

Ładowanie smartfona

Ładowanie smartfona (Shutterstock)

Pisałem ostatnio, że dziś żaden z liczących producentów nie przejmuje się już wydajnością akumulatorów. Na szczęście jednak mamy coraz więcej sposobów na to, by z coraz słabszymi bateriami sobie radzić. Przykłady? Bezprzewodowe ładowanie, specjalne tryby oszczędzania energii oraz właśnie tzw. fast charging.

Qualcomm chwali się, że technologia Quick Charge 3.0 wykorzystuje specjalne algorytmy, które jest w stanie oszacować zapotrzebowanie na energię w danym momencie, dzięki czemu jej transfer odbywa się z maksymalną wydajnością. Urządzenia wykorzystujące Quick Charge 3.0 mają się ładować o 38% szybciej od tych z QC 2.0, dwa razy szybciej od tych z QC 1.0 i cztery razy szybciej od tych ładowanych w "standardowy sposób".

Przeprowadzone przez firmę testy na akumulatorze o pojemności 2750 mAh pozwoliły na dobicie w ciągu 30 minut od 0 do ponad 70%.

Co prawda Oppo już od ubiegłego roku dysponuje technologią, która — według zapewnień — pozwala w pół godziny wypełnić baterię w 75%, lecz dotyczy to tylko wybranych smartfonów z jego portfolio. Qualcomm natomiast będzie licencjonował swoje rozwiązanie wszystkim producentom, którzy sięgną po dowolną jednostkę z nowej linii procesorów.

  • Snapdragon 820;
  • Snapdragon 620;
  • Snapdragon 618;
  • Snapdragon 617;
  • Snapdragon 430.

Bardzo szybkie ładowanie zagości więc nie tylko we flagowcach, ale i urządzeniach ze średniej półki (także tych z zapowiedzianymi dziś procesorami). Kolejna dobra wiadomość to wsparcie dla portów USB typu C; ze względu na brak kompatybilności Quick Charge 2.0 z nowymi złączami OnePlus 2 nie oferuje szybkiego ładowania.

Pierwsze smartfony i tablety z QC 3.0 mają się pojawić jeszcze przed końcem tego roku, ale ich prawdziwy wysyp nastąpi dopiero w roku 2016.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

W czasach, gdy ważniejsza od pojemności baterii jest smukłość smartfona, szybkie ładowanie zdaje się być dobrą alternatywą dla wydajnych akumulatorów. Zwłaszcza że na rynku znaleźć już można wspierające szybkie ładowanie powerbanki. Co prawda 70% w 30 minut — choć na tę chwilę robi wrażenie — nie jest moim szczytem marzeń, ale jeśli w przyszłości wystarczy mi kilka minut ładowania do zapewnienia wielu godzin wydajnej pracy, to będę usatysfakcjonowany.

Źródło: Qualcomm

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem AMOLED-y Samsunga rządzą w mobile, ale duże OLED-y LG są bezkonkurencyjne. Dosłownie Snapdragon 820 będzie ratunkiem dla Qualcomma i królem benchmarków? Samsung Gear VR i Cardboard - porównanie Technologia Microsoft MobileFusion zamieni zwykłego smartfona w skaner 3D Pamiętacie technologie Projekt Tango i RealSense? Google i Intel właśnie połączyli siły ZUK prezentuje prototyp przezroczystego smartfona. To wbrew pozorom świetny ruch Lenovo Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory: Snapdragona 212 oraz Snapdragon 412 Snapdragon 820 już za kilka dni. Co o nim wiadomo? Nokia sprzedała dział HERE. Teraz za mapy będzie odpowiadać BMW, Audi oraz Daimler MediaTek pracuje nad Helio X30, czyli jeszcze mocniejszym 10-rdzeniowcem? Nie lubisz stać w kolejkach? Density i Google szykują rozwiązania tego problemu "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii", czyli funkcje smartfonów, za które w średniowieczu zostałbyś spalony na stosie Nokia OZO zapowiedziana. Finowie wchodzą w wirtualną rzeczywistość ZNAPS - magnetyczne złącze ładowania w każdym smartfonie i tablecie Twój smartfon może pomóc w wynalezieniu leku na raka i Alzheimera. Musisz tylko... spać Już nie tylko Apple będzie miał Force Touch? Microsoft patentuje podobną technologię Tajemnicze urządzenie GG1 pojawia się w bazie danych. Nowe Google Glass jednak powstają? Czy to my zmieniamy technologię, czy technologia nas? Snapdragon 820 przetestowany w benchmarku GeekBench. Wypadł znakomicie Meizu MX5 wykręca imponujące wyniki w benchmarkach. Premiera już za kilka dni? Internet Rzeczy - w 2020 roku do sieci podpiętych będzie ponad 28 miliardów urządzeń. Jak to wygląda w Polsce? Holus to stół, który zmieni obrazy z Twojego smartfona w trójwymiarowe hologramy Poznajcie Project Jacquard, czyli inteligentną tkaninę Google'a

Popularne w tym tygodniu:

4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować