Larry Ellison: "Bez Steve'a Jobsa Apple zmierza ku upadkowi"

fot. cbsnews.com

fot. cbsnews.com

Teorie o upadku giganta z Cupertino po śmierci Steve'a Jobsa przewijają się w mediach dość często. Tym razem głos w sprawie zabrał Larry Ellison — dziś założyciel i obecny prezes firmy Oracle Corporation, a dawniej jeden z dyrektorów firmy Apple i przyjaciel Steve'a Jobsa.

Larry Ellison był gościem programu CBS This Morning w telewizji CBS. Zapytano go, jak jego zdaniem Apple poradzi sobie bez swojego założyciela. Ellison odpowiedział tak:

Cóż, już to wiemy. Przeprowadziliśmy eksperyment. Widzieliśmy Apple'a ze Steve'em Jobsem, widzieliśmy Apple'a bez Steve'a Jobsa. Widzieliśmy Apple'a ze Steve'em Jobsem, a teraz zobaczymy Apple'a bez Steve'a Jobsa.


Ta wypowiedź nawiązuje do historii z 1985 roku, kiedy to Steve Jobs został zmuszony do odejścia z firmy Apple. Wrócił do niej dopiero w roku 1997, gdy była już w fatalnej kondycji finansowej. Ostatecznie udało mu się wyprowadzić koncern na prostą i stworzyć z niego prawdziwego giganta.

Fragment wspomnianej wcześniej rozmowy możecie obejrzeć poniżej:

Czy Larry Ellison może mieć rację? Powiem tak: Apple wciąż ma niesłychanie silną pozycję na rynku i nie zmieni się to z dnia na dzień. Istotne decyzje podejmowane są przez Tima Cooka codziennie, a tych przyszłych przecież nie znamy, więc jeszcze nic nie jest przesądzone. Fakty są jednak takie, że po śmierci Steve'a Jobsa Apple zmienił się nie do poznania, o czym już kiedyś pisałem.

Dawniej firma nie zajmowała się zaspokajaniem już istniejących potrzeb, tylko tworzeniem nowych. To przecież Steve Jobs powiedział, że potrzebne są nam komputer, smartfon i tablet, a później po prostu nam je sprzedał. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. 3,5 cala to za mało? Dajemy 4 cale. Nexus 7 jest popularny? Wypuszczamy iPada mini. iPhone jest za drogi? Pora na wariant z plastiku.

Przeciwnicy teorii o upadku Apple'a jako argument podają świetne wyniki finansowe firmy. I mają rację. Ale powiedzmy sobie szczerze: czy Apple jest dziś w stanie stworzyć produkt, który się nie sprzeda? iPhone 4S — moim zdaniem — pokazał, że nie. Przecież niewiele różnił się od zaprezentowanego 1,5 roku wcześniej poprzednika, a i tak bił wszelkie rekordy sprzedaży. Jestem pewien, że gdyby jutro w Apple Store'ach pojawiły się iSkarpetki, to firma w ciągu roku zbiłaby na nich fortunę, jednak w dłuższej perspektywie takie posunięcie byłoby nierozsądne. Podobnie jak niekoniecznie rozsądne może się okazać wprowadzenie na rynek iPada mini i tańszego iPhone'a.

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Nie zrozumcie mnie źle: nie chcę się bawić w przewidywanie upadku Apple'a, bo — jak już wspominałem — nic nie jest jeszcze przesądzone. Nie wykluczam jednak takiej ewentualności i nie trafiają do mnie argumenty, że Apple się nie skończy, bo wciąż zarabia. Oczywiście, że zarabia i jeszcze długo będzie zarabiać. Steve Jobs sprawił bowiem, że Apple jest dziś dobrze wypasioną krową, a dobrze wypasioną krowę przez jakiś czas można doić nawet nieumiejętnie. Dopiero za kilka lat przekonamy się, czy Tim Cook będzie w stanie tę krowę utrzymać przy życiu.

Źródło: CBS NewsThe Verge

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!