ForcePhone, czyli "3D Touch" w każdym smartfonie

Ekran reagujący na siłę nacisku wyłącznie dzięki oprogramowaniu? To możliwe.

3D Touch

3D Touch (Apple)

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali technologię o nazwie ForcePhone. Dzięki specjalnemu software'owi odpowiednik apple'owego 3D Touch można zaimplementować w smartfonie nieuzbrojonym w żadne specjalne sensory. Jak to działa?

Sekret tkwi w ultradźwiękach

Technologia ForcePhone wykorzystuje jedynie głośnik oraz mikrofon, czyli podzespoły, które ma dosłownie każdy smartfon. Głośnik emituje niesłyszalny dla większości osób dźwięk o częstotliwości 18 kHz, który rejestrowany jest przez mikrofon. Gdy ekran jest naciskany, częstotliwość dźwięku delikatnie się zmienia, co oprogramowanie interpretuje jako zmianę siły nacisku.

ForcePhone

Co ciekawe, dotyczy to nie tylko tylko ekranu. Software jest w stanie wykryć także nacisk na obudowę. Twórcy proponują m.in. takie zastosowania swojej technologii:

  • przyciśnięcie ikony rozwija menu kontekstowe;
  • ściśnięcie obudowy zastępuje przycisk "Wstecz";
  • "wyciśnięcie" zdefiniowanej wcześniej sekwencji skutkuje połączenie z wybranym numerem.

Twórcy tego rozwiązania wierzą, że zainteresują się nim producenci smartfonów, gdyż znosi ono konieczność korzystania z "drogich i masywnych sensorów". To może być niezły argument. Konkurencyjna technologia ClearForce wymaga stosowania dodatkowych podzespołów. Dość zresztą wspomnieć, że ZTE Axon 7 z Force Touchem jest zauważalnie droższy od podstawowego wariantu.

Ciekawostka — niemal każdy smartfon z Androidem w standardzie może wykryć siłę nacisku na ekran

Gdy przykładasz palec do ekranu, opuszka w miarę zwiększania nacisku pokrywa coraz większy obszar. Na tej postawie Android potrafi oszacować siłę nacisku i robi to od wielu, wielu lat. Po prostu oprogramowanie w żaden użyteczny sposób tego nie wykorzystuje.

Google'a wyręczyli jednak niezależni deweloperzy z XDA Developers, którzy stworzyli narzędzie Force Touch Detector.

Minusem tego rozwiązania jest jednak niewielka dokładność, a zapowiedzi wynika, że ultradźwięki radzą sobie z tym zdecydowanie lepiej. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego dowiemy się najwcześniej w przyszłym miesiącu, bo pierwsze demo technologii ForcePhone ma zostać zaprezentowane inwestorom na imprezie MobiSys 2016, które odbędzie się w dniach 27–29 czerwca w Singapurze.

Zobacz również: Moto E (2015)

Czekam z niecierpliwością na kolejne szczegóły. Łatwa do zaimplementowania i niedroga technologia w połączeniu z możliwościami Androida N mogłaby nieźle namieszać na rynku.

Źródło: Michigan News

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telefony:

OnePlus 2 w benchmarkach [aktualizacja] Nokia Alvin z pamięcią 32 giga? LG Q8 (2018) oficjalnie. Multimedialny średniak z rysikiem Motorola Milestone w barwach… Ferrari OnePlus 3 czy Samsung Galaxy S7 Edge? Który jest szybszy? Smartfony - niezwykła podróż. Insignia 5X - 5 cali, Full HD, cztery rdzenie, 13 Mpix i 4000 mAh za mniej niż 900 zł Co kryje się pod obudową iPhone'a 5? Samsung Wave, bada OS i Samsung Apps wchodzą do Polski! Demo Nokii N96 już dostępne Rewelacje Sony Ericssona – część 3 LG LU3000 - wydajniejszy niż Galaxy S i iPhone 4 [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Xiaomi 11T już w Polsce. Oto cena telefonu, który naładujesz w 17 minut OnePlus 9RT oficjalnie. Bestia dla graczy, która ma jedną poważną wadę Spędzamy dzień ze smartfonem Huawei przed premierą nowości z serii Nova. Zobacz, jak nam poszło! Motorola Moto E30 i E40 już w Polsce. Ekran 90 Hz na każdą kieszeń Samsung przecieka. Wiemy wszystko o Galaxy S21 FE Xiaomi 11 Lite 5G NE w Polsce. Współczesne problemy wymagają nowoczesnych rozwiązań