ForcePhone, czyli "3D Touch" w każdym smartfonie
Ekran reagujący na siłę nacisku wyłącznie dzięki oprogramowaniu? To możliwe.
27.05.2016 | aktual.: 27.05.2016 16:41
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali technologię o nazwie ForcePhone. Dzięki specjalnemu software'owi odpowiednik apple'owego 3D Touch można zaimplementować w smartfonie nieuzbrojonym w żadne specjalne sensory. Jak to działa?
Sekret tkwi w ultradźwiękach
Technologia ForcePhone wykorzystuje jedynie głośnik oraz mikrofon, czyli podzespoły, które ma dosłownie każdy smartfon. Głośnik emituje niesłyszalny dla większości osób dźwięk o częstotliwości 18 kHz, który rejestrowany jest przez mikrofon. Gdy ekran jest naciskany, częstotliwość dźwięku delikatnie się zmienia, co oprogramowanie interpretuje jako zmianę siły nacisku.
Co ciekawe, dotyczy to nie tylko tylko ekranu. Software jest w stanie wykryć także nacisk na obudowę. Twórcy proponują m.in. takie zastosowania swojej technologii:
- przyciśnięcie ikony rozwija menu kontekstowe;
- ściśnięcie obudowy zastępuje przycisk \Wstecz;
- \wyciśnięcie\ zdefiniowanej wcześniej sekwencji skutkuje połączenie z wybranym numerem.
Controlling your phone using force and pressure
Twórcy tego rozwiązania wierzą, że zainteresują się nim producenci smartfonów, gdyż znosi ono konieczność korzystania z "drogich i masywnych sensorów". To może być niezły argument. Konkurencyjna technologia ClearForce wymaga stosowania dodatkowych podzespołów. Dość zresztą wspomnieć, że ZTE Axon 7 z Force Touchem jest zauważalnie droższy od podstawowego wariantu.
Ciekawostka - niemal każdy smartfon z Androidem w standardzie może wykryć siłę nacisku na ekran
Gdy przykładasz palec do ekranu, opuszka w miarę zwiększania nacisku pokrywa coraz większy obszar. Na tej postawie Android potrafi oszacować siłę nacisku i robi to od wielu, wielu lat. Po prostu oprogramowanie w żaden użyteczny sposób tego nie wykorzystuje.
Google'a wyręczyli jednak niezależni deweloperzy z XDA Developers, którzy stworzyli narzędzie Force Touch Detector.
Force Touch for Game on Android
Minusem tego rozwiązania jest jednak niewielka dokładność, a zapowiedzi wynika, że ultradźwięki radzą sobie z tym zdecydowanie lepiej. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego dowiemy się najwcześniej w przyszłym miesiącu, bo pierwsze demo technologii ForcePhone ma zostać zaprezentowane inwestorom na imprezie MobiSys 2016, które odbędzie się w dniach 27-29 czerwca w Singapurze.
Czekam z niecierpliwością na kolejne szczegóły. Łatwa do zaimplementowania i niedroga technologia w połączeniu z możliwościami Androida N mogłaby nieźle namieszać na rynku.