Smartfony bez ramek wokół ekranu coraz bliżej. Japan Display szykuje już odpowiednią technologię

Japan Display - jeden z największych producentów wyświetlaczy na świecie - pracuje nad nowym typ ekranów, które pozwolą na tworzenie smartfonów o niespotykanej dotąd konstrukcji.

Sharp Aquos Crystal

Sharp Aquos Crystal

Nowy typ wyświetlaczy "Full Active" cechuje się ultracienkimi ramkami ze wszystkich czterech stron.

5,5-calowy wyświetlacz typu "Full Active"

Całą elektronikę odpowiedzialną za wyświetlanie obrazu i wykrywanie dotyku rozmieszczono w taki sposób, że niemal cała powierzchnia panelu jest aktywna.

Japan Display

Ten przeprojektowany moduł LCD pozwoli sprawić, że rozmiar smartfona będzie niemal taki sam jak rozmiar wyświetlacza. Oczekuje się, że te właściwości przyczynią się do tworzenia całkowicie nowych smartfonów.

Niektórzy producenci wyświetlaczy próbowali już robić bezramkowe panele, ale ta "bezramkowość" zawsze była 75-procentowa. Sterownik ekranu i resztę komponentów spychano po prostu na jedną z krawędzi. To pozwoliło stworzyć m.in. takie smartfony jak Sharp AQUOS Crystal.

Sharp Aquos Crystal ma ultracienkie ramki z trzech stron

Technologia nie nadążyła także za wizją projektantów Moto 360. Chęć stworzenia smartwatcha z cieniutką ramką otaczającą ekran wymusiła na nich ucięcie wyświetlacza charakterystyczną bródką, pod którą umieszczono m.in. sterownik ekranu.

Moto 360 ma prawie okrągły wyświetlacz

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Opracowywana przez Japan Display technologia "Full Active" pozwoli na uniknięcie tego typu kompromisów i tworzenie smartfonów, których praktycznie cały front wyświetla obraz.

Zaraz, zaraz, a co z głośnikiem i przednią kamerką?

Ok, wyświetlacz wyświetlaczem, ale front smartfonów skrywa także inne podzespoły. Problem braku głośnika udało się jednak rozwiązać Sharpowi, który we wspomnianym wcześniej modelu zastosował mechanizm przewodnictwa kostnego. Po przyłożeniu smartfona do skroni dźwięk wędruje od wibrującego szkła bezpośrednio do ucha wewnętrznego.

Z kolei kamerkę do selfie sprytnie ukryło LG w modelu V10. Nad wyświetlaczem głównym ulokowano wąski ekran dodatkowy, który nie wypełnia całej szerokości smartfona i zostawia nieco miejsca na aparat.

LG V10

Kwestia umiejętnego wykorzystania istniejących rozwiązań i bezramkowy smartfon gotowy. Pytanie tylko, który z producentów pierwszy się na stworzenie takiego cacka skusi.

Bezramkowe smartfony staną się nowym standardem?

Ptaszki ćwierkają, że na 10-lecie pierwszego iPhone'a Apple szykuje duże zmiany w designie. Rewolucja ma obejmować wypełnienie wyświetlaczem całego przedniego panelu przyszłorocznego smartfona.

Apple opatentował już nawet pokrycie wyświetlacza niewielkimi otworami skrywającymi kamerę i sensory.

Szkic z patentu Apple'a na wyświetlacz pokryty małymi otworami

Kto wie, czy właśnie w tym kierunku nie będą zmierzać producenci. Jest tylko jeden problem: wąskie ramki to mniejsze gabaryty urządzenia. Mniejsze gabaryty urządzenia to mniej miejsca na baterię…

Japan Display planuje ruszyć z masową produkcją swoich wyświetlaczy w marcu 2017 roku.

Źródło: Japan Display

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Project Ara - działający prototyp modularnego smartfona na wideo Snapdragon 820 oficjalnie. Ten procesor jest wielką nadzieją Qualcomma Ładowarka do telefonu – niezastąpiony pomocnik w codziennym funkcjonowaniu Już niedługo tylko Samsung i LG zostaną przy plastiku? Przyszłe Windows Phone’y będą wiedzieć, kiedy mają się uciszyć? Architektura Denver - Nvidia rzuca wyzwanie Quick Charge 3.0 - dzięki technologii Qualcomma smartfona naładujesz jeszcze szybciej Snapdragon 660 i 630 oficjalnie. Średnia półka nabierze mocy Nowa matryca Sony: super spowolnienie, czyli smartfony będą wkrótce nagrywać 1000 kl./s! Jorge Lorenzo zaprezentuje jeden z pierwszych smartfonów z 10-rdzeniowym Helio X20 Neptune Pine - smartfon z dwurdzeniowym procesorem na twoim nadgarstku Moje TOP 5 smartbandów 2015 roku [wideo]