Internet mobilny w Polsce i na świecie. Czy Polacy mają się czego wstydzić?

Dziś na Komórkomanii mamy dzień statystyk. Łukasz pisał wam już o aktywności użytkowników akcesoriów fitness, a teraz przyszła pora na dane dotyczące internetu mobilnego.

OpenSignal to popularna aplikacja służąca do wizualizowania położenia wież telefonicznych i pomiaru siły ich sygnału. Ze względu na naturę tego narzędzia, jego twórcy dysponują interesującymi danymi na temat jakości sieci komórkowych w poszczególnych krajach. Ostatni przygotowany przez nich raport bazuje na danych zebranych od 822 556 użytkowników z całego świata w dniach 1 maja — 23 lipca 2016.

Marzy ci się dobry zasięg 3G i 4G? Przeprowadź się do Korei Południowej

Pierwszy wykres dotyczy dostępności sieci 3G (również CDMA EV-DO i UMTS/HSPA ) oraz 4G (LTE). Twórcy aplikacji OpenSignal sprawdzili, przez jaką część czasu jej użytkownicy znajdowali się w zasięgu sieci 3G lub lepszej. Dane wyrażono w procentach.

Dostępność sieci 3G i 4G. Kliknij tutaj, aby zobaczyć interaktywny wykres

Jak widać, Koreańczycy wyraźnie zostawiają inne państwa w tyle. Mieszkaniec Korei Południowej średnio aż przez 98,54 proc. czasu ma dostęp do mobilnego internetu. Na drugim miejscu jest Japonia (95,52 proc.), a podium zamyka… Izrael (95,23 proc.).

Polska znalazła się na 30 miejscu na świecie (88,68 proc.)

Do liderów daleko, ale nami znalazły się m.in. takie kraje jak Francja (85,24 proc.), Wielka Brytania (84,20 proc.), Niemcy (73,69 proc.). Nie mamy więc zatem najgorzej, a niemal 90-procentowy wynik jest naprawdę niezły.

Warto wspomnieć o Indiach, które zajęły jedną z ostatnich pozycji w zestawieniu (56,10 proc.). Pisałem kiedyś, że słaba infrastruktura telekomunikacyjna w tym kraju przekłada się na wysoką popularność smartfonów dual SIM; aby mieć sensowny zasięg, mieszkańcy muszą korzystać jednocześnie z ofert dwóch operatorów. Jak widać, mają ku temu dobry powód.

Marzy ci się dobry zasięg szybki mobilny internet? Przeprowadź się do Korei Południowej

Osoby stojące za raportem sprawdziły, jakie średnie prędkości przesyłu danych wyciągają mieszkańcy poszczególnych państw. Dane te uzależnione są jakości wież telekomunikacyjnych oraz ich zagęszczenia.

Prędkość internetu mobilnego. Kliknij tutaj, by zobaczyć interaktywny wykres

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Koreańczycy ponownie udowodnili, że ich kraj jest idealnym miejscem dla geeka. Średnia prędkość przesyłu danych wynosi tam bowiem aż 41,35 Mbps. Nawet znajdujący się na drugim miejscu Singapur nie ma do Korei Południowej nawet startu (31,19 Mbps). Na trzecim miejscu uplasowały się Węgry (26,15 Mbps).

Zwycięstwo ojczyzny Samsunga i LG nie dziwi, bowiem szybkość mobilnego internetu to dla tamtejszych operatorów priorytet i wdzięczny temat dla marketingowców. Z tego względu w Korei Południowej pojawiają się często specjalne wersje smartfonów uzbrojone w szybsze modemy LTE. Pamiętacie jeszcze modele Galaxy S5 LTE-A czy LG G3 Cat. 6? No właśnie.

Polska zajęła miejsce 39 (11,89 Mbps)

O ile zasięg mamy zatem przyzwoity, o tyle oferowana przez naszych operatorów szybkość transferu danych mogłaby być wyższa. Pobieramy pliki niemal cztery razy wolniej niż mieszkańcy Korei Południowej.

Ciekawe są dane dotyczące korzystania z sieci Wi-Fi

Badacze sprawdzili, jaką część czasu użytkownicy ich apki spędzają w zasięgu Wi-Fi. Najmniej chętnie z mobilnego internetu korzystają Holendrzy, którzy podpięci do Wi-Fi są aż przez 70,05 proc. życia.

Czas spędzony w zasięgu sieci Wi-Fi. Kliknij tutaj, aby zobaczyć interaktywny wykres

Możliwych powodów takiego stanu rzeczy może być jednak wiele; od wysokiej dostępności publicznych sieci Wi-Fi, aż po dużą ilość czasu spędzanego w domu czy biurze.

Polacy natomiast na Wi-Fi jadą tylko 43,77 proc. czasu, czyli więcej czasu spędzają korzystając z internetu mobilnego. I dobrze. Kto by chciał siedzieć w domu, gdy można być trenerem pokemonów ;)

Ile czasu potrzebowałbyś, żeby pobrać… cały Internet?

Jak duży i ciężki jest w ogóle Internet?

Źródło: OpenSignal

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Producenci elektroniki wiedzą o nas wszystko? To dobrze! Oto najlepsze smartfony 2016 roku. Nagrody EISA Awards 2016-2017 przyznane QuadRooter: 900 milionów urządzeń podatnych na cyberatak. Sprawdź, czy twój smartfon jest bezpieczny Dlaczego tak wielu czytelników Komórkomanii nie aktualizuje swoich iPhone'ów? Poznaj swojego smartfona: wyświetlacz Przesiadłem się z Androida na iPhone’a. Czy było warto? Przemyślenia po kilku miesiącach iPhone 7 - podsumowanie plotek i przecieków Samsung Galaxy Note 7 - podsumowanie plotek i przecieków Usuwanie historii przeglądania w telefonie z Androidem i iPhone Przeciętny użytkownik na wpatrywanie się w ekran smartfona poświęca rocznie... ponad miesiąc Oszustwa internetowe starsze niż Internet Sprawdź, ile łącznie pieniędzy wydałeś na mobilne gry i aplikacje. Możesz się zdziwić Dlaczego świetne smartfony sprzedają się tak słabo? Nowe smartfony Alcatela oficjalnie w Polsce. Oto Idol 4 i 4S z ciekawymi bonusami Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Mikromiękka Powierzchnia Profesjonalna 4, czyli co by było, gdyby smartfony i inne gadżety miały polskie nazwy NSA nie interesuje się iPhone’ami, bo terroryści rzadko ich używają 3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest niebezpieczne nawet jeśli korzystasz z zestawu głośnomówiącego iPhone 6s z Androidem? Nie ma problemu. Wystarczy odpowiednie... etui Siri pomogło uratować życie małej dziewczynce ISIS boi się fałszywych aplikacji Samsung Galaxy Note 6/7 na renderze Jak zyskać więcej pamięci na smartfonie z Androidem?

Popularne w tym tygodniu:

iPhone w 2018 roku. Co dalej? Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach Apple Watch to chyba jedyne urządzenie, którego używam codziennie i którego nie mam ochoty wymieniać na nowszy model