Mobilny internet - poradnik dla początkujących

Mobilny internet - poradnik dla początkujących

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by mackarus
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by mackarus
Paweł Żmuda
29.12.2010 12:00, aktualizacja: 28.02.2020 09:42

Wyjaśniamy, czym jest usługa mobilnego internetu, jak z niego korzystać oraz jej wady i zalety.

Co to jest internet mobilny?

Internet mobilny to usługa operatorów komórkowych, która umożliwia korzystanie z bezprzewodowego dostępu do sieci za pomocą transferu danych. Do tego celu można użyć telefonu lub modemu.

Jeśli uważamy, że ekran smartfona to zbyt mała powierzchnia do wydajnej pracy, lepiej nie zawracać sobie głowy i od razu zakupić zewnętrzny modem podpinany do komputera za pomocą złącza USB (tak jak pendrive) lub modem wewnętrzny, wpinany do komputerowego gniazda ExpressCard.

Jeżeli mobilny internet jest nam potrzebny tylko po to, by szybko odpowiadać na e-maile, sprawdzać statusy znajomych na Facebooku lub po prostu korzystać z aplikacji w telefonie, zdecydowanie lepiej wybrać sam pakiet danych i nie przejmować się dodatkowymi urządzeniami.

Prędkości mobilnego internetu

Podczas surfowania po mobilnym Internecie najlepiej znajdować się w zasięgu tak zwanej telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G), czyli sieci UMTS, które dzięki technologii HSDPA i HSUPA pozwalają nam (przynajmniej w teorii) na pobieranie danych z prędkością 21,6 Mbit/s.

Niestety, szybkie sieci są na razie dostępne jedynie w miejscach, w których infrastruktura naszego operatora jest mocno rozwinięta. Wybierając się na wycieczkę w mniej zurbanizowane rejony, musimy liczyć się z tym, że nawet z najlepszym modemem lub telefonem osiągniemy jedynie prędkości pozwalające na komfortowe odebranie poczty e-mail.

Wkrótce na rynku pojawi się także sieć w standardzie LTE, która umożliwi pobieranie danych z maksymalną prędkością do 100 Mb/s, jednak upłynie jeszcze trochę czasu, zanim upowszechni się w naszym kraju.

Czym są pakiety danych?

Zarówno decydując się na zakup wpinanego do komputera modemu, jak i surfując po Internecie z komórki, spotkamy się z określeniem takim jak "pakiet danych". Korzystając na przykład z oferty Orange Free 59 bez modemu, dostajemy w abonamencie 4 GB danych do wykorzystania, korzystając z oferty Blueconnect 39 w Erze, dostajemy 2 GB danych. Co to oznacza?

Operatorzy faktycznie zapewniają nam nieograniczony dostęp do Internetu, jednak po wyczerpaniu pakietu danych, który zagwarantowaliśmy sobie w abonamencie, czekają nas przykre konsekwencje: pierwszą z nich jest wysoka opłata za połączenie z Internetem, która zostanie doliczona do rachunku, drugą (znacznie bezpieczniejszą możliwością) - drastyczny spadek szybkości połączeń. Niestety ta druga opcja, mimo że nie naraża nas na straty finansowe, również może być niekorzystna, zwłaszcza jeśli Internet jest nam potrzebny do pracy.

Jak korzystać?

Wiemy już, że mobilny Internet nie umożliwi nam komfortowego pobierania dużych ilości danych z Sieci. Nie nadaje się do tego z powodu znacznie niższych prędkości niż w przypadku stałych, domowych łącz. Nie nadaje się również dlatego, że za każde szaleństwa będziemy musieli ponieść konsekwencje. Jak więc oszczędzać cenne dane, korzystając z mobilnego Internetu?

Opera Mini
Opera Mini

Jeśli surfujemy po Sieci z ekranu telefonu komórkowego, najprostszym sposobem na oszczędzanie pakietów jest otwieranie mobilnych wersji naszych ulubionych serwisów. Zwykle przeglądarka telefonu automatycznie łączy nas z tak przygotowaną stroną, jeśli jednak tak się nie dzieje, najczęściej wystarczy dodać w pasku adresu literkę "m" (np. m.komorkomania.pl). Dobrym pomysłem jest zainstalowanie przeglądarki Opera Mini, która za pośrednictwem serwerów Opera Software konwertuje "ciężkie" strony do znacznie przyjaźniejszych rozmiarów.

Korzystnie na nasz rachunek wpłynie również używanie specjalnych aplikacji do obsługi konkretnych serwisów i usług, nieprzeglądanie zdjęć i takich treści jak chociażby pliki wideo. Korzystając z poczty z komórki, warto zastanowić się nad pobraniem każdego załącznika. Wiele rzeczy, które źle wpływają na pakiet danych, można przecież zrobić, będąc w zasięgu darmowego WiFi.

Podpinając do komputera modem, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to raczej awaryjny sposób dostępu do Sieci. Surfując za pośrednictwem sieci operatora, lepiej powstrzymać się od pobierania muzyki, filmów lub programów, oglądania klipów na YouTube czy słuchania radia internetowego.

Najlepiej wyłączyć modem, gdy tylko znajdziemy się w zasięgu WiFi, a o to przecież nie jest już tak trudno. Ogromne stawki płaci się także za korzystanie z mobilnego internetu w roamingu, dlatego przed wyjazdem zagranicznym najlepiej wyłączyć tę usługę u operatora.

W swoich reklamach operatorzy próbują przekonać nas, że mobilny internet to usługa, która nie nakłada na nas żadnych limitów. Niestety - wcale tak nie jest. Mobilny internet jeszcze długo nie zastąpi stałego łącza... Chyba że ktoś inny opłaci za nas rachunki ;).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)