Jak działa Snapdragon Sense ID?

Xiaomi już wkrótce może zaprezentować ulepszoną wersję flagowego Mi 5. Model 5s będzie najprawdopodobniej jednym z pierwszych smartfonów, które wykorzystują ultradźwiękowy skaner biometryczny Qualcomma. Warto dowiedzieć się więc nieco więcej o Snapdragon Sense ID.

Skan opuszka palca

Skan opuszka palca (asus)

W Mi 5s nie zabraknie technologicznych nowinek

Parę dni temu pisałem o tym, że Xiaomi może wkrótce pokazać nie tylko nowego Mi Note'a, ale również model Mi 5s. Ma być on oparty na układzie Qualcomm Snapdragon 821, który będzie współpracował z 6 GB pamięci RAM (LPDDR4 1866 MHz), oraz wyposażony w szereg rozwiązań, których nie oferowała zwykła wersja flagowca. Należą do nich m.in.:

Szczególnie interesująco prezentuje się nowy czytnik linii papilarnych, gdyż będzie to jedno z pierwszych rozwiązań tego typu w smartfonach. Pora więc dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Czym jest Snapdragon Sense ID?

Xiaomi od samego początku w topowych nowościach stawia konsekwentnie na układy Qualcomma, a w ubiegłym roku obie firmy przygotowały nawet nieco zmodyfikowaną wersję Snapdragona 810. Wykorzystanie nowego sensora biometrycznego amerykańskiego giganta przez Chińczyków nie będzie więc wielkim zaskoczeniem.

Qualcomm Snapdragon Sense ID - mapa 3D opuszka palca z charakterystycznymi elementami

Czym różni się on od czytników linii papilarnych, które dostępne są obecnie w smartfonach? Rozwiązanie Qualcomma nosi nazwę Snapdragon Sense ID i do działania wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Wykorzystywane są one do tworzenia trójwymiarowej mapy opuszka palca, która ma cechować się dużą szczegółowością — elementy charakterystyczne dla danego wzoru mają być o wiele lepiej widoczne niż w przypadku obrazów z sensorów pojemnościowych.

Qualcomm Snapdragon Sense ID może działać z różnymi materiałami, jak hartowane szkło, szafir, stopy niektórych metali i tworzywa sztuczne

Skaner ultradźwiękowy ma poradzić sobie nawet z opuszkami, które pokryte są cieczą czy kremem, a do tego umożliwia określenie tego, czy rzeczywiście skanowana jest żywa tkanka (badanie przepływu krwi). Zastosowana technologia umożliwia nawet skanowanie poprzez różne materiały, w tym szkło, tworzywa sztuczne, a nawet niektóre stopy metali.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Użytkownicy smartfonów w teorii nie będą musieli dotykać palcem konkretnego sensora, który zlokalizowany jest na tylnej części obudowy lub został wbudowany w przycisk home. Skanerem linii papilarnych może być cały ekran smartfona, dzięki czemu projektanci nie będą musieli przejmować się koniecznością integracji sensora biometrycznego z obudową urządzenia.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Snapdragon Sense ID ma również cechować się lepszymi zabezpieczeniami niż dostępne obecnie czytniki linii papilarnych. Gwarantować mają to po pierwsze szczegółowa mapa 3D opuszka, którą bardzo ciężko podrobić, oraz wykrywanie pulsu. Po drugie — Qualcomm oparł swój system na autorskich sprzętowych zabezpieczeniach SecureMSM oraz zintegrował go z FIDO (Fast IDentity Online). Ta ostatnia opcja umożliwia składowanie skanów odcisków w urządzeniu i wykorzystywanie ich przy uwierzytelnianiu w usługach online.

Skanery biometryczne, których nie widać, to przyszłość

Ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych to bardzo ciekawe rozwiązania, które mogą być wygodniejsze i bezpieczniejsze w korzystaniu niż pojemnościowe sensory. Nie będą one może wielką rewolucją na rynku, ale mogą sprawić, że z obudów smartfonów znikną szpecące je nieco skanery. Szczególnie te, które zlokalizowane są w tylnych częściach urządzeń.

Czytnik ukryty pod ekranem firmy Synaptics

Snapdragon Sense ID nie jest oczywiście jedynym sensorem biometrycznym nowego typu. Jakiś czas temu swój ultradźwiękowy czytnik prezentowała firma Sonovation, a LG Innotek i Synaptics opracowali skanery, które można ukryć pod ekranami smartfonów. Z niecierpliwością czekam na pojawienie się tych rozwiązań na rynku mobilnym, więc mam nadzieję, że plotki dotyczące Xiaomi Mi 5s się potwierdzą.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Historia mobilnych technologii: nokia za nokią (1995-2000) "Mobile VR to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie VR na rynku" - JackQuack dla Komórkomanii Co wiadomo o flagowcach, które zobaczymy w pierwszej połowie 2018 roku? Google wymierzył wczoraj siarczysty policzek producentom androidów Galaxy S II czy Optimus 2X - który szybszy? Jak rozłożyć, a następnie złożyć Samsunga Galaxy S [poradnik wideo] BlackBerry Bold 9900 - godny konkurent dla topowych smartfonów? Pięć grzechów Samsunga Galaxy S Czy Twoje dane w telefonie są bezpieczne? Carrier IQ monitoruje każdy Twój ruch E-waves. Chip przeciwko promieniowaniu Czy można walczyć z krótkim czasem pracy baterii? Android Wear - miało być pięknie, a wyszło jak zawsze

Popularne w tym tygodniu:

Smartfon bez przycisków to nie fanaberia. To przyszłość Twój nowy telefon Huawei będzie oparty o ekosystem HMS. Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć