Jak działa Snapdragon Sense ID?

Xiaomi już wkrótce może zaprezentować ulepszoną wersję flagowego Mi 5. Model 5s będzie najprawdopodobniej jednym z pierwszych smartfonów, które wykorzystują ultradźwiękowy skaner biometryczny Qualcomma. Warto dowiedzieć się więc nieco więcej o Snapdragon Sense ID.

Skan opuszka palca

Skan opuszka palca (asus)

W Mi 5s nie zabraknie technologicznych nowinek

Parę dni temu pisałem o tym, że Xiaomi może wkrótce pokazać nie tylko nowego Mi Note'a, ale również model Mi 5s. Ma być on oparty na układzie Qualcomm Snapdragon 821, który będzie współpracował z 6 GB pamięci RAM (LPDDR4 1866 MHz), oraz wyposażony w szereg rozwiązań, których nie oferowała zwykła wersja flagowca. Należą do nich m.in.:

Szczególnie interesująco prezentuje się nowy czytnik linii papilarnych, gdyż będzie to jedno z pierwszych rozwiązań tego typu w smartfonach. Pora więc dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Czym jest Snapdragon Sense ID?

Xiaomi od samego początku w topowych nowościach stawia konsekwentnie na układy Qualcomma, a w ubiegłym roku obie firmy przygotowały nawet nieco zmodyfikowaną wersję Snapdragona 810. Wykorzystanie nowego sensora biometrycznego amerykańskiego giganta przez Chińczyków nie będzie więc wielkim zaskoczeniem.

Qualcomm Snapdragon Sense ID - mapa 3D opuszka palca z charakterystycznymi elementami

Czym różni się on od czytników linii papilarnych, które dostępne są obecnie w smartfonach? Rozwiązanie Qualcomma nosi nazwę Snapdragon Sense ID i do działania wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Wykorzystywane są one do tworzenia trójwymiarowej mapy opuszka palca, która ma cechować się dużą szczegółowością — elementy charakterystyczne dla danego wzoru mają być o wiele lepiej widoczne niż w przypadku obrazów z sensorów pojemnościowych.

Qualcomm Snapdragon Sense ID może działać z różnymi materiałami, jak hartowane szkło, szafir, stopy niektórych metali i tworzywa sztuczne

Skaner ultradźwiękowy ma poradzić sobie nawet z opuszkami, które pokryte są cieczą czy kremem, a do tego umożliwia określenie tego, czy rzeczywiście skanowana jest żywa tkanka (badanie przepływu krwi). Zastosowana technologia umożliwia nawet skanowanie poprzez różne materiały, w tym szkło, tworzywa sztuczne, a nawet niektóre stopy metali.

Zobacz również: Nokia: moja miłość

Użytkownicy smartfonów w teorii nie będą musieli dotykać palcem konkretnego sensora, który zlokalizowany jest na tylnej części obudowy lub został wbudowany w przycisk home. Skanerem linii papilarnych może być cały ekran smartfona, dzięki czemu projektanci nie będą musieli przejmować się koniecznością integracji sensora biometrycznego z obudową urządzenia.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Snapdragon Sense ID ma również cechować się lepszymi zabezpieczeniami niż dostępne obecnie czytniki linii papilarnych. Gwarantować mają to po pierwsze szczegółowa mapa 3D opuszka, którą bardzo ciężko podrobić, oraz wykrywanie pulsu. Po drugie — Qualcomm oparł swój system na autorskich sprzętowych zabezpieczeniach SecureMSM oraz zintegrował go z FIDO (Fast IDentity Online). Ta ostatnia opcja umożliwia składowanie skanów odcisków w urządzeniu i wykorzystywanie ich przy uwierzytelnianiu w usługach online.

Skanery biometryczne, których nie widać, to przyszłość

Ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych to bardzo ciekawe rozwiązania, które mogą być wygodniejsze i bezpieczniejsze w korzystaniu niż pojemnościowe sensory. Nie będą one może wielką rewolucją na rynku, ale mogą sprawić, że z obudów smartfonów znikną szpecące je nieco skanery. Szczególnie te, które zlokalizowane są w tylnych częściach urządzeń.

Czytnik ukryty pod ekranem firmy Synaptics

Snapdragon Sense ID nie jest oczywiście jedynym sensorem biometrycznym nowego typu. Jakiś czas temu swój ultradźwiękowy czytnik prezentowała firma Sonovation, a LG Innotek i Synaptics opracowali skanery, które można ukryć pod ekranami smartfonów. Z niecierpliwością czekam na pojawienie się tych rozwiązań na rynku mobilnym, więc mam nadzieję, że plotki dotyczące Xiaomi Mi 5s się potwierdzą.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Serio, Apple'u? iPhone 7 w kolorze onyksu (Jet Black) to nieśmieszny żart Afera związana z Galaxy Note'em 7 uwidacznia jeszcze jeden problem iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany? Na nowy "przycisk" Home spływa fala krytyki iPhone 7 Plus prawdopodobnie jest gorszy niż się spodziewałem. Bardzo mnie to cieszy 3 rzeczy, które mogą mnie zachęcić do wymiany iPhone'a 6s na iPhone'a 7 Postanowione: kupuję iPhone'a 7 jeśli Apple nie spieprzy jednej rzeczy Na IFA 2015 zabrałem 1 kabel do ładowania różnych urządzeń. Na IFA 2016 muszę zabrać 3 Którzy producenci najszybciej aktualizują swoje androidy? Internet mobilny w Polsce i na świecie. Czy Polacy mają się czego wstydzić? Producenci elektroniki wiedzą o nas wszystko? To dobrze! Oto najlepsze smartfony 2016 roku. Nagrody EISA Awards 2016-2017 przyznane QuadRooter: 900 milionów urządzeń podatnych na cyberatak. Sprawdź, czy twój smartfon jest bezpieczny Dlaczego tak wielu czytelników Komórkomanii nie aktualizuje swoich iPhone'ów? Poznaj swojego smartfona: wyświetlacz Przesiadłem się z Androida na iPhone’a. Czy było warto? Przemyślenia po kilku miesiącach iPhone 7 - podsumowanie plotek i przecieków Samsung Galaxy Note 7 - podsumowanie plotek i przecieków Usuwanie historii przeglądania w telefonie z Androidem i iPhone Przeciętny użytkownik na wpatrywanie się w ekran smartfona poświęca rocznie... ponad miesiąc Oszustwa internetowe starsze niż Internet Sprawdź, ile łącznie pieniędzy wydałeś na mobilne gry i aplikacje. Możesz się zdziwić Dlaczego świetne smartfony sprzedają się tak słabo? Nowe smartfony Alcatela oficjalnie w Polsce. Oto Idol 4 i 4S z ciekawymi bonusami Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

Popularne w tym tygodniu:

Testuję 5G w Seulu. Witamy w przyszłości, choć jeszcze niedoskonałej System, który może uratować Huaweia. Czym jest Aurora OS (Sailfish)? Dziwny przypadek Map Google w Korei Południowej. W żadnym innym kraju nie działają w tak pokręcony sposób Zapomnij o wcięciu. 6 najciekawszych smartfonów z wysuwanymi aparatami Smartfony – jakie widzimy trendy na rynku?