Qualcomm zapowiada nowe Snapdragony i wprowadza pierwszy modem 5G

Qualcomm pracuje obecnie nie tylko nad Snapdragonem 830, który tworzony jest z myślą o przyszłorocznych flagowcach. Amerykanie wprowadzili nowe układy z serii 600 i 400, a także modem Snapdragon X50.

Samsung pokazał ostatnio układ dedykowany inteligentnym urządzeniom noszonym, MediaTek wprowadza do oferty ulepszonego Helio P10, a Huawei zapowiedział dzisiaj topowego HiSilicion Kirin 960. Co na to Qualcomm?

Firma skupia się głównie na następcy Snapdragonów 820 i 821, ale w międzyczasie wprowadza również i inne rozwiązania. Należą do nich ulepszone wersje układów Snapdragon 652, 625 i 425 oraz modem 5G. Zacznijmy od tych pierwszych.

Snapdragony 653, 626 i 427 wkrótce na rynku

Najnowsze układy Qualcomma to Snapdragon 653, 626 i 427. Pod nazwami tymi kryją się poprawione wersje dostępnych już na rynku rozwiązań, które łączy kilka cech wspólnych. We wszystkich modelach firma wprowadziła bowiem:

  • modemy Snapdragon X9, które zapewniają obsługę LTE kategorii 7;
  • technologię Clear Sight, która umożliwi obsługę podwójnych aparatów;
  • wsparcie dla szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.

Na tym jednak nie koniec zmian. Dwa pierwsze modele zostały nieco podkręcone — rdzenie Cortex-A72 w Snapdragonie 653 do 1,95 GHz, a Cortexy-A53 w modelu 626 do 2,2 GHz. Powinno przełożyć się to na 10-procentowy wzrost wydajności względem jednostek 652 i 625. Snapdragon 653 będzie także obsługiwał pamięć dwukanałową RAM LPDDR3 (933 MHz) o łącznej pojemności do 8 GB oraz rozwiązanie Enhanced Voice Services (działa przy VoLTE).

SKluczowe cechy Snapdragonów 653, 626 i 427

W dwóch pozostałych modelach Qualcomm dodał obsługę technologii TruSignal, która poprawia działanie anten smartfona, a najsłabszy Snapdragon 427 dostał zintegrowany chip DSP (Digital Signal Processor).

Podwójne aparaty nawet w tańszych smartfonach

Nowa linia układów Qualcomma wnosi kilka ważnych zmian (nowsze modemy LTE, szybkie ładowanie czy rozwiązanie TruSignal), więc można spodziewać się, że Snapdragony 653, 626 i 427 wkrótce zastąpią dostępne obecnie rozwiązania. Najważniejszą zmianą jest jednak dodanie obsługi podwójnych aparatów i technologii Clear Sight, dzięki czemu pojawi się sporo tańszych smartfonów z dwoma obiektywami na tylnym panelu.

Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny

Czym jest "Snapdragon X50"?

Qualcomm pochwalił się również opracowaniem Snapdragona X50. Pod nazwą tą kryje się model 5G, który ma być zwiastunem testów nowej technologii i wspierających ją urządzeń. Nowe rozwiązanie amerykańskiej firmy pracuje w paśmie 28 GHz, wykorzystuje funkcję MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) i ma zapewnić transfer danych nawet na poziomie 5 Gb/s.

Snapdragon X50 w drugiej połowie przyszłego roku ma być dostępny do testów, a pierwsze wykorzystujące go urządzenia (pracujące w sieciach 4G/5G) na rynek mają trafić w 2018 roku. O tym rozwiązaniu Qualcomma więcej napiszemy w osobnym wpisie dotyczącym technologii 5G.

Źródło: Qualcomm

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nokia porzuciła smartfony. Teraz zajmie się inteligentnymi samochodami Nie tylko Asus ZenFone AR. Kolejne smartfony z 8 GB RAM-u już wkrótce Samsung po cichu prezentuje Galaxy Camerę 2 MediaTek pracuje nad Helio X30, czyli jeszcze mocniejszym 10-rdzeniowcem? Rewolucyjna ładowarka i nowy rodzaj OIS - Oppo pozytywnie zaskoczyło! Moto 360 w pełnej krasie. Wygląda świetnie LG zapowiada bardzo nietypowy ekran. Trafi do LG G6? Układy Intela jeszcze bardziej konkurencyjne. Nowości z LTE już wkrótce Samsung zapowiada nowy bio-procesor dla inteligentnych gadżetów, który przewidzi, kiedy zachorujesz Kolejna wada Windows Phone'a wkrótce będzie wyeliminowana Rufus Cuff - czas na gigantyczny zegarek Szorstkie czy gładkie? Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu