Bluetooth 5 finalnie opracowany. Co trzeba o nim wiedzieć?
Bluetooth Special Interest Group w czerwcu tego roku zapowiedziało nową wersję popularnego standardu, a teraz ujawniło jej finalną specyfikację. Oto, co musicie wiedzieć o technologii Bluetooth 5.
Co to jest Bluetooth?
Bluetooth to jeden ze standardów łączności bezprzewodowej. Ma krótki zasięg, w związku z czym jest używany głównie do komunikacji między telefonami, słuchawkami bezprzewodowymi czy inteligentnymi zegarkami. Korzysta z fal długości 2,4 GHz.
Bluetooth 5 jest o wiele szybszy
Już kilka miesięcy temu Bluetooth SIG zapewniło, że Bluetooth 5 zagwarantuje o wiele wyższą szybkość przesyłania danych niż wersja 4.2 tego standardu. Nowa wersja technologii ma zapewnić prędkość nawet na poziomie 2 Mb/s, co jest sporym przeskokiem w stosunku do osiąganego wcześniej 1 Mb/s (wersja 4.2).
Bluetooth 5 umożliwia do tego przesyłanie większych pakietów danych - nowy standard wspiera 255-oktetowe pakiety. Poprzednia wersja ograniczona była do pakietów 31-oktetowych. Ma umożliwić to bardziej efektywną pracę w szeroko wykorzystywanym i zatłoczonym paśmie 2,4 GHz.
Aż czterokrotnie większy zasięg
Największą zaletą łączności Bluetooth 5 ma być nie szybkość, a dużo większy zasięg działania. Bluetooth SIG pochwaliło się, że w porównaniu do wersji 4.2 został on poprawiony aż o 400 proc.
Udało się to podobno osiągnąć bez zauważalnego wzrostu zapotrzebowania na energię. Wraz ze wzrostem odległości spada oczywiście prędkość przesyłania danych. Nowe rozwiązanie ma umożliwić producentom dokładne dopasowanie parametrów standardu do własnych potrzeb.
Opracowany z myślą o Internecie Rzeczy
Twórcy opracowując nową wersję standardu mieli na uwadze przede wszystkim urządzenia wpasowujące się w ideą Internetu Rzeczy. Dotyczy to nie tylko tych wykorzystywanych w domowych sieciach, jak również rozwiązaniach korporacyjnych czy przemysłowych.
Nowy standard jest oczywiście kompatybilny wstecznie - do wersji 4.0 LE w przypadku ograniczone zużycia energii i wersji 1.1 w standardowym działaniu. Urządzenia z Bluetooth 5 będą współpracować ze wszystkimi dostępnymi na rynku rozwiązaniami Bluetooth.
Wciąż jest sporo do poprawy
Bluetooth 5 sprawdzi się również w smartfonach. Technologia zagwarantuje lepsze połączenie z akcesoriami bez wzrostu zapotrzebowania modułu na energię, możliwość ich obsługi z nieco większej odległości oraz stabilniejsze połączenie i szybsze przekazywanie danych. Zmiany nie będą jednak kluczowe.
Tym bardziej, że Bluetooth 5 nie wprowadzi wielkich zmian w bezprzewodowym przesyłaniu dźwięku/ Jest to ważne choćby w kontekście rezygnacji producentów smartfonów z tradycyjnego złącza jack 3,5 mm.
Bluetooth SIG - według niektórych źródeł - pracuje podobno nad poprawą kompresji plików audio, ale efektów nie zobaczymy wcześniej niż w 2018 roku.