Snapdragon 835 oficjalnie. Wszystko, co musicie wiedzieć o układzie, który będzie napędzał tegoroczne flagowce

O zapowiedzianym w połowie listopada Snapdragonie 835 sporo dowiedzieliśmy się już z ostatnich wycieków, ale teraz czas na konkrety. Qualcomm na tagach CES 2017 zaprezentował oficjalnie swój topowy układ, który jest mniejszy od poprzedników, jeszcze szybszy i bardziej energooszczędny.

Snapdragon 835 jest lepszy, bo jest mniejszy

Model 835 jest pierwszym układem Qualcomma, który wykonany jest w procesie litograficznym 10 nm. Umożliwiło to zmniejszenie jego rozmiaru o 30 proc. względem Snapdragona 820 (14 nm). Dzięki temu producenci mogą tworzyć jeszcze cieńsze konstrukcje lub — co jest zdecydowanie ważniejsze — przeznaczyć zaoszczędzoną przestrzeń na nieco większą baterię.

Snapdragon 835 ma być o ok. 30 proc. mniejszy niż Snapdragon 820

Amerykanie pochwalili się tym, że niższy proces technologiczny, usprawnienia i nowe mechanizmy zarządzania zasilaniem modułów umożliwiły zmniejszenie zapotrzebowania układu na energię o 40 proc. względem Snapdragona 820.

Snapdragon 835 z nowymi rdzeniami Kryo 280

Na potrzeby Snapdragona 835 amerykańska firma opracowała 64-bitowe rdzenie Kryo o oznaczeniu 280. Układ będzie wykorzystywał aż 8 rdzeni, które zostały ułożone w dwóch klastrach:

 • wydajnym - cztery jednostki Kryo 280 o taktowaniu do 2,45 GHz z pamięcią cache L1 2 MB;
 • energooszczędnym - cztery jednostki Kryo 280 o taktowaniu do 1,9 GHz z pamięcią cache L1 1 MB.

Qualcomm twierdzi, że podczas codziennego korzystania ze smartfona Snapdragon 835 przez 80 proc. czasu będzie działał na czterech słabszych rdzeniach. Mocniejsze rdzenie, które mają być o ok. 20 proc. bardziej wydajne, będą uruchamiane do obsługi wymagających treści, np. materiałów wirtualnej rzeczywistości czy przeglądarki z wieloma ciężkimi stronami.

Qualcomm Snapdragon 835 wyposażony będzie w 8 rdzeni Kryo 280, które będą działać w dwóch klastrach

Będąc przy rdzeniach warto dodać, że Krait 280 ciężko nazwać pełnoprawym następcą rozwiązania ze Snapdragona 820. Są to bowiem zmodyfikowane rdzenie firmy ARM a nie w pełni autorskie jednsotki Qualcomma — firma wprowadziła najprawdopodobniej zmiany w Cortexach-A72 lub A73.

Zobacz również: Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu

Wszystkie 8 rdzeni może działać jednocześnie, a ich pracą — a także innych czipów — zarządza ulepszony Symphony System Manager, optymalizujący pobór energii i wydajność poszczególnych części układu. Biorąc pod uwagę, że Snapdragon 835 ma być o ok. 25 proc. szybszy niż model 820, Kryo 280 mogą być nieco słabsze niż starsze jednostki Kryo.

Adreno 540 o wiele lepiej poradzi sobie z obsługą 3D

Większym skokiem jakościowym niż w przypadku CPU będzie przejście z Adreno 530 na nowsze Adreno 540. Grafika ze Snapdragona 835 w porównaniu do poprzednika ma być aż 25 razy bardziej wydajna przy renderowaniu treści 3D. Nowy GPU ma do tego umożliwić wyświetlenie 60 razy większej liczby kolorów.

Adreno 540 — zgodnie z tym, o czym pisałem już wcześniej — będzie wspierane przez dwa pomocnicze układy:

 • DPU (Display Processing Unit) - może wyświetlać 10-bitowy obraz w rozdzielczości 4K przy 60 kl/s, obraz o większej przestrzeni kolorystycznej (Wide Color Gamut);
 • VPU (Video Processing Unit) - umożliwi odtwarzanie 10-bitowego materiału HEVC (High Efficiency Video Coding).

Grafika Qualcomma wspiera technologie OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0, Vulkan oraz DirectX 12. Wydajny GPU gwarantuje pełne wsparcie dla platformy wirtualnej rzeczywistości Google Daydream, a do tego zapewnia obsługę desktopowego systemu Windows 10, czym już jakiś czas temu chwalił się Microsoft.

Jedną z zalet GPU, a konkretnie nowego DPU, jest obsługa technologii Q-Sync. To autorskie rozwiązanie Qualcomma ma być odpowiednią na rozwiązania Nvidia G-SYNC czy AMD FreeSync. Synchronizuje one wyświeltacz (musi wspierać technologię) do treści generowanych przez GPU (nie odwrotnie, jak w starszych rozwiązaniach), dzięki czemu obraz nie zacina się, a opóźnienia są mniejsze (nie ma efektu jego rozchodzenia się).

Q-Sync może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób często grających na smartfonach. Szczególnie tych, którzy korzystają z gogli VR.

Cała masa autorskich rozwiązań Qualcomma

Schemat budowy układu Snapdragon 835 Qualcomma

CPU i GPU to oczywiście nie wszystko. Qualcomm w Snapdragonie 835 wprowadził całą masę autorskich dodatków, które w wiekszości są ulepszonymi wersjami technologii znanych z poprzednich układów. Należą do nich m.in.

 • Qualcomm Hexagon 682 - nowy DSP (Digital Signal Processor) z rozwiązaniem HVX (Hexagon Vector eXtensions), które może odpowiadać za przetwarzanie obrazu i dodawanie efektów AR, co wykorzystywane jest w mapowaniu 3D Google Tango;
 • Qualcomm All-Ways Aware - rozwiązanie DSP odpowiadające za zbieranie danych z sensorów i ich przetwarzanie;
 • Qualcomm Spectra 180 - 14-bitowy podwójny ISP (Image Signal Processor), który obsługuje pojedyncze aparaty z matrycami do 32 Mpix i podwójny z matrycami do 16 Mpix z wykorzystaniem technologii Qualcomm Clear Sight;
 • Qualcomm IZat - zestaw rozwiązań geolokalizacyjnych, które obsługuje komercyjne systemy satelitarne GPS, GLONASS, Beidou, Galileo i QZSS;
 • Qualcomm Aqstic - kodek audio ze zintegrowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym (32-bit/384 kH) i wsparciem dla wzmacniaczy o mocy do 4 W.

Najnowsze wersje modułów łączności

Snapdragon 835 wspiera łączność LTE kategorii 16/13 (pobieranie/wysyłanie), co gwarantuje modem Snapdragon X16 LTE, a do tego jest pierwszym układem na rynk, który obsługuje standard Bluetooth 5. Qualcomm dodał też kodeki aptX i aptX HD, które poprawiają jakość dźwięku przesyłanego po Bluetooth.

Na szczególną uwagę zasługuje obsługa nowszych standardów łączności Wi-Fi 802.11 — do standardowych a, b, g i n dochodzą ac Wave 2 i ad. Technologia MU-MIMO umożliwia integrację połączeń 2×2 802.11ac (Wave-2). Moduł multi-gigabit Wi-Fi (w standardzie ad) ma umożliwić transfer danych na poziomie 4,6 Gb/s.

Qualcomm Snapdragon będzie obsługiwał nowe technologie Wi-Fi

Zastosowany moduł może działać w pasmach 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz. Qualcomm pochalił się do tego, że Snapdragon 835 pobiera do 60 proc. mniej energii niż wcześniejsze układy podczas korzystania z łączności Wi-Fi.

Obsługa topowych podzespołów

Mocna grafika, wydajne rdzenie, nowsze ISP i DSP oraz ulepszone kontrolery umożliwiają wykorzystanie w urządzeniu ze Snapdragonem 835 podzespołów z najwyższej półki. Warto wspomnieć m.in. o:

 • ekranach o rozdzielczości do 4K;
 • dwukanałowej pamięci operacyjnej RAM LPDDR4x 1866 MHz;
 • pamieci flash UFS2.1 Gear3 2L (także eMMC 5.1);
 • kartach pamięci SD 3.0 UHS-1;
 • aparatów o matrycach do 32 Mpix (lub podwójnych 16 Mpix) z hybrydowym autofokusem, optycznym przybliżaniem, wspartym sprzętowo wykrywaniem twarzy i nagrywaniem w HDR.

Jeszcze lepsze zabezpieczenia

Amerykanie przykładają się mocno do funkcji zabezpieczających smartfony, czego efekty widzieliśmy już w poprzednich Snapdragonach. Nie inaczej jest w przypadku modelu 835, który wyposażony został w:

 • Qualcomm SecureMSM - hardware'owy i software'owy system zabezpieczeń;
 • Qualcomm Snapdragon StudioAccess - funkcje ochrony danych składowanych w smartfonie (m.in. kryptograficzne);
 • Qualcomm SafeSwitch - pakiet funkcji wykorzystywanych do namierzania i/lub zdalnego czyszczenia skradzionego telefonu;
 • Qualcomm Haven.
W Snapdragonie 835 pojawi się nowy system zabezpieczeń Qualcomm Haven

Szczególnie interesująco prezentuje się pakiet Haven. Rozwiązanie to dostarcza bezpiecznego środowiska, w którym wykonywane będą czynności związane z procesem uwierzytelniania. Pakiet składa się m.in. z zabezpieczeń czytnika linii papilarnych i skanera tęczówki oraz chronionej pamięci na kody, hasła i wzory.

Szybkie ładowanie Quick Charge 4

Jednym ze znaków rozpoznawczych Snapdragona 835 jest system szybkiego ładowania Quick Charge 4, o którym sporo usłyszeliśmy podczas zapowiedzi układu. Jego kluczowe cechy to:

 • o 20 proc. szybsze ładowanie względem Quick Charge 3.0;
 • o 30 proc. wyższa efektywność energetyczna względem Quick Charge 3.0;
 • możliwość naładowania baterii do połowy w 15 minut lub mniej;
 • 5 minut ładowania wystarczy na 5 godzin używania telefonu;
 • pełne wsparcie dla USB typu C i USB PD (Power Delivery);
 • trzecia generacja algorytmu INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage) ma w czasie rzeczywistym monitorować temperaturę baterii i uzależniać od niej szybkość transferu energii.

Dodam, że nie zabrakło też opcji bezprzewodowego ładowania. Snapdragon 835 wspiera technologię Qualcomm WiPower, która została wprowadzona już w poprzednich układach.

Wspiera uczenie maszynowe

Wiśienką na torcie jest wsparcie sztucznych sieci neuronowych oraz dodanie obsługi bibliotek TensorFlow Google'a. Dzięki temu producenci urządzeń opartych na Snapdragonie 835 będą mogli przygotowywać rozwiązania bazujące na uczeniu maszynowym, które można będzie wykorzystać do usprawnienia działania funkcji fotograficznych czy intelignentych asystentów.

Kiedy Snapdragon 835 trafi do smartfonów?

Snapdragon 835 to nie tylko najlepsze rozwiązanie Qualcomma, ale i zapewne najciekawszy układ mobilny, jaki pojawi się w tym roku na rynku. Pierwsze oparte na nim telefon, w tym modele Samsunga (Galaxy S8), LG (G6), HTC (11) czy Xiaomi (Mi 6), powinny zostać zaprezentowane najpóźniej na początku drugiego kwartału (w kwietniu). Niedługo później trafią oczywiście do sprzedaży.

Na tę chwilę pierwsze oficjalnie zapowiedziane urządzenia ze Snapdragonem 835 to… okulary.

Źródło: Qualcomm, Qualcomm, crackberry, AndroidAuthority

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Samsung ma już pomysł na wykorzystanie podwójnego aparatu Snapdragon 835 - konkrety na temat topowego układu Qualcomma Samsung Exynos 8895 - co wiemy o układzie, który będzie napędzał Galaxy S8? Huawei P10 może mieć zagięty ekran. W ogólnie mnie to nie dziwi Galileo - wszystko o europejskim systemie nawigacji satelitarnej Android Things oficjalnie. Czym jest i gdzie będzie można znaleźć "nowy" system operacyjny Google'a? Bluetooth 5 finalnie opracowany. Co trzeba o nim wiedzieć? Snapdragon 835 będzie miał osiem rdzeni i wydajne Adreno 540. To już niemal pewne Na czym polega naprawa ekranu przez jego refabrykację? MediaTek Helio X23 i X27 oficjalnie. 10-rdzeniowe układy dla smartfonów z podwójnymi aparatami Huawei prezentuje nową baterię litowo-jonową wspomaganą grafenem! MediaTek pracuje nad Helio P35. Jaki będzie nowy 10-rdzeniowy układ Tajwańczyków? Ekran OLED na tkaninie. To będzie rewolucja na rynku wearables Snapdragon 835 z Quick Charge 4 zapowiedziany. Jego produkcją zajmie się Samsung Google prezentuje RAISR - rewolucyjną technologię polepszającą jakość zdjęć Android Pay na dniach w Polsce. Apple Pay i Samsung Pay nieco później Xiaomi Mi MIX to dopiero początek. Bezramkowy smartfon Meizu będzie jeszcze lepszy? Wi-Fi Calling - co to jest? Co warto wiedzieć? Qualcomm zapowiada nowe Snapdragony i wprowadza pierwszy modem 5G Kirin 960 oficjalnie. Flagowy układ Huaweia wreszcie z mocnym GPU! MediaTek Helio P15 to odgrzewany kotlet Tajwańczyków Selfie to coraz popularniejsze... zabezpieczenie biometryczne Oto niezwykłe pomysły, dzięki którym ZTE może wyróżnić się na rynku Exynos 7270 oficjalnie. Nowy układ Samsunga, którego nie znajdziesz w smartfonach

Popularne w tym tygodniu:

Xiaomi Mi Charge Turbo. Oto bezprzewodowe ładowanie mocą 30 W Kirin 990 oficjalnie. Jest szybszy i bardziej energooszczędny, a także lepiej radzi sobie z SI