BlackBerry Classic

BlackBerry Classic (lanalight / depositphotos.com)

BlackBerry jest z nami od 18 lat. Oto 5 niezapomnianych telefonów Kanadyjczyków

iPhone skończył niedawno 10 lat, a teraz czas na markę BlackBerry, która stała się właśnie pełnoletnia. Warto z tej okazji przyjrzeć się najciekawszym telefonom, które Kanadyjczycy wprowadzili przez 18 lat obecności na rynku.

Marka BlackBerry jest już pełnoletnia

Początkowo firma RIM (Research In Motion) znana była z z produkcji pejdżerów Inter@ctive. 19 stycznia 1999 roku Kanadyjczycy zaprezentowali pierwsze urządzenie, które wprowadzono na rynek pod marką BlackBerry. Sprzęt ten zadebiutował pod nazwą Handheld, ale nieco później został przemianowany na BlackBerry 850.

Urządzenie, które oparto na 32-bitowym procesorze Intel 386, wyposażono w klawiaturę QWERTY i moduł łączności, który umożliwiał pracę w sieci DataTAC (analogowy standard 1G opracowany przez Motorolę, który wykorzystywany jest wciąż w Kanadzie do obsługi pejdżerów). BlackBerry 850 obsługiwał rozmowy telefoniczne, faksy internetowe, wiadomości tekstowe i e-maile.

BlackBerry 850

Pierwszy model BlackBerry nie zdobył wielkiej popularności. Niemniej jednak, o marce kanadyjskiego producenta i tak dość szybko zrobiło się głośno.

Zasługa w tym całej masy świetnych biznesowych telefonów komórkowych, które cieszyły się dużą popularnością szczególnie na rynku amerykańskim. Research In Motion przez lata znane było z charakterystycznych terminali — od urządzeń serii 6000 i 7000 po modele Curve i Bold oraz ich kolejne generacje.

Wszystko co dobre szybko się jednak kończy. Kanadyjczycy w ciągu kilku ostatnich lat mieli spore problemy z odnalezieniem się na rynku mobilnym. Firma najpierw porzuciła nazwę RIM i skupiła się na rozwoju systemu bazującego na platformie QNX, a potem próbowała swoich sił w produkcji bezpiecznych androidów.

Kanadyjczycy postanowili wreszcie zająć się rozwojem oprogramowania i usług. Ostatnio oficjalnie potwierdzili, że nie będą już produkować nowych smartfonów. Prawa do korzystania ze znanej marki trafiły w ręce TCL i to Chińczycy będą od teraz odpowiadać za urządzenia BlackBerry. Firma na CES 2017 zapowiedziała już nawet nowy model z klawiaturą QWERTY, o którym więcej dowiemy się na MWC.

Niezapomniane smartfony BlackBerry

Warto wcześniej cofnąć się w przeszłość i przyjrzeć chociaż przez chwilę jeszcze raz modelom, które przez lata wprowadzało RIM/BlackBerry. Oto pięć urządzeń kanadyjskiej firmy, które wywarły na mnie największe wrażenie.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

BlackBerry Bold 9000

BlackBerry Bold 9000

Zacznę od Bolda 9000 będącego przez lata kwintesencją marki BlackBerry. Sprzęt ten doczekał się licznych następców — kolejnymi urządzeniami z tej serii były m.in. modele 9700, 9650, 9780 czy 9900. Urządzenia te łączyło to, że były bardzo dobrze wykonane, miały charakterystyczne klawiatury QWERTY i dawały dostęp do najlepszych rozwiązań, jakie w danym czasie mieli Kanadyjczycy.

BlackBerry Pearl 8100

BlackBerry Pearl 8100

BlackBerry Pearl, którego nazwa wzięła się od białego trackballa, jest najlepszym dowodem na to, że kanadyjskie modele były nie tylko spłaszczonymi candybarami. Telefon wyróżniał się klawiaturą z pięcioma rzędami przycisków (po pięć klawiszy w każdym). Całkiem udanym następcą pierwsze Pearla był model 8200, a ostatnim urządzeniem z tej serii był sprzęt o oznaczeniu 9100 z 2010 roku.

BlackBerry Storm 9500

BlackBerry Storm 9500

Oznaczenia 9500 i 9530 kryją pierwszego smartfona kanadyjskiej firmy, który obsługiwany miał być głównie za pomocą ekranu dotykowego. BlackBerry Storm cechował się 3,25-calowym panelem TFT LCD z technologią SurePress - ruchomy wyświetlacz, który można było wciskać. Smartfon oferował ponadto wirtualną klawiaturę QWERTY z systemem przewidywania słów SureTyp.

BlackBerry Z10

BlackBerry Z10

Z10, czyli pierwszy smartfon z systemem BlackBerry 10, to również wyróżniająca się konstrukcja. Pierwsze wersje nowej platformy nie były może najbardziej dopracowane, ale oferowały kilka świetnych rozwiązań, w tym bardzo przydatny BlackBerry Hub. Uwagę przykuwał jednak najbardziej interfejs obsługiwany za pomocą gestów (z uwzględnieniem ramki dookoła wyświetlacza).

BlackBerry Passport

BlackBerry Passport

Na koniec zostawiłem oczywiście Passporta, który jest najlepszym smartfonem z autorskim systemem BlackBerry jaki kiedykolwiek powstał. Urządzenie zwraca uwagę przede wszystkim kwadratową konstrukcją z 4,5-calowym kwadratowym ekranem i klawiaturą QWERTY, na której powierzchni można wykonywać gesty. W momencie premiery Passport cechował się rewelacyjną specyfikacją techniczną, a do tego miał szereg świetnych rozwiązań software'owych.

Tyle z mojej strony. Jakie modele wyprodukowane przez RIM/BlackBerry w ciągu tych 18 lat uważacie na najciekawsze?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Quiz Komórkomanii #7 - smartwatche (+ podsumowanie quizu o chińskich smartfonach) Nie można pobierać aplikacji z Windows Phone Store? To nie jest najgorsze... HTC First, czyli pierwszy (i ostatni) "Facebook Phone" [Podróż w czasie] Firma kończy produkcję świetnego, ale niedocenianego smartfonu. Co wiadomo o jego następcy? HTC Desire czy HTC Desire S? - porównanie Galaxy S8 kontra reszta świata. Jak wypadają jego wymiary na tle innych smartfonów? Postanowione: kupuję iPhone'a 7 jeśli Apple nie spieprzy jednej rzeczy Targi IFA 2015 były niesamowicie nudne, ale 3 rzeczy przykuły moją uwagę "Bezramkowce" nie muszą wyglądać tak samo. Przegląd wizualizacji, którymi producenci mogliby się zainspirować Apple wart więcej niż Polska... Szok - nie jeden, a dwa telefony za kierownicą! Ericsson odchodzi do lamusa, niech żyje Sony (Mobile Communications)

Popularne w tym tygodniu:

Jak wygląda składany ekran Samsunga Galaxy Fold po 10 dniach? Mateusz Morawiecki i jego potłuczony smartfon. Wiemy, jaki to model. I czemu powinien go zmienić Xiaomi Mi Note 10 wcale nie jest za drogi