Zdjęcie z efektem bokeh, czyli rozmytym tłem

Zdjęcie z efektem bokeh, czyli rozmytym tłem (pixabay.com)

Jak rozmyć tło na zdjęciu? Nie musisz mieć specjalnego telefonu

Niektóre telefony, zwłaszcza te z podwójnymi aparatami, pozwalają rozmyć tło za fotografowanym obiektem, co ma przypominać efekt bokeh osiągany za pomocą profesjonalnych lustrzanek. Jeśli twój telefon na coś takiego nie pozwala lub masz zdjęcia z wyłączonym efektem głębi, jeszcze nic straconego.

Materiał podzieliłem na dwie części z racji tego, że najlepsza aplikacja do rozmywania tła jaką znalazłem dostępna jest tylko dla użytkowników iPhone'ów. Aby androidowcy nie byli pokrzywdzeni, wspomniałem też o jednym zamienniku.

Jak rozmyć tło na zdjęciu na iPhonie

Najlepsza aplikacja, która to umożliwia, to w mojej opinii LightX. Skądinąd kiedyś dostępna była także wersja na Androida, ale z jakiegoś powodu jej rozwój został wstrzymany, a apka zniknęła z Google Play. Odpowiednik na platformę iOS ma się jednak dobrze.

LightX to tak naprawdę dość zaawansowany edytor zdjęć, w przypadku którego rozmywanie tła jest tylko jedną z funkcji, dlatego apka w mojej opinii jest warta swojej ceny (8,99 zł). Przejdźmy jednak do najważniejszego.

Otwórz aplikację i wybierz interesujące cię zdjęcie.

Z menu narzędzi (ikona na dole po prawej) wybierz Focus.

Z narzędzi na dole wybierz Mask i zaznacz tło otaczające obiekt (nie musisz tego robić dokładnie).

Zobacz również: Appshaker 2 #31: Pizza Boy, Big Hunter, AutoHash i inne

Jeśli efekt nie będzie jeszcze idealny (a pewnie nie będzie) przybliż zdjęcie i usuń niedoskonałości używając opcji Select do zaznaczania tła oraz Erase do usunięcia obszarów, których rozmyć nie chciałeś.

Korzystając z suwaka na dole możesz wyregulować intensywność rozmycia.

I tyle. Możesz zapisać zdjęcie w galerii lub/i udostępnić na Facebooku itp.

Rozmyte tło w LightX

Jak rozmyć tło na zdjęciu na Androidzie

Druga z omawianych przeze mnie aplikacji to AfterFocus, która w przeciwieństwie do LightX jest dostępna nie tylko na iPhone'ach, ale i Androidach. Teoretycznie daje ona dużo większe możliwości kontroli rozmycia, ale cały proces jest bardziej czasochłonny, a efekty gorsze.

Uruchom aplikację oraz wybierz aplikację i metodę zaznaczania obszaru (najlepiej Smart).

Używając opcji Focus zaznacz obiekt na pierwszym planie…

… a narzędziem Background oznacz tło.

Opcjonalnie możesz także aktywować opcję Mid i zaznaczyć obszar pomiędzy pierwszym a dalekim planem. Ja skorzystałem z tej opcji, by posąg za mną był mnie rozmyty niż obiekty w oddali.

Gdy już dokładnie oznaczysz wszystkie obszary (trzeba to zrobić dokładnie), kliknij w strzałkę u góry po prawej. Na nowym ekranie będziesz mógł dokładnie dostosować rodzaj i siłę rozmycia czy nałożyć filtry. Możliwe jest także skorzystanie z różnych efektów (np. usunięcie koloru z tła).

Rozmyte tło w AfterFocus

Niestety w przypadku mojego zdjęcia efekt jest daleki od doskonałego. Opcjonalnie na samym początku zabawy zamiast inteligentnego sposobu zaznaczania można wybrać ręczny. Wtedy efekty są lepsze, ale na cały zabieg trzeba poświęcić więcej czasu.

Linki do użytych aplikacji:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Kiedy Nokia się obudzi? Genialne tapety dla urządzeń z Retiną Urządzenie, które na stałe odblokuje iPhone'a 3GS W skrócie: odświeżony Google Play, Galaxy S 4 pokonany przez chińczyka, garnitur Samsunga na wideo Nokia Image Exchange - galeria zdjęć Z Google Maps na telefonie korzysta już 100 milionów ludzi! Apple udostępnia iOS 5 beta 2 - lista nowości Windows Mobile 6.5 potwierdzony dla linii Omnia Google Docs dla Androida i iOS Gadżet symulujący rozbity ekran telefonu Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Garfield ucieka, eskaGo i coś dla maturzystów Appshaker 2 #18: WRIO Keyboard, KineMaster, Orconoid i inne

Popularne w tym tygodniu:

Sprawdziłem Huawei Video. To niestety żadna alternatywa dla YouTube'a czy Netfliksa