Nie myl roamingu z połączeniami międzynarodowymi!

15 czerwca 2017 roku w Unii Europejskiej zniesiono dodatkowe opłaty za roaming, co oznacza, że za granicą możemy korzystać z telefonów na podobnych warunkach, co w Polsce. Zauważyłem jednak, że wiele osób błędnie interpretuje nowe przepisy.

Roaming to nie to samo co połączenia międzynarodowe

Roaming to nie to samo co połączenia międzynarodowe (SIphotography / depositphotos.com)

Od momentu wprowadzenia nowych przepisów znajomi oraz znajomi znajomych dopytują mnie o szczegóły dotyczące zmian roamingowych. Wielu z nich wysnuło błędny wniosek, że skoro opłaty za roaming zostały zniesione, mogą oni spokojnie dzwonić na numery zagraniczne. To nieprawda.

Czym w ogóle jest roaming?

Roaming to — jak czytamy na Wikipedii - "mechanizm w bezprzewodowych sieciach telekomunikacyjnych, umożliwiający korzystanie z usług obcych sieci bądź punktów dostępowych w momencie, gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora lub dostawcy internetu, z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych".

Roamingiem jest zatem proces korzystania z usług jednego operatora w zasięgu innej sieci, co ma miejsce np. podczas przebywania za granicą. Dotychczas korzystanie z roamingu międzynarodowego związane było z dodatkowymi opłatami, ale te w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostały zniesione.

Roaming i połączenia międzynarodowe to zupełnie inne pojęcia

Gdy wyjeżdżasz za granicę i używasz polskiego numeru np. w Niemczech, korzystasz z roamingu i obowiązują cię stawki krajowe.

Gdy jednak przebywasz w Polsce i dzwonisz z polskiego numeru na numer niemiecki, wykonujesz połączenie międzynarodowe, które wycenione jest zgodnie z cennikiem twojego operatora.

Ciężko winić konsumentów za błędną interpretację przepisów

Sami operatorzy i media, których obowiązkiem jest edukowanie społeczeństwa, używają błędnych pojęć takich jak "koniec roamingu". To nie roaming się skończył, tylko dodatkowe opłaty za roaming.

Koniec z roamingiem? Oby nie

Jeśli ludzie z branży mylą podstawowe terminy, nie dziwi mnie, że zwykły zjadacz chleba nic później z tego wszystkiego nie rozumie.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Upewnijcie się proszę, czy wasi bliscy znają różnicę między roamingiem a połączeniami międzynarodowymi. Byłaby szkoda, gdyby ktoś niepotrzebnie naraził się na wysoki rachunek prowadząc wielogodzinne rozmowy z wujkiem z Irlandii.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telekomunikacja:

Wszystko, co trzeba wiedzieć o roamingu w UE. Już nigdy nie zapłacimy więcej? To już! Koniec opłat za roaming w Unii Europejskiej "W Unii jak w domu", czyli Plus i Plush nie pozostają w tyle Play również z roamingiem "Roam Like At Home". Za granicą jak w kraju 1410 GB internetu w Orange Free na kartę! Nie, to nie literówka Awaria internetu mobilnego w Orange [aktualizacja] T-Mobile Supernet Video - oglądaj filmy bez limitu danych Nowe nokie wkrótce w Polsce "Koniec z roamingiem...". Nie, roaming się nie kończy Koniec z opłatami roamingowymi w Unii Europejskiej! Co zmieni się 15 czerwca? To ostatni moment na rejestrację karty SIM. Sprawdź, jak uniknąć kolejek Obniżenie stawek roamingowych w UE to jedno z najważniejszych wydarzeń 2016 roku Rejestracja karty SIM - co trzeba o niej wiedzieć? Obowiązkowa rejestracja kart prepaid w Polsce jest... zbyt bezproblemowa Efekt obniżenia stawek roamingowych? Kosmiczne koszty rozmów zagranicznych Zniesienie opłat za roaming w Unii Europejskiej rozegrano wzorowo. Nie rozumiem krytyki Obowiązkowa rejestracja kart SIM w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć Poważna awaria w Orange. Aktualizacja: jest rekompensata dla klientów Ponad 100 000 straconych klientów w 3 miesiące. Takie rzeczy tylko w T-Mobile Przetestuj HTC Vive w salonie T-Mobile i kup smartfona tajwańskiej firmy w promocji Nowa Formuła Unlimited na Kartę za 25 zł. Play odpowiada na ruch Orange T-Mobile na fajną promocję dla przenoszących numer, ale Play wprowadził jeszcze lepszą opcję Buckshee, czyli darmowy internet w Orange i Plusie Zaczęła się era post-mobile [wideo]