Nokia 8 oficjalnie. Podwójny aparat z optyką Zeissa, "czysty" Android i technologia z Hollywood

Nokia 8 oficjalnie. Podwójny aparat z optyką Zeissa, "czysty" Android i technologia z Hollywood

Nokia 8
Nokia 8
Mateusz Żołyniak
16.08.2017 18:47, aktualizacja: 16.08.2017 22:01

Firma HMD Global, która odpowiada za markę Nokia Mobile, wprowadza do swojej oferty pierwszego flagowca z prawdziwego zdarzenia. Oto, co musicie wiedzieć na temat modelu Nokia 8.

Informacje na temat flagowca HMD w sieci pojawiały się od ponad roku, a w ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele konkretów, które zostały teraz oficjalnie potwierdzone. Zanim przejdę jednak do omówienia najważniejszych elementów smartfona, warto rzucić okiem na jego specyfikację techniczną.

Nokia 8
Nokia 8
ProducentNokia
Model procesoraQualcomm Snapdragon 835
SegmentSmartfon flagowy
System operacyjnyAndroid 7.1
Przekątna ekranu5.3″
Rozdzielczość ekranu2560 x 1440
Maksymalna pamięć operacyjna4 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna64 GB
Rozdzielczość matrycy13 Mpix
Pojemność akumulatora3090 mAh
Przejdź do pełnej specyfikacji

Na bezramkową Nokię jeszcze poczekamy

Potwierdziły się wcześniejsze informacje, które wskazywały, że Nokia 8 będzie miała dość klasyczną konstrukcją, a więc przedni panel z wyraźnymi ramkami nad i pod ekranem. Flagowiec HMD nie wyróżnia się specjalnie wyglądem, ale nie oznacza to, że Finowie nie postarali się tworząc to urządzenie.

Nokia 8
Nokia 8

Obudowa Nokii 8 wykonana została z bloku aluminium serii 6000 i została poddana składającemu się z 40 etapów procesowi tworzenia (m.in. wykrawanie, anodowanie, polerowanie). Producent zaznacza, że w przypadku modeli z błyszczącą obudową sam proces polerowania powierzchni trwał 20 godzin.

Nokia 8
Nokia 8

HMD udało się stworzyć smukłą konstrukcję o grubości 7,3 mm, która została wyprofilowana, dzięki czemu ma dobrze spoczywać w dłoni (krawędzie mają tylko 4,6 mm grubości). Moduł aparatu z obiektywami ułożonymi wertykalnie wystaje z obudowy, ale jedynie o 0,4 mm, co mocno podkreśla firma.

Nokia 8
Nokia 8

Plusem jest też zastosowanie tafli Gorilla Glass 5 o wyprofilowanych krawędziach (2,5D). Nowe szkło Corninga chroni 5,3-calowy ekran o rozdzielczości QuadHD (2560 x 1440 pikseli). Szkoda jednak, że Finowie nie postawili na panel AMOLED - użytkownicy będą musieli zadowolić się ekranem IPS LCD.

Nokia 8
Nokia 8

Może to nieco dziwić. Tak jak w przypadku bezramkowych ekranów, tak i tu wyszły na jaw ograniczenia technologiczne, z jakimi musi borykać się młoda marka - AMOLED-y o rozdzielczości QuadHD są nie tylko droższe, ale i o wiele trudniej dostępne niż panele FullHD.

Dodam, że sprzęt będzie dostępny w czterech wersjach kolorystycznych. Srebrna jest matowa, miedziana - błyszcząca, a niebieska będzie dostępna zarówno w jednej, jak i drugiej opcji.

Podwójny aparat z optyka Zeiss

To, że HMD nie wyróżnia swoich smartfonów ekranami czy wyglądem jak "stara" Nokia, nie oznacza, że firma nie wprowadziła unikatowych rozwiązań. Są, ale znaleźć je możne w innych elementach smartfona. Najbardziej oczekiwanym przez użytkowników jest z pewnością ponowne pojawienie się w smartfonach z logo Nokii elementów optycznych, które opracowane zostały przez Zeissa.

Nokia 8 - aparat Zeissa
Nokia 8 - aparat Zeissa

Dotyczy to nie tylko obiektywów podwójnego aparatu, ale i przedniej kamerki. Zacznę jednak od tego, który umieszczony jest z tyłu. Nokia 8 ma dwie matryce 13 Mpix z pikselami o wielkości 1,12 mikrona - główna to sensor kolorowy (RGB), który jest optycznie stabilizowany (OIS), a dodatkowy jest monochromatyczny.

Za obsługę aparatu odpowiada chip ISP Qualcomm Spectra, a wykorzystana technologia to Clear Sight. Oznacza to, że aparat wykorzystuje dokładne dane na temat detali, które zbiera czarno-biała matryca, aby ulepszyć zdjęcia robione głównym sensorem. Mechanizm ostrzenia oparto na detekcji fazy i laserowym pomiarze.

Nokia 8
Nokia 8

Obie matryce mają identyczne obiektywy o jasności f/2,0 i kącie widzenia 76,9 stopni. Taką samą jasność ma optyka przedniego aparatu (kąt widzenia to 78,4 stopnie), który również ma 13 Mpix (piksele wielkości 1,12 mikrona). Plusem jest to, że nawet przednia kamerka ma autofokus (oparty na metodzie detekcji fazy).

Dual-Sight, czyli HDM chce byśmy robili... "bothie"

Podobne aparaty od dawna można znaleźć na rynku, z czego Finowie doskonale z pewnością zdają sobie sprawę, gdyż swoje rozwiązanie próbują wyróżnić funkcją Dual-Sight. Jest to tryb pracy, który stworzony został we współpracy z Zeissem, wykorzystujący jednocześnie oba aparaty (przedni i tylny). Jak to działa?

W przeciwieństwie do funkcji, które parę lat temu próbował wypromować Samsung i LG, rozwiązanie w Nokii 8 materiał z obu kamer obok siebie, a nie zamieszcza tego z przedniego aparatu w małym okienku. Dotyczy to tak zdjęć, jak i nagrań wideo, a wszystkie materiały można będzie szybko udostępniać w usługach jak Facebook czy YouTube.

Nokia 8 - tryb zdjęć Dual-Sight
Nokia 8 - tryb zdjęć Dual-Sight

HMD materiały ten nazywa "bothie" (analogia do "selfie") i uważa, że przypadną do gustu osobom, które lubię dzielić się nie tylko tym, co widzą, ale i swoimi reakcjami na to. Cóż, nie zaliczam się do takich osób, więc tryb ten dla mnie jest zbędnym dodatkiem.

OZO Audio, czyli Nokia stawia nie tylko na jakość obrazu

Trzeci fotograficzny dodatek nie został dotychczas zaimplementowany przez żadnego innego producenta. Jest nim bowiem technologia OZO Audio. Została ona "przeniesiona" z profesjonalnej kamery 360 stopni Nokia OZO, która wykorzystywana jest w Hollywood (kosztuje ok. 160 tys. zł). Co umożliwi to rozwiązanie?

System ten umożliwia rejestrowania dźwięku przestrzennego (360 stopni) - z wykorzystaniem trzech mikrofonów - podczas nagrywania wideo, a następnie odtwarzania go na odbiornikach zgodnych z OZO Audio, choć różnice mają być odczuwalne także na "zwykłym" sprzęcie.

Nokia zadbała też o kodek obsługujący dźwięk Hi-Fi, co jest standardem w przypadku flagowców. Nie wymaga on oczywiście sprzętu wspierającego technologię OZO Audio.

Dodatki, który na pierwszy rzut oka nie widać

Ośmiordzeniowy Snapdragon 835, 4 GB RAM-u, 64 GB pamięci wbudowanej, bateria 3090 mAh z opcją szybkiego ładowania (Quick Charge 3.0), nowe wersje modułów LTE, Wi-Fi czy Bluetooth to standard, który powinien znaleźć się we flagowcu z 2017 roku. Nokia 8 pod tym względem nie ustępuje innym topowym urządzeniom.

Finowie z HMD zadbali jednak o kilka drobiazgów, które mogą wpłynąć na pracę urządzenia. Pierwszym jest ulepszony system anten, które zlokalizowane są w górnej i dolnej części obudowy - mają zapewnić stabilny sygnał w każdych warunkach.

System chłodzenia miedzianą rurką termoprzewodzącą w Nokii 8
System chłodzenia miedzianą rurką termoprzewodzącą w Nokii 8

Drugim dodatkiem jest system chłodzenia, w którym wykorzystano miedziane rurki termoprzewodzące rozmieszczone obudowie i grafitową wkładkę, które ma pomóc dodatkowo w rozprowadzaniu ciepła. Rozwiązanie to ma sprawić, że sprzęt HMD przy wykonywaniu wymagających czynności będzie nieco chłodniejszy niż urządzenia konkurencji. Z oceną jego działania lepiej poczekać do czasu testów.

System chłodzenia układu w Nokia 8
System chłodzenia układu w Nokia 8

Fińska firma nie zapomniała pochwalić się wykorzystaniem stockowego wydania Androida 7.1.1 Nougat bez zbędnych dodatków i niechcianych aplikacji. Nie lubię tego typu podejścia, ale HMD przynajmniej stara się szybko wprowadzać łatki bezpieczeństwa w swoich smartfonach. Podczas wirtualnego spotkania przed premierą modelu pytałem przedstawicieli firmy o aktualizację do Androida O, ale póki co żadne konkrety w tej sprawie nie są znane.

Producent ujawnił też polską cenę Nokii 8

Nokia 8 już teraz wysyłana jest do dystrybutorów na całym świecie, o czym przedstawiciele wspomnieli na spotkaniu dla dziennikarzy przed premierą. Model do sprzedaży w Europie ma wejść we wrześniu, a jego sugerowana cena w Polsce została ustalona na poziomie 2599 zł. To dużo czy mało?

Nokia 8 - wersje kolorystyczne
Nokia 8 - wersje kolorystyczne

W Nokii 8 można znaleźć kilka naprawdę ciekawych dodatków, ale pomijając Dual-Shift i OZO Audo, a więc rozwiązania dla dość wąskich grup odbiorców, to model ten prezentuje się podobnie jak OnePlus 5. Topowa specyfikacja, popularne dodatki i prosty soft. Sprzęt HMD jest jednak nieco droższy, na co wpływ ma oczywiście logotyp kultowej marki.

W teorii logo powinno być gwarantem świetnego wykonania, co potwierdziły już wprowadzone modele HMD. Zainteresowani sami będą musieli ocenić, czy warto za to dopłacić.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)