W smartfonach Nokia mogą pojawić się aparaty z optyką Zeissa

W smartfonach Nokia mogą pojawić się aparaty z optyką Zeissa
13.03.2017 14:17
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Mateusz Żołyniak
Mateusz Żołyniak

Okazuje, że sprawa wykorzystania przez firmę HMD Global elementów optycznych przygotowanych przez Zeissa nie jest zamknięta. Istnieje szansa, że pojawią się one w wybranych smartfonach Nokii z Androidem.

Optyka Zeissa nie pojawi się w tańszych modelach

Niedawno świat obiegła informacja o tym, że odpowiadająca za smartfony Nokia firma HMD nie będzie wykorzystywać aparatów z optyką Carla Zeissa. Nie musieliśmy długo czekać na sprostowanie tych doniesień.

Na kanale Nokia Mobile pojawiła się niedawno informacja, która jasno wskazuje, że wcześniejsza odpowiedź na pytanie jednego z użytkowników Twittera dotyczyła jedynie zaprezentowanych już modeli z Androidem, a więc Nokii 3, 5 i 6.

Sprostowanie przedstawicieli HMD (Nokia Mobile) odnośnie wykorzystania aparatów z optyką Zeissa
Sprostowanie przedstawicieli HMD (Nokia Mobile) odnośnie wykorzystania aparatów z optyką Zeissa

Szybie wydanie sprostowania oraz stwierdzenie "stay tuned" mogą wskazywać, że HMD rozważa wykorzystanie optyki opracowanej przez niemieckich ekspertów. W jakich modelach może się pojawić? To wydaje się proste.

Topowy model jednak z optyką Zeissa?

Nie ma co liczyć, że HMD będzie stawiać w tańszym sprzęcie na rozwiązania Carl Zeiss AG. W ich przypadku liczyć się przede wszystkim solidna konstrukcja i jak najniższa cena, a niemiecka optyka nie jest tania.

[...] w ich nowych smartfonach nie pojawią się obiektywy tworzone przez niemieckich ekspertów. Firma nie miałaby z pewnością problemu z dogadaniem się z Zeissem, ale jego rozwiązania nie należą do tanich.

Sprawy mają się inaczej w przypadku flagowego modelu. Na jego potrzeby może powstać nowy aparat, który będzie wyposażony w elementy optyczne Zeissa. Może być to jedna z cech, która wyróżni tego smartfona na rynku. Tym bardziej, że HMD nie ma dostępu do znanych technologii jak PureView czy Rich Recording, na co jasno wskazywałem w artykule poświęconym strategii rynkowej HMD i Nokii.

To dobra wiadomość dla fanów Nokii

O tym, czy rzeczywiście tak będzie, przekonamy się najwcześniej w czerwcu. HMD ma wtedy zaprezentować topowy model z logo Nokii. Może być to pierwsza nowa nokia z optykę Zeissa, chociaż nie można wykluczyć i tego, że rozwiązanie pojawi się dopiero w kolejnych modelach.

Nokia N90
Nokia N90

Najważniejsze jest jednak to, że Finowie nie rezygnują jednoznacznie z dodatku, który pojawił się po raz pierwszy w Nokii N90, a później - przez 10 lat - pojawiał się w kolejnych telefonach tegoż producenta. Szkoda nieco, że nie można już liczyć na PureView, ale optyka Zeissa zawsze będzie jakimś pocieszeniem dla fanów marki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)