Android 8.0 Oreo oficjalnie. Czytelnicy Komórkomanii mieli nosa

Wszystko stało się jasne. Google ujawniło, że Android 8.0 będzie nosił oznaczenie "Oreo". Oto, jakie nowości się pojawiły.

Android 8.0 Oreo

Android 8.0 Oreo

Android 8.0 to ciasteczko Oreo

Gigant z Mountain View już pięć miesięcy temu wydał pierwszą deweloperską wersję nowej odsłony systemu Android, a dwa miesiące później zapowiedział oficjalnie Androida O na konferencji Google I/O 2017. Przed pojawieniem się finalnej wersji systemu znane były więc kluczowe nowości, ale nazwa edycji 8.0 pozostała zagadką. Do teraz.

Android 8.0 Oreo

Google oficjalnie ujawnił, że Android 8.0 znany będzie pod nazwą "Oreo". W pojawiających się od dawna plotkach, które wskazywały, że nazwa wydania O będzie nawiązywać do czekoladowej markizy ze słodkim kremem, było zatem więcej niż ziarenko prawdy.

Czytelnicy Komórkomanii mieli nosa!

Dodam, że to tę nazwę wytypowała zdecydowana większość - aż 77,62 proc. - naszych czytelników, którzy wzięli w naszej ankiecie. Tę przeprowadziliśmy dobre cztery miesiące temu!

Szybsze i dłuższe działanie androidów

Android 8.0 wprowadza wiele zmian, ale najważniejsze mają być te, których… nie będzie widać. Google chwali się szeregiem zmian w niższych warstwach systemu, które mają znacznie usprawnić jego działanie. I nie chodzi tu o aplikacje pisane pod nową platformę, a samego Androida — programy już dostępne w Google Play mają działać o wiele szybciej na najnowszym wydaniu.

Lepsza optymalizacja ma przełożyć się na dwa razy krótszy czas uruchamiania oraz zauważalne przyspieszenie działania aplikacji — nawet dwukrotnym w przypadku Google Sheets.

Zmiany w głębi systemu mają przełożyć się nie tylko na szybkość działania, ale i długość pracy na pojedynczym ładowaniu. Usprawniony system zarządzania aplikacjami ma ograniczać możliwość wykorzystania zasobów przez programy działające w tle — nieużywane usługi mają przestać niepotrzebnie pobierać cenną energię z baterii.

Zobacz również: Nokia: moja miłość

Google co roku chwali się lepszą optymalizacją Androida, ale zapowiedzi te mają często niewiele wspólnego z praktyką. Jak będzie w tym roku? No cóż, o tym przekonamy się zapewne niedługo po tym, gdy Oreo trafi na pierwsze urządzenia.

Google sporo zmienia w interfejsie

Wydanie Oreo to również odświeżony interfejs — zmiany dotknęły niemal wszystkie jego elementy. Najbardziej rzucającą się w oczy z pewnością nowe animowane ikony aplikacji, które dodawać będą mogli ich twórcy. Co więcej, wszystkie ikony mają teraz być ujednolicane — bez znaczenia będzie to czy są okrągłe, kwadratowe czy owalne.

W panelu powiadomień można będzie teraz grupować powiadomienia z wielu aplikacji, a skróty przenoszące do innych części systemu (Wi-Fi, Bluetooth) zostaną wyróżnione podkreśleniem. Sama liczba dostępnych powiadomień będzie do tego widoczna na samych aplikacjach. Nie są to wielkie nowości, ale mogą okazać się całkiem przydatne.

Sporo innych pożytecznych nowości

Android 8.0 Oreo

Co jeszcze? Android 8.0 Oreo to cała masa przydatnych dodatków, jak np.:

  • pływające okna z materiałami wideo - możliwe jest teraz wyświetlanie filmików z YouTube'a po minimalizacji w małym okienku, które można zamknąć jednym gestem;
  • usprawniony system autouzupełnienia - ma działać lepiej i w większej liczbie aplikacji;
  • inteligentne zaznaczanie - system ma rozpoznawać znaczenie słowa, które zaznaczamy i automatycznie dodawać pozostałe części składowe nazwy czy wyrażenia, a także sugerować akcje (wyszukanie adresu w mapach Google'a).

Android 8.0 to również większe możliwości wykorzystania aplikacji bazujących na uczeniu maszynowym. Zapewni jest zaprezentowane na Google I/O rozwiązanie TensoFlow Lite, które da jeszcze większe możliwości deweloperom. Zapomnieć nie można o usprawnionych zabezpieczeniach i skanerze antywirusowym, który sprzężony jest ze sklepem Google Play.

Które smartfony dostaną Androida Oreo pierwsze?

Gigant oficjalnie zapowiedział, że użytkownicy modeli Google Pixel i Pixel XL oraz Nexusa 5X i Nexusa 6P wkrótce dostaną aktualizację do Androida 8.0. Oreo ma też trafić na Pixela C i Nexus Playera. Nowe oprogramowanie ma być już testowane przez operatorów i to od szybkości ich działania zależeć ma to, kiedy wersja 8.0 zostanie udostępniona.

Google zapowiedział, że aktualizację do Oreo dla swoich smartfonów lub nowe urządzenia na wersji 8.0 przed końcem tego roku wprowadzić mają takie firmy jak Essential, General Mobile, HMD Global (Nokia Mobile), Huawei, HTC, Kyocera, LG, Motorola, Samsung, Sharp i Sony. Na konkrety będzie trzeba chwilę poczekać, ale pierwsi producenci powinni niebawem poczynić stosowne zapowiedzi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Essential Phone - "bezramkowy" ekran ma wadę, której się spodziewałem Podwójne aparaty z teleobiektywami wymagają usunięcia jednego problemu Im więcej iPad potrafi, tym mniej widzę w nim sensu Dobry smartfon to nie tylko dobre podzespoły, czyli jak producenci dbają o oprogramowanie 5 reklam smartfonów, których oglądanie to czysta przyjemność 5 teledysków, które nakręcono smartfonami Te smartfony zobaczymy już jesienią. Będzie tego sporo iPhone 7s? Mam nadzieję, że nigdy się nie pojawi Fani nowych technologii - szanujmy się! 2-minutowe wideo zaostrzyło mój apetyt na iOS 11 i rozszerzoną rzeczywistość HBO GO? Używam, ale nie polecam. Szkoda nerwów PlayLink i smartfony to najlepsze, co spotkało PlayStation 4 od dawna "Nokia Tune" i inne. Historia kultowych dzwonków z telefonów Dlaczego smartfony na zdjęciach z przecieków wyglądają źle? Windows Phone odchodzi w niepamięć. Tych pięciu smartfonów nigdy jednak nie zapomnę LG wie, jak powinno się nazywać smartfony. Konkurencja mogłaby się uczyć Smartwatche to niewypał. Jaki będzie kolejny krok w rozwoju mobilnych technologii? Apple ARKit - zobacz pierwsze aplikacje rozszerzonej rzeczywistości. Deweloperzy przechodzą samych siebie "Nie, dziękuję Apple'u. Zróbcie proszę prawdziwego PDA", czyli co sądzono o pierwszym iPhonie Samsung Galaxy Note 8 - podsumowanie przecieków Cudze chwalicie, w swoje nie gracie. Polskie gry i aplikacje, które podbijają świat OnePlus 5 - pracownicy firmy opowiadają o nowym smartfonie z rozbrajającą szczerością 10 ciekawostek na temat Androida Nieznane telefony znanych marek: Sharp

Popularne w tym tygodniu:

TrueDepth w iPhonie X to coś więcej niż rozpoznawanie twarzy i animowane emotki Jak sprzedaje się iPhone 8? Tak wygląda mapa głębi tworzona przez smartfony z podwójnymi aparatami OnePlus 5T wydaje się w porządku, ale wciąż jest co poprawiać. Oto 6 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w modelu OnePlus 6