Bezramkowy iPhone - wizualizacja

Bezramkowy iPhone - wizualizacja (Marek Weidlich / behance.net)

Całkowicie bezramkowe telefony - czy to w ogóle możliwe?

Smartfony, które często umownie nazywa się bezramkowymi, tak naprawdę wcale takie bezramkowe nie są. W przypadku takich modeli jak Galaxy S8 czy iPhone X wciąż kilkanaście procent powierzchni przednich paneli jest niewypełnionych przez ekran. Czy w najbliższej przyszłości standardem staną się konstrukcje niemające na froncie nic poza wyświetlaczem? Nie sądzę i - wbrew pozorom - nie chodzi tu o bariery technologiczne.

Czy da się zrobić telefon bez ramek?

Choć nikomu jeszcze się to nie udało — teoretycznie się da.

Pierwsza rzecz, która będzie potrzebna, to pozbawiony ramek wyświetlacz. Bliski stworzenia takiego panelu jest już m.in. Sharp.

Nawet jeśli wyświetlacz sam w sobie będzie wąską ramkę, istnieją rozwiązania, które pozwalają wizualnie rozwiązać ten problem. Pamiętacie model OPPO R7 z 2015 roku? Miał on ekstremalnie wąskie ramki po lewej i prawej stronie ekranu.

OPPO R7

… a przynajmniej tak to wyglądało. W rzeczywistości wyświetlacz był dość mocno oddalony od krawędzi obudowy. Chińczycy opracowali jednak zakrzywione szkło, które rozpraszało pochodzące z panelu światło w taki sposób, że obraz sprawiał wrażenie wyświetlanego od krawędzi do krawędzi.

OPPO opatentowało szkło dające złudzenie wyświetlania obrazu od krawędzi do krawędzi

Stosując wyświetlacz z bardzo wąską ramką i odpowiednie szkło dałoby się zatem stworzyć konstrukcję pozbawioną widocznych ramek.

Co z głośnikiem i innymi sensorami?

Podzespoły na froncie to — wbrew pozorom — najmniejszy problem, bo producenci uporali się z nim już dawno.

Zobacz również: Korzenie Bejeweled i Candy Crush Saga

Głośnik? Już Sharp Aquos Crystal z 2014 roku nie miał tradycyjnego głośnika, a zamiast tego wykorzystywał mechanizm przewodnictwa kostnego. Po przyłożeniu telefonu do skroni ten za pomocą wibracji przewodził dźwięk bezpośrednio do ucha wewnętrznego.

Sharp Aquos Crystal miał wąskie ramki zanim to było modne

Niezbędny jest także czujnik zbliżeniowy, który dezaktywowałby ekran po przyłożeniu smartfona do ucha. Odpowiednia technologia już istnieje — w smartfonach Mi MIX Xiaomi wykorzystuje sensor ultradźwiękowy, który mógłby być zintegrowany z samym ekranem.

Xiaomi Mi MIX 2 ma ultradźwiękowy czujnik zbliżeniowy

Czytnik linii papilarnych? Ten może zostać ulokowany na tyle obudowy lub — jak w prototypie vivo i Qualcomma - zatopiony w wyświetlaczu. Pierwsze smartfony z ekranami skanującymi odciski palców powinny trafić na rynek 2018 roku.

Aparat do selfie także nie powinien być wielkim wyzwaniem. Wystarczyłoby zastosować obracany aparat, podobny do tego z modelu Huawei ShotX.

Łącząc więc istniejące lub rozwijane właśnie technologie, teoretycznie dałoby się zbudować telefon, który wygląda — powiedzmy — tak:

Bezramkowy smartfon - wizualizacja

Śmiem jednak wątpić, czy producenci będą w najbliższym czasie do tego dążyć

A przynajmniej ci najbardziej się liczący, którzy dbają o to, co najważniejsze — markę i rozpoznawalność.

Dwa całkowicie pozbawione ramek telefony byłoby bardzo trudno od siebie odróżnić, a tego każda szanująca się firma będzie chciała uniknąć. Obecnie popularne flagowce z wąskimi ramkami dość mocno różnią się od siebie.

O identyfikację wizualną szczególnie dba Apple, dla którego okrągły przycisk Home przez dekadę był znakiem rozpoznawczym. iPhone'y nigdy nie miały nawet logotypu na froncie, a mimo wszystko wystarczy spojrzeć na dowolny model z ostatnich 10 lat i od razu widać, że to iPhone.

iPhone (2007) i iPhone 8 (2017) wizualnie niewiele się od siebie różnią

W iPhonie X najbardziej charakterystyczne jest wycięcie w górnej części ekranu. Zapewne będzie ono obecne w iPhone'ach przez wiele kolejnych lat, bo nie sądzę, by Apple zrezygnował z jedynego znaku rozpoznawczego.

Wycięcie w ekranie iPhone'a X sprawia, że ciężko go pomylić z innymi telefonami

W Galaxy S8 czy Galaxy Nocie 8 ramka układa się natomiast w charakterystyczną klamrę.

Ramka w Galaxy S8 - mimo że wąska - jest charakterystyczna

Wspomniana klamra jest ponadto wdzięczna marketingowo, co Samsung chętnie wykorzystuje tworząc grafiki zapowiadające kolejne smartfony.

Grafika zapowiadająca Galaxy Note'a 8

Nawet jeśli technologia pójdzie więc do przodu i tworzenie całkowicie bezramkowych smartfonów stanie się możliwe, nie sądzę, byśmy ujrzeli coś więcej niż kilka azjatyckich ciekawostek, o których świat zapomni po miesiącu. Liczące się marki będą chciały pozostać przy charakterystycznym dla siebie wzornictwie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Hyundai Mobile wkracza do Europy Tak wygląda inteligentny zegarek Nokii. A właściwie bransoletka. Z sześcioma ekranami... [wideo] W skrócie: smartfon Nikona, wybuchowy Galaxy S III, pierwszy telefon z Tegrą 4 100 miliardów w 2017 roku. Wszystko dzięki mobilnemu graniu! Wycisz i rozjaśnij swojego Androida! Czy tak wygląda bezramkowy smartfon "ojca Androida"? Nie sądzę... Moto Z2 już wkrótce. Nie będzie odstawać od innych flagowców Kolorowe netbooki pomarańczowego operatora Promocje telefonów komórkowych - kwiecień 2010 cz.2 #wSkrócie: Rekord Xiaomi, OnePlus 5 JCC+ limited edition do kupienia online i smartfony Nokia z Androidem P Nokia wprowadza NFC do... muzeum [wideo] Samsung przez przypadek przyznał się do produkcji nowego Nexusa?

Popularne w tym tygodniu:

Galaxy S20 Ultra zasłuży na swoją nazwę. Samsung nie bierze jeńców iPhone 9: są pierwsze wizualizacje. Nowe wnętrze, stary wygląd Najlepszy iPhone 12 ma mieć o 10 GB (!) mniej RAM-u niż najlepszy Galaxy S20 Unia chce, by wszystkie smartfony miały USB-C? [AKTUALIZACJA] Fale radiowe zamiast przewodów. Wizja Nikoli Tesli może się spełnić GaN - przełom w ładowarkach, o którym mało się mówi SelfieType w akcji, czyli pisanie bez klawiatury według Samsunga Jak wspomóc WOŚP z telefonu? Oto 5 sposobów na mobilne wsparcie akcji Samsung Galaxy S20: podsumowanie przecieków na miesiąc przed premierą TomTom zamiast Google'a. Huawei znalazł nowego dostawcę map Samsung zaprasza na premierę Galaxy S20 (i nowego Galaxy Folda?) Samsung Galaxy S20+ przyłapany na zdjęciach. Wyciekła też nazwa kolejnego składaka