Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2

Mogłoby się wydawać, że kilka tygodni po premierze smartfonów Pixel 2 wiemy na ich temat wszystko. Tymczasem okazuje się, że skrywały one jedną tajemnicę, którą Google postanowił pochwalić się dopiero teraz.

Pixel Visual Core — autorski układ Google'a stworzony z myślą o przetwarzaniu obrazu i uczeniu maszynowym

Pixele 2 wyposażone są w pierwszy konsumencki układ wyszukiwarkowego giganta, który w pierwszej kolejności wykorzystywany będzie przez technologię HDR+.

Dzięki hardware'owemu wsparciu, proces przetwarzania obrazu w trybie HDR+ ma przebiegać 5 razy szybciej i pobierać o ponad 90 proc. mniej energii niż dotychczas.

Czym jest HDR+?

HDR+ to autorska technologia Google'a, która powstała z myślą o poprawie jakości zdjęć robionych urządzeniami mobilnymi. Aby wycisnąć jak najwięcej z niewielkiej matrycy, oprogramowanie robi wiele zdjęć jednocześnie, a następnie łączy pochodzące z nich informacje, aby stworzyć pojedynczy obraz, który cechuje się wysoką jakością.

Google wykorzystuje tę technologię od lat; można ją było znaleźć już w kilku ostatnich smartfonach z linii Nexus. Dopiero teraz jednak dostała ona wsparcie sprzętowe w postaci specjalnego chipsetu.

Zdjęcie zrobione Pixelem 2 w zewnętrznej aplikacji bez i z włączonym HDR+

Co ważne — dzięki specjalnemu układowi, niezależni programiści będą mogli implementować HDR+ we własnych aplikacjach. To sporo zmienia, bo obecnie domyślna aplikacja aparatu Pixela 2 pozwala na uzyskanie o wiele lepszej jakości fotek niż chociażby Instagram. Jeśli deweloperzy zainteresują się tym rozwiązaniem, wkrótce się to zmieni.

Garść technikaliów

Pixel Visual Core zbudowany jest z:

  • 8 rdzeni IPU (Image Processing Unit — jednostka przetwarzania obrazu);
  • rdzenia Cortex-A53;
  • pamięci LPDDR4;
  • gniazda PCIe;
  • interfejsu MIPI.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Pixel Visual Core nie jest jeszcze aktywny

Choć chipset Google został już fizycznie zaimplementowany w smartfonach Pixel 2 oraz Pixel 2 XL, obecnie nie jest w żaden sposób wykorzystywany. Zostanie aktywowany dopiero w Androidzie 8.1 Oreo, który w wersji deweloperskiej ma się pojawić w ciągu kilku tygodni.

Skąd taki dziwny zabieg? Google prawdopodobnie nie wyrobił się z dopieszczeniem oprogramowania do dnia premiery Pixeli 2, dlatego postanowił tymczasowo wcale się swoim układem nie chwalić, tylko po cichu kończyć prace.

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w przypadku Google'a. Pierwsze smartwatche z systemem Android Wear miały moduły Wi-Fi, które zostały aktywowane dopiero wraz z aktualizacją oprogramowania, która pojawiła się po wielu miesiącach.

W przyszłości Pixel Visual Core ma pozwolić na znacznie więcej

HDR+ to pierwsza technologia wykorzystująca nowy chipset, ale Google obiecuje, że będzie tego więcej, a możliwości Pixela 2 będą nieustannie rozszerzane.

Nowy układ może wspomóc oraz uczynić bardziej wydajnymi i energooszczędnymi wszystkie technologie, które związane są z przetwarzaniem obrazu i uczeniem maszynowym. Szybsze rozpoznawanie obiektów na zdjęciach? Mniej zasobożerna rozszerzona rzeczywistość? Wszystko to przed nami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Samsung Galaxy S6 z 5-krotnie szybszym Wi-Fi 60 GHz? Jak nas widzą, tak nas cyborgizują, czyli coś o wearables Kto wygra finał mistrzostw świata w piłce nożnej? Pytamy Cortanę. Na razie nie pomyliła się ani razu! HeadWatch to inteligentny zegarek, który będziesz mógł założyć na ucho Ten rok będzie należeć do... Huawei P10 może mieć zagięty ekran. W ogólnie mnie to nie dziwi Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Qualcomm zapowiada nowe Snapdragony i wprowadza pierwszy modem 5G Mobilny Kepler lepszy niż grafika z Apple 7 czy intelowskie HD Graphics Google prezentuje RAISR - rewolucyjną technologię polepszającą jakość zdjęć Wirtualna rzeczywistość - od XIX-wiecznych dzieł sztuki, przez wyobraźnię pisarzy sci-fi, aż po smartfony [wideo] Mit obalony. Super AMOLED z Note'a 4 ma najlepsze odwzorowanie kolorów