Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2

Mogłoby się wydawać, że kilka tygodni po premierze smartfonów Pixel 2 wiemy na ich temat wszystko. Tymczasem okazuje się, że skrywały one jedną tajemnicę, którą Google postanowił pochwalić się dopiero teraz.

Pixel Visual Core — autorski układ Google'a stworzony z myślą o przetwarzaniu obrazu i uczeniu maszynowym

Pixele 2 wyposażone są w pierwszy konsumencki układ wyszukiwarkowego giganta, który w pierwszej kolejności wykorzystywany będzie przez technologię HDR+.

Dzięki hardware'owemu wsparciu, proces przetwarzania obrazu w trybie HDR+ ma przebiegać 5 razy szybciej i pobierać o ponad 90 proc. mniej energii niż dotychczas.

Czym jest HDR+?

HDR+ to autorska technologia Google'a, która powstała z myślą o poprawie jakości zdjęć robionych urządzeniami mobilnymi. Aby wycisnąć jak najwięcej z niewielkiej matrycy, oprogramowanie robi wiele zdjęć jednocześnie, a następnie łączy pochodzące z nich informacje, aby stworzyć pojedynczy obraz, który cechuje się wysoką jakością.

Google wykorzystuje tę technologię od lat; można ją było znaleźć już w kilku ostatnich smartfonach z linii Nexus. Dopiero teraz jednak dostała ona wsparcie sprzętowe w postaci specjalnego chipsetu.

Zdjęcie zrobione Pixelem 2 w zewnętrznej aplikacji bez i z włączonym HDR+

Co ważne — dzięki specjalnemu układowi, niezależni programiści będą mogli implementować HDR+ we własnych aplikacjach. To sporo zmienia, bo obecnie domyślna aplikacja aparatu Pixela 2 pozwala na uzyskanie o wiele lepszej jakości fotek niż chociażby Instagram. Jeśli deweloperzy zainteresują się tym rozwiązaniem, wkrótce się to zmieni.

Garść technikaliów

Pixel Visual Core zbudowany jest z:

  • 8 rdzeni IPU (Image Processing Unit — jednostka przetwarzania obrazu);
  • rdzenia Cortex-A53;
  • pamięci LPDDR4;
  • gniazda PCIe;
  • interfejsu MIPI.

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Pixel Visual Core nie jest jeszcze aktywny

Choć chipset Google został już fizycznie zaimplementowany w smartfonach Pixel 2 oraz Pixel 2 XL, obecnie nie jest w żaden sposób wykorzystywany. Zostanie aktywowany dopiero w Androidzie 8.1 Oreo, który w wersji deweloperskiej ma się pojawić w ciągu kilku tygodni.

Skąd taki dziwny zabieg? Google prawdopodobnie nie wyrobił się z dopieszczeniem oprogramowania do dnia premiery Pixeli 2, dlatego postanowił tymczasowo wcale się swoim układem nie chwalić, tylko po cichu kończyć prace.

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w przypadku Google'a. Pierwsze smartwatche z systemem Android Wear miały moduły Wi-Fi, które zostały aktywowane dopiero wraz z aktualizacją oprogramowania, która pojawiła się po wielu miesiącach.

W przyszłości Pixel Visual Core ma pozwolić na znacznie więcej

HDR+ to pierwsza technologia wykorzystująca nowy chipset, ale Google obiecuje, że będzie tego więcej, a możliwości Pixela 2 będą nieustannie rozszerzane.

Nowy układ może wspomóc oraz uczynić bardziej wydajnymi i energooszczędnymi wszystkie technologie, które związane są z przetwarzaniem obrazu i uczeniem maszynowym. Szybsze rozpoznawanie obiektów na zdjęciach? Mniej zasobożerna rozszerzona rzeczywistość? Wszystko to przed nami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować HD Voice+ w T-Mobile, czyli jeszcze wyższa jakość rozmów telefonicznych! Pi - prawdziwie bezprzewodowa ładowarka. Naładuje twój telefon na odległość Oto pomysły Google'a na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Niektóre są genialne! Ha, miałem nosa z holograficznym smartfonem RED Hydrogen One. Firma ujawnia zasadę jego działania #wSkrócie: Huawei przed Apple'em, brak Snapdragona 836 i nienaprawialny Essential Phone Kirin 970 oficjalnie. Huawei Mate 10 z najmądrzejszym układem na rynku? MediaTek Helio P23 i Helio P30 oficjalnie. Znajdziesz je w smartfonach ze średniej półki LG V30 ma być bezkonkurencyjny w kwestii jakości dzwięku Nokia OZO Audio - wszystko o rozwiązaniu, które ma być wielką zaletą Nokii 8 Wow! Mam nadzieję, że to rozwiązanie Qualcomma szybko trafi do smartfonów Inteligentne okulary zastąpią smartfony? Microsoft nie ma wątpliwości Na jakim układzie będą działać przyszłoroczne flagowce? Znamy już odpowiedź Windows 10 na układach ARM. Nie, nie zainstalujecie go na swoich smartfonach Huawei ma ambitne plany. Co gigant przygotował na drugą połowę roku? Sequent - kinetyczny zegarek, któremu nigdy nie zabraknie energii To już oficjalne. Nowe nokie będą wyposażone w optykę Zeissa! Google ma świetny pomysł na to, jak wyróżnić Pixele na rynku smartfonów? Snapdragon 450 oficjalnie. Ten układ trafi do bardzo wielu smartfonów Smartfony przyszłości mogą mieć ultracienkie aparaty... bez obiektywów Sony stworzy bezramkowy smartfon? Ten ekran JDI to umożliwi! Ultradźwięki to przyszłość. Zobacz, jakie możliwości ze sobą niosą