Fast Pair, czyli Android z szybszym parowaniem urządzeń Bluetooth

Gigant z Mountain View postanowił usprawnić sposób parowania smartfonów z Androidem z urządzeniami wykorzystującymi łączność Bluetooth. Oto, co należy wiedzieć na temat rozwiązania Fast Pair.

Czym kryje się pod nazwą Fast Pair?

Parowanie urządzeń korzystających z łączności Bluetooth ze smartfonami nie należy do najbardziej wygodnych czynności. Nie chodzi tylko o konieczność ich ręcznego odszukiwania z poziomu ustawień tego modułu, ale i wprowadzania akcesoriów w tryb parowania. Google postanowił to zmienić.

Firma z Mountain View zaprezentowała rozwiązanie Fast Pair, które — jak sama nazwa wskazuje — ma umożliwić szybkie połączenie akcesoriów bezprzewodowych z telefonem. Bez zaglądania do ustawień w celu sprawdzenia listy dostępnych w pobliżu urządzeń — wystarczy przysunąć sprzęt do smartfonu.

Android ma już automatycznie wykryć dany produkt, a następnie poinformować o tym użytkownika. Wystarczy jedno kliknięcie w informację, która pojawi się u góry ekranu, aby system przeszedł w tryb parowania.

Na tym jednak nie koniec. Jeżeli producent danego akcesorium (np. słuchawek bezprzewodowych) przygotował dla niego dedykowaną aplikację, to Fast Pair zaraz po dokonaniu parowania ma zaproponować jej pobranie z Google Play.

Fast Pair działa na bazie dostępnych technologii

Jedną z największych zalet Fast Pair jest to, że rozwiązaniu tym wykorzystywane są standardy łączności dostępne od dawna na rynku. Podstawą jest Bluetooth Low Energy (BLE), dzięki któremu dostarczane są informacje o urządzeniach znajdujących się w pobliżu i ich przybliżonym położeniu.

Wystarczy przełączyć słuchawki bezprzewodowe w tryb parowania, a następnie przysunąć je do telefonu, aby wskazać systemowi, że to je chce się sparować. Telefon "otrzymuje" wtedy paczkę z danymi o produkcie i aplikacji przygotowanej przez jego producenta (link do Google Play).

Po zatwierdzeniu parowania, system przechodzi na tradycyjną łączność Bluetooth. Po ustabilizowaniu połączenia akcesorium jest gotowe do pracy. Co ważne, Fast Pair nie wpływa na inne funkcje czy kodeki standardu Bluetooth — kompatybilne smartfony będą wyświetlać dane o poziomie naładowania baterii w słuchawkach czy przesyłać pliki audio z wykorzystaniem technologii aptX.

Fast Pair a komunikacja NFC?

Część użytkowników zastanawiać może to, że Google opracowuje nowy sposób szybkiego parowania, skoro błyskawiczne parowanie umożliwia już NFC (Near Field Communication). Komunikacja bliskiego zasięgu rzeczywiście przyspiesza ten proces, ale oparta jest na dodatkowych znacznikach.

Zobacz również: Pierwsze kroki z Asystentem Google

Oznacza to, że smartfon i bezprzewodowe słuchawki czy głośnik muszą zetknąć się w miejscach, gdzie umieszczono tagi. W przypadku Fast Pair nie jest to wymagane — wystarczy zbliżyć urządzenie w trybie parowania do telefonu, ale nie trzeba ich stykać czy odszukiwać znaczników na ich obudowach.

Dla całej masy smartfonów z Androidem

Kluczową zaletą Fast Pair jest to, że funkcja nie wymaga dodatkowych modułów w smartfonach. Rozwiązanie to ma być wspierane przez wszystkie urządzenia z Androidem 6.0 Marshmallow lub nowszym, na których zainstalowane są Usługi Google Play w wersji co najmniej 11.7.

Jedno spore ograniczenie

Powyższe nie oznacza jednak, że od teraz wszystkie akcesoria Bluetooth można będzie łatwo parować z androidami. Te muszą wspierać nie tylko Bluetooth Low Energy, ale i mieć przygotowaną paczkę, która wysyłana jest do smartfona.

Plantronics Voyager 8200 UC

Na chwilę obecną opcję tę oferują zestawy Google Pixel Buds oraz Q Adapt On-Ear, które stworzyła duńska firma Libratone. Opcja Fast Pair ma być do tego dodana wkrótce w zestawach Voyager 8200 Plantronicsa.

Biorąc jednak pod uwagę, że Fast Pair jest nie tylko bardzo wygodne, ale i proste w implementacji, można spodziewać się, że wkrótce stanie się ono standardem w słuchawkach bezprzewodowych wielu firm. Szczególnie, że przez rezygnację coraz większej liczby producentów producentów z tradycyjnego złącza jack 3,5 mm, to rozwiązania Bluetooth będą przyszłością, gdy idzie o słuchanie muzyki z telefonu.

Źródło: Android

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Pager, palmtop, składany smartfon. Jak zmieniał się ekwipunek biznesmena? Galaxy Upcycling, czyli zamień stary telefon w automat do gier, domofon albo kontroler do akwarium. Samsung rusza ze świetnym projektem Courier 2.0, czyli Microsoft może zrealizować jeden ze swoich najlepszych konceptów Face ID w iPhonie X będzie mniej dokładne, niż pierwotnie zapowiadano? [Aktualizacja: Apple neguje przecieki] Smartfon i komputer w jednym? Idealne rozwiązanie jest dostępne już dziś, ale... Problemy z ekranami Google Pixel 2 XL są coraz poważniejsze Linux on Galaxy, czyli Samsung DeX wskoczy na nowy poziom aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować HD Voice+ w T-Mobile, czyli jeszcze wyższa jakość rozmów telefonicznych! Pi - prawdziwie bezprzewodowa ładowarka. Naładuje twój telefon na odległość Oto pomysły Google'a na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Niektóre są genialne! Ha, miałem nosa z holograficznym smartfonem RED Hydrogen One. Firma ujawnia zasadę jego działania #wSkrócie: Huawei przed Apple'em, brak Snapdragona 836 i nienaprawialny Essential Phone Kirin 970 oficjalnie. Huawei Mate 10 z najmądrzejszym układem na rynku? MediaTek Helio P23 i Helio P30 oficjalnie. Znajdziesz je w smartfonach ze średniej półki LG V30 ma być bezkonkurencyjny w kwestii jakości dzwięku Nokia OZO Audio - wszystko o rozwiązaniu, które ma być wielką zaletą Nokii 8 Wow! Mam nadzieję, że to rozwiązanie Qualcomma szybko trafi do smartfonów Inteligentne okulary zastąpią smartfony? Microsoft nie ma wątpliwości Na jakim układzie będą działać przyszłoroczne flagowce? Znamy już odpowiedź

Popularne w tym tygodniu:

Pager, palmtop, składany smartfon. Jak zmieniał się ekwipunek biznesmena?