Smartfon, który przed laty bezskutecznie rywalizował z iPhone'ami, pogrąży najnowszego iPhone'a X?

Palm zaprezentowany w połowie 2009 roku model Pre przedstawiała jako "zabójcę pierwszych iPhone'ów". Smartfon ten nie nawiązał wtedy walki z produktami Apple'a, ale teraz - po ośmiu latach - ma przyczynić się do wycofania ze sprzedaży... najnowszego iPhone'a X. Wszystko za sprawą działań Qualcomma.

Apple iPhone X

Apple iPhone X

Wojna Qualcomma z Apple'em trwa w najlepsze

Qualcomm od wielu miesięcy toczy z gigantem z Cupertino batalię w sądach i komisjach handlu. Znany producentów układów i modułów łączności chce zakazu importu wybranych produktów Apple'a w Stanach Zjednoczonych, wskazując wyraźnie, że w iPhone'ach czy iPadach bezprawnie wykorzystywany jest szereg jego opatentowanych rozwiązań.

Firma Apple nie pozostaje oczywiście dłużna. Najpierw wskazywała, że Qualcomm żąda zbyt wygórowanych opłat za swoje rozwiązania, a niedawno dołożyła do tego oskarżenie o wykorzystanie bez zgody w Snapdragonach serii 800 czy 820 jednego z jej patentów, który dotyczy poprawy zarządzania energią. Firma z Cupertino ma do tego pracować nad uniezależnieniem się od modemów konkurenta.

Qualcomm od razu przygotował odpowiedź. Nowym argumentem firmy mają być rozwiązania, które wprowadzono w… Palmie Pre.

Palm Pre orężem w rękach twórców Snapdragonów

Tak, dobrze czytacie. Najnowsze doniesienia wskazują, że Qualcomm w sporze chce wykorzystać rozwiązania, które wprowadzono w systemie webOS ze smartfonu zaprezentowanego w czerwcu 2009 roku. Firma twierdzi, że Apple przy opracowywaniu interfejsu iPhone'a X bezprawnie korzystał z rozwiązań Palma.

Co to może mieć wspólnego z Qualcommem? Sam Pre działał w końcu na układzie OMAP firmy Texas Instruments, a za rozwój webOS odpowiada obecnie LG, które na jego bazie stworzyło system dla Smart TV. To prawda. Sęk jednak w tym, że LG nie nabyło od HP wszystkich patentów.

Część rozwiązań związanych z bardzo innowacyjnym — jak na tamte czasu — interfejsem dla platformy webOS trafiła w ręce Qualcomma, gdy ten odkupił w 2014 roku od HP zbiór patentów dotyczących Palm OS (wcześniejszy system firmy). Twórcy układów Snapdragon postanowili je wykorzystać i wskazują, że gesty w iPhonie X nie bez powodu są bardzo podobne do tych, na których bazowała obsługa Palma Pre.

Co z tego wyniknie? Na razie nie wiadomo, ale pewne wydaje się to, że batalia sądowa między gigantami nie zakończy się zbyt szybko.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Źródło: ITPro

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Byłem w Trickeye, czyli koreańskim muzeum rozszerzonej rzeczywistości Firma kończy produkcję świetnego, ale niedocenianego smartfonu. Co wiadomo o jego następcy? iPhone mógł wyglądać zupełnie inaczej. Zobacz 20 różnych prototypów Pora powiedzieć to otwarcie: usuwanie gniazd słuchawkowych ze smartfonów to najgorszy trend od lat Być może masz wodoszczelny smartfon i nawet o tym nie wiesz OnePlus 5T nie wspiera technologii Treble. Afera o nic... Wibracje mają większy potencjał niż myślisz. Oto technologie, które mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów Tak wygląda mapa głębi tworzona przez smartfony z podwójnymi aparatami OnePlus 5T wydaje się w porządku, ale wciąż jest co poprawiać. Oto 6 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w modelu OnePlus 6 Jak sprzedaje się iPhone 8? TrueDepth w iPhonie X to coś więcej niż rozpoznawanie twarzy i animowane emotki Animoji Karaoke - użytkownicy iPhone'a X pokochali nową funkcję Jak na pijanego, to całkiem prosto chodzi, czyli kilka słów o Face ID iPhone X - wrażenia po pierwszym dniu To już jest szczyt. Google wysyła Pixele 2 XL bez... wgranego Androida. Będzie pozew? Razer Phone to najlepszy smartfon z Androidem do grania? Nie to jest najważniejsze 5 sposobów na wykorzystanie starego telefonu lub tabletu Po wpadkach z Pixelami 2 nie zaufałbym już smartfonom Google'a OnePlus 5T niemal na pewno będzie wyglądał tak Live Photo jako zdjęcie z długą ekspozycją. Najbardziej niedoceniana funkcja iPhone'ów Topowy smartfon co pół roku? Sony w końcu robi to dobrze LG G6 to prawdopodobnie najbardziej opłacalny flagowiec na rynku Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach

Popularne w tym tygodniu:

Galaxy S9 zmierzył mi ciśnienie krwi. Sprawdziłem funkcję, o której mało kto słyszał Czytnik linii papilarnych w ekranie topowych samsungów? Jeszcze na to poczekamy. I dobrze! Nazewnicze problemy producentów smartfonów