pixabay.com

5 rzeczy, które Apple krytykował, a później sam je zrobił

"Masz prawo zachować milczenie. Wszystko, co powiesz, może być użyte przeciwko tobie". Niektórzy przedstawiciele Apple'a zapewne strasznie żałują, że ich rozmówcy nie wypowiadają tej formułki przed każdą rozmową. Być może dzięki temu nie wpadaliby we własne sidła.

1. Bezprzewodowe ładowanie

We wrześniu 2012 roku odbyła się premiera iPhone'a 5. Serwis AllThingsD zadał wówczas Philowi Schillerowi — wiceprezesowi Apple'a ds. marketingu — kilka pytań na temat nowego produktu. Jedno z nich dotyczyło bezprzewodowego ładowania, a konkretnie jego braku.

Stworzenie kolejnego urządzenia, które trzeba podłączyć do ściany, jest w większości przypadków bardziej skomplikowane.

Phil Schiller

Schiller zauważył, że bezprzewodowe ładowarki i tak muszą być podpięte do gniazdka, więc niekoniecznie są wygodniejsze. Dodał, że kabel USB ma tę przewagę, iż można go użyć nie tylko w przypadku gniazdek ściennych, ale i komputerów czy nawet samolotów.

Phil Schiller prezentuje bezprzewodową ładowarkę AirPower

Dokładnie 5 lat po wypowiedzeniu tych słów sam Phil Schiller zaprezentował światu bezprzewodową ładowarkę AirPower do iPhone'ów 8, 8 Plus oraz X. Czy jego zarzuty straciły w tym czasie na aktualności? Bynajmniej. Apple musiał stworzyć dodatkowe urządzenie, które podłącza się do gniazdka w ścianie.

2 i 3. Menedżer zadań oraz rysik do iPada

A tutaj prawdziwe combo. W kwietniu 2010 roku odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami Apple'a, podczas której ci jednym tchem wyśmiali 2 rozwiązania, którymi zainteresowali się później.

Pytanie: Jak zamyka się aplikacje podczas korzystania z wielozadaniowości?

Scott Forstall: Nie musisz. Użytkownik po prostu używa rzeczy i nawet nie musi się tym przejmować.

Steve Jobs: To tak jak mówiliśmy w przypadku iPada, jeśli widzisz rysik, schrzanili to. W kwestii wielozadaniowości, jeśli widzisz menedżer zadań… schrzanili to. Użytkownicy nigdy nie powinni musieć o tym myśleć. Czytaj więcej

Listopad 2010 — wraz z systemem iOS 4.2.1 pojawia się opcja zamykania otwartych w tle aplikacji, która obecna jest w iPhone'ach i iPadach do dziś.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Wrzesień 2015 — na rynek trafia iPad Pro, a wraz z nim rysik Apple Pencil.

Cóż, schrzanili to.

Smartfony z dużymi ekranami

Apple był znany ze swojej niechęci do smartfonów z dużymi ekranami przez lata. W lipcu 2010 odbyła się konferencja poświęcona problemom z działaniem anteny w iPhonie 4 z 3,5-calowym ekranem. Steve Jobs stwierdził wówczas, że problemu prawdopodobnie udałoby się uniknąć, gdyby firma stworzyła duży telefon, którego "nie da się objąć dłonią", ale "nikt by go nie kupił".

Dwa lata później pojawił się nieco większy, 4-calowy iPhone 5. W jednej z reklam Apple twierdził, że taki rozmiar to kwestia "zdrowego rozsądku" wyraźnie uderzając w konkurencyjne produkty z jeszcze większymi panelami.

Twój kciuk sięga odtąd dotąd. Ten większy wyświetlacz sięga odtąd dotąd. Teraz:
A) to niesamowity zbieg okoliczności;
B) to zniewalający pokaz/wyświetlacz [gra słów — dop. red.] zdrowego rozsądku.
Jestem całkiem pewien, że to kwestia zdrowego rozsądku.

W roku 2013 na temat tzw. phabletów głos zabrał Tim Cook. Jego wypowiedź była już bardzo stonowana, ale stwierdził on, że produkcja dużych smartfonów wiąże się z pójściem na kompromisy dotyczące jasności ekranu, żywotności baterii oraz podatności urządzenia na uszkodzenia.

Rok 2014 przyniósł natomiast iPhone'y 6 oraz 6 Plus z 4,7- oraz 5,5-calowymi wyświetlaczami.

Od czasu iPhone'ów 6 i 6 Plus Apple stosuje duże wyświetlacze

Jak to szło z tym "zdrowym rozsądkiem"?

5. Tablety z małymi ekranami

Na początku 2010 roku zadebiutował pierwszy iPad z 9,7-calowym wyświetlaczem. W tym samym czasie rynek został zasypany 7-calowcami z Androidem, które Steve Jobs w październiku tegoż roku otwarcie skrytykował twierdząc, że ok. 10 cali to minimum.

Chociaż można by zwiększyć rozdzielczość, by zatrzeć jakieś różnice, to bez znaczenia, chyba że tablet zawiera również papier ścierny, którym użytkownik może zetrzeć palce do ok. jednej czwartej obecnej długości. Apple przez wiele lat prowadził kosztowne testy związane z ekranami dotykowymi i naprawdę rozumiemy te rzeczy. Istnieją wyraźne limity dotyczące tego, jak blisko mogą się znajdować elementy na ekranie dotykowym, zanim użytkownicy nie będą w stanie ich dotknąć, przesunąć czy uszczypnąć. To jeden z kluczowych powodów, dla których uważamy, że 10-calowy ekran to minimum wymagane do tworzenia wspaniałych aplikacji na tablety.

Steve Jobs

2 lata później Apple zszedł sporo poniżej tego minumum; iPad mini - którego kolejne generacje sprzedawane są do dziś — ma raptem 7,9-calowy ekran. Niestety do zestawu nie jest dokładany papier ścierny, więc o wspaniałych aplikacjach można zapomnieć.

"iPad w każdym calu", hę?

Jak widać, czasem nie warto przywiązywać większej wagi pod argumentację przedstawicieli firm technologicznych, bo ta skrojona jest pod aktualne portfolio produktowe danego producenta. Apple nie jest jedyną firmą, której zdarza się wpadać we własne sidła.

Nowe smartfony vs stare reklamy, czyli jak producenci wpadają we własne sidła

Producenci smartfonów wytykają często w swoich reklamach wady produktów konkurencji. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy te same wady z czasem nie…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

5 teledysków, które nakręcono smartfonami Jak być fanboyem Apple'a - kompletny poradnik Quiz Komórkomanii - flagowce z 2017 roku Moje TOP 3 smartfonów z 2017 roku Najpopularniejsze smartfony wśród czytelników Komórkomanii w 2017 roku Xiaomi wprowadza Full Display Gestures. Coś takiego powinni zrobić producenci wszystkich "bezramkowców" 2017 był wyjątkowo dobrym rokiem dla miłośników mobilnych technologii Wybierzmy najlepszy smartfon 2017 roku Wpadka HTC? Litości. Firmie należą się brawa za szczerość Kolor jako wabik na klientów, czyli kolorystyczne sztuczki producentów smartfonów Google uśmierca projekt Tango. Gigant zostawia producentów i użytkowników na lodzie Nie tylko OnePlus 5T Star Wars. Oto 5 innych świetnych edycji chińskich smartfonów Który operator ma najszybszy internet mobilny? Jak Polska wypada na tle Europy? Jak to jest z tym spowalnianiem starszych iPhone'ów przez Apple'a? [AKTUALIZACJA] LG V30 - możliwości wideo "nadflagowca" LG Honor 7X oficjalnie w Polsce. To tańszy odpowiednik Huaweia Mate 10 Lite Smartfon, który przed laty bezskutecznie rywalizował z iPhone'ami, pogrąży najnowszego iPhone'a X? Byłem w Trickeye, czyli koreańskim muzeum rozszerzonej rzeczywistości Firma kończy produkcję świetnego, ale niedocenianego smartfonu. Co wiadomo o jego następcy? iPhone mógł wyglądać zupełnie inaczej. Zobacz 20 różnych prototypów Pora powiedzieć to otwarcie: usuwanie gniazd słuchawkowych ze smartfonów to najgorszy trend od lat Być może masz wodoszczelny smartfon i nawet o tym nie wiesz OnePlus 5T nie wspiera technologii Treble. Afera o nic... Wibracje mają większy potencjał niż myślisz. Oto technologie, które mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów

Popularne w tym tygodniu:

System, który może uratować Huaweia. Czym jest Aurora OS (Sailfish)? E3 2019: w niemal wszystkie nowe gry będzie można zagrać na smartfonie. Nadchodzą piękne czasy Samsung Galaxy Alpha, czyli nieśmiałe pożegnanie z plastikiem [Podróż w czasie]