iPhone X z funkcją Portrait Lightning

iPhone X z funkcją Portrait Lightning (Apple)

Rozmycie tła, Portrait Lightning, Kreator 3D, Bothie i inne. Funkcje flagowców w każdym smartfonie

Producenci smartfonów kuszą klientów nie tylko coraz to nowszymi podzespołami, ale i funkcjami. Z namiastki tych drugich można często korzystać na dowolnym telefonie po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji. Przyjrzyjmy się zamiennikom popularnych funkcji z flagowców.

Żeby było jasne: zamiennik prawie nigdy nie jest tak dobry jak preinstalowany na markowym telefonie oryginał, który skrojony jest często pod sprzętowe możliwości danego modelu. Nie oznacza to jednak, że przytoczone przeze mnie apki są bezużyteczne. Wręcz przeciwnie — czasem lepsza namiastka popularnej funkcji niż jej brak.

#Bothie, czyli dwustronne selfie

Bothie to sztandarowa funkcja flagowej Nokii 8 i innych smartfonów tegoż producenta. Wykorzystuje ona dwa aparaty telefonu (przedni i tylny), aby w tym samym momencie uwiecznić twarz użytkownika oraz to, co akurat widzi.

Nokia 8 i funkcja Bothie

Podobną funkcję ma aplikacja Frontback, która pozwala połączyć zdjęcia zrobione przednim oraz tylnym aparatem. Drobnym minusem jest jednak to, że na finalną fotkę nakładany jest znak wodny.

Oczywiście nokie mają znacznie więcej możliwości (m.in. streamowanie obrazu z dwóch kamer jednocześnie), ale do robienia zdjęć Frontback wystarcza.

Rozmywanie tła na zdjęciach

Wykrywanie głębi i cyfrowe rozmywanie tła na portretach to popularna funkcja smartfonów z podwójnymi aparatami. Aby rozmyć tło nie trzeba specjalnego telefonu, ale będzie to wymagało odrobiny pracy.

Zobacz również: Appshaker 2 #19: Ookujira, Swiftly switch i Grumpy Cat's Worst Game Ever

Huawei P10 dzięki podwójnemu aparatowi pozwala rozmyć tło na zdjęciu

Aplikacja AfterFocus pozwala ręcznie zaznaczyć obiekt na pierwszym planie, aby rozmyć to, co znajduje się z tyłu. Cały proces edycji zdjęcia dokładnie opisałem tutaj.

Rozmyte tło w AfterFocus

Efekty, które da się uzyskać w tej aplikacji nie są idealne, ale jak się nie ma, co się lubi…

AfterFocus do pobrania

Aplikacje z "czystego" Androida

Pixele, telefony Android One i inne smartfony z tzw. "czystym" Androidem mają kompletny zestaw aplikacji przygotowanych przez samego Google'a.

HTC U11 Life ma niemal "czystego" Androida

Producenci smartfonów często zastępują je własnymi odpowiednikami, ale część swoich apek Google pozwala pobrać na niemal dowolny telefon ze Sklepu Play. Oto one:

W przypadku telefonów z nakładkami instalacja tych aplikacji to najprostszy sposób, by uzyskać namiastkę "czystego" Androida.

AppPair, czyli dwie ulubione aplikacje na jednym ekranie

AppPair to funkcja, która zadebiutowała na Galaxy Nocie 8. Pozwala utworzyć parę aplikacji, które po kliknięciu jednej ikony uruchamiają się jednocześnie na współdzielonym ekranie. Przydatne, jeśli ktoś lubi przykładowo jednocześnie oglądać YouTube'a i Facebooka.

Tryb multi-window to domyślna funkcja Androida od wersji 7.0 Nougat, więc to samo da się uzyskać na wielu telefonach z nowszymi wersjami systemu. Wystarczy użyć aplikacji Split-screen creator.

Rozpoznawanie muzyki w tle

Pixel 2 Google'a potrafi na bieżąco nasłuchiwać dźwięków w tle, aby automatycznie identyfikować tytuły słyszanych akurat utworów.

Pixel 2 rozpoznaje muzykę w tle

Kilkanaście miesięcy temu Shazam na Androida został uzbrojony w tryb Auto, którego zadaniem jest — podobnie jak w Pixelach — rozpoznawanie utworów w tle. Po uruchomieniu apki wyświetlane są tytuły piosenek rozpoznanych nawet wtedy, gdy telefon spoczywał zablokowany w kieszeni.

W przypadku Pixela 2 działa to trochę inaczej, bo baza utworów jest preinstalowana na telefonie, podczas gdy Shazam wymaga stałego połączenia z siecią. Osobiście podczas testów nie odnotowałem jednak drastycznego wzrostu zużycia energii.

Shazam do pobrania

Portrait Lightning, czyli oświetlenie studyjne

Sztandarowa funkcja iPhone'ów 8 oraz X wykorzystuje informacje o głębi w celu symulowania oświetlenia studyjnego w trybie portretowym. Pozwala to rozjaśnić twarz czy podkreślić jej kontury.

Podobna funkcja zaimplementowana jest w Snapseedzie. Wystarczy z zakładki "narzędzia" wybrać tryb "Portret" oraz pobawić się jednym z dostępnych filtrów.

Oczywiście snapseedowa funkcja jest nieco uboższa, ale lepszy rydz niż nic.

Kreator 3D

Kreator 3D z Xperii XZ1 wykorzystuje aparat telefonu do tworzenia trójwymiarowych modeli fotografowanych obiektów.

Kreator 3D w Xperii XZ1

Podobną funkcję ma aplikacja SCANN3D, którą można zainstalować na niemal dowolnym smartfonie. Do stworzenia modelu 3D potrzebuje ona 20 zdjęć zrobionych dookoła obiektu.

Efekty możliwe do osiągnięcia za pomocą tej aplikacji są całkiem niezłe, ale trzeba poświęcić nieco czasu na opanowanie skanowania. Rezultat zależy bowiem od wielu czynników takich jak kąt robienia zdjęć czy oświetlenie.

Znacie inne aplikacje pozwalające cieszyć się funkcjami z flagowców na innych smartfonach? Dajcie znać w komentarzach.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Google znajdzie twojego sobowtóra w muzealnych zbiorach. Jak skorzystać z nowej funkcji w Polsce? Opera uśmierca i zaniedbuje swoje mobilne aplikacje. Coraz trudniej tej firmie zaufać [Aktualizacja] 5 moich ulubionych aplikacji fotograficznych Google Maps Go, czyli lżejsza wersja Map już jest. Google w dziwny sposób dba o użytkowników tańszych telefonów 3 nowe fotograficzne aplikacje Google'a. Aparat twojego telefonu zyska nowe możliwości Revolut - świetna aplikacja płatnicza, dzięki której oszczędzam pieniądze na zakupach w sieci i za granicą Messenger pozwoli wysłać zdjęcia o wyższej rozdzielczości. Czekałem na to od lat Ekrany 18:9 nabierają jeszcze więcej sensu. YouTube w końcu aktualizuje swoją aplikację Face ID nie zadziała w niektórych aplikacjach polskich banków. Użytkownicy muszą korzystać z PIN-u Apple Clips 2.0 już jest. Zostałem hologramem z "Gwiezdnych wojen" Files Go, czyli Google będzie miał własnego menedżera plików SkyCash - szkoda, że tak świetna usługa ma tak skopaną aplikację Fałszywy WhattsApp w sklepie Play pobrany ponad milion razy Gameloft porzuca mobilnego Windowsa. Użytkownicy nie zostaną jednak na lodzie Spełnij swoje marzenia Microsoft Edge zmierza na Androida i iOS. Jest i "nowy" Microsoft Launcher Meizu oficjalnie powraca do Polski! Znamy szczegóły Gdybym mógł zostawić na telefonie tylko 10 najpotrzebniejszych aplikacji... Jestem agentem Tajnej Służby Jego Świętobliwości i wykładam karty na stół, czyli o smartfonach i aplikacjach w Kościele Nowa aplikacja YouTube'a jest świetna. W końcu nie muszę korzystać z zamiennika Oto, jak śledzić na smartfonie mistrzostw Europy w siatkówce 2017 Banuba - nowa aplikacja z wirtualnymi maskami jak na Snapchacie Bothie - nie musisz czekać na Nokię 8, skorzystaj z jej sztandarowej funkcji już dziś Google Kontakty w końcu pobierzesz na dowolny telefon. Prawie dowolny