Google Reply, czyli gigant chce nam ułatwić korzystanie z popularnych komunikatorów. Oby rozwój tej funkcji nie zaszedł za daleko

Jedna z najciekawszych funkcji komunikatora Google Allo - Smart Reply - nie będzie już zarezerwowana tylko dla usług wyszukiwarkowego giganta. Firma pracuje nad aplikacją Reply.

Dzięki nowej funkcji Google'a telefon z komunikatorem będzie mógł więcej czasu spędzić w kieszeni

Dzięki nowej funkcji Google'a telefon z komunikatorem będzie mógł więcej czasu spędzić w kieszeni (Emevil / depositphotos.com)

Smart Reply to mechanizm zaimplementowany m.in. w Allo, Inboksie czy Gmailu. Po otrzymaniu wiadomości specjalne algorytmy analizują ją pod kątem kontekstu, a następnie wyświetlają możliwe odpowiedzi. Gdy ktoś zaprosi cię na kolację, telefon wyświetli odpowiedzi typu "chętnie!" czy "dziś nie mogę". Wystarczy je kliknąć.

Algorytmy mają dostęp do innych usług Google'a, więc odpowiedzi mogą bazować np. na lokalizacji czy wydarzeniach z kalendarza.

Inteligentne odpowiedzi w Gmailu

Co więcej, funkcja analizuje nie tylko tekst, ale i obrazy. Gdy znajomy wyśle ci zdjęcie pizzy, komunikator zasugeruje odpowiedzi takie jak "wygląda apetycznie" czy "mniam".

Nie licząc ograniczeń językowych (Smart Reply nie działa jeszcze po polsku), kolejną barierę stanowi zamknięcie na aplikacje Google'a, a umówmy się — Allo nie może się równać z Messengerem czy Whatsappem. Teraz to się zmieni.

Google zmusi Smart Reply do współpracy z innymi komunikatorami

Jak dowiedział się serwis Android Police, Google prowadzi właśnie testy aplikacji Reply, która będzie współpracować z komunikatorami Hangouts, Allo, Whatsapp, Facebook Messenger, Wiadomości na Androida, Skype, Slack oraz Twitter (wiadomości prywatne).

Sugerowane odpowiedzi nie będą jednak wyświetlane w aplikacji, lecz przy powiadomieniach. Wygląda to tak:

Zobacz również: Tetris byłby finansową porażką

Jak wspomniałem, mechanizm działa z innymi usługami Google'a, więc na pytanie "kiedy będziesz w domu?" jest w stanie wyciągnąć dokładny czas z Map.

Na tym możliwości aplikacji się nie kończą

Google pomyślał o jeszcze kilku mniej i bardziej przydatnych funkcjach:

  • tryb nie przeszkadzać - gdy użytkownik prowadzi samochód, aplikacja może wyciszyć powiadomienia i wysyłać automatyczne odpowiedzi, że nie może w tym momencie rozmawiać;
  • informowanie o pilnych wiadomościach - nawet jeśli telefon jest wyciszony, Reply może "upewnić się" (cokolwiek to znaczy), że użytkownik odczyta pilne wiadomości jak "czekamy na ciebie";
  • automatyczne odpowiedzi podczas urlopu - jeśli telefon na podstawie wydarzeń z kalendarza wykryje, że użytkownik jest na urlopie, osoby kontaktujące się w sprawie pracy mogą zostać o tym informowane.

Google pracuje także nad integracją Smart Reply z klawiaturą Gboard, więc inteligentne odpowiedzi będą mogły być wyświetlane nie tylko na powiadomieniach, ale także wewnątrz komunikatorów.

Oby rozwój tej funkcji nie zaszedł za daleko

Do podstawowych zastosowań Smart Reply zdaje się być całkiem przydatnym narzędziem. Wiele prostych pytań typu "o której będziesz?" czy "gdzie jesteś?" faktycznie wymaga zbędnego wpisywania tekstu, podczas gdy smartfon dysponuje wystarczającą ilością danych, by odpowiedzieć na nie sam.

Mam jednak obawy odnośnie dalszego rozwoju tej funkcji. Na razie aplikacja wyświetla tylko sugestie, a użytkownik musi sam wybrać konkretną odpowiedź. Prędzej czy później cały proces zostanie pewnie zautomatyzowany.

W tym momencie już niewiele potrzeba, by na wysłane do znajomego pytanie, czy widział już nowe "Gwiezdne wojny", otrzymać nie tylko automatyczne potwierdzenie, ale i opinię bazującą na ocenie na Filmwebie. Google dysponuje na tyle dużą ilością danych, że wiele rozmów będzie mogło się odbyć… bez rozmówcy.

Już dziś komunikacja międzyludzka wygląda zupełnie inaczej niż chociażby 20 lat temu; zamiast oczu rozmówcy coraz częściej widzimy jedynie zlepek pikseli, które składają się na tekst. Na szczęście póki co ten zlepek pikseli ma pierwiastek ludzki, bo po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek.

Co jednak będzie dalej? Czy rozmowy z ludźmi zostaną sprowadzone do przykrego obowiązku, którego można uniknąć dzięki botom? Trochę strach o tym myśleć.

Póki co nie jest to jednak nasze zmartwienie, bo Smart Reply nawet w obecnej formie nie działa jeszcze po polsku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Instagram - co to jest i jak działa? Snapchat - co to jest i jak działa? Tinder - co to jest i jak działa? Randki przez aplikację Jakie są najlepsze aplikacje do biegania? 11 darmowych propozycji v2, czyli duchowy następca Vine'a nabiera kształtów Die With Me to komunikator tylko dla osób, którym... właśnie pada bateria World of Warships Blitz: fani Androida i iPhone'ów będą mogli wyrównać rachunki Rozmycie tła, Portrait Lightning, Kreator 3D, Bothie i inne. Funkcje flagowców w każdym smartfonie Google znajdzie twojego sobowtóra w muzealnych zbiorach. Jak skorzystać z nowej funkcji w Polsce? Opera uśmierca i zaniedbuje swoje mobilne aplikacje. Coraz trudniej tej firmie zaufać [Aktualizacja] 5 moich ulubionych aplikacji fotograficznych Google Maps Go, czyli lżejsza wersja Map już jest. Google w dziwny sposób dba o użytkowników tańszych telefonów 3 nowe fotograficzne aplikacje Google'a. Aparat twojego telefonu zyska nowe możliwości Revolut - świetna aplikacja płatnicza, dzięki której oszczędzam pieniądze na zakupach w sieci i za granicą Messenger pozwoli wysłać zdjęcia o wyższej rozdzielczości. Czekałem na to od lat Ekrany 18:9 nabierają jeszcze więcej sensu. YouTube w końcu aktualizuje swoją aplikację Face ID nie zadziała w niektórych aplikacjach polskich banków. Użytkownicy muszą korzystać z PIN-u Apple Clips 2.0 już jest. Zostałem hologramem z "Gwiezdnych wojen" Files Go, czyli Google będzie miał własnego menedżera plików SkyCash - szkoda, że tak świetna usługa ma tak skopaną aplikację Fałszywy WhattsApp w sklepie Play pobrany ponad milion razy Gameloft porzuca mobilnego Windowsa. Użytkownicy nie zostaną jednak na lodzie Spełnij swoje marzenia Microsoft Edge zmierza na Androida i iOS. Jest i "nowy" Microsoft Launcher

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcia Google z masą nowych funkcji. Sztuczna inteligencja pokoloruje czarno-białe fotki i udostępni je znajomym Gesty rodem z iPhone'a X na dowolnym smartfonie. Jest na to aplikacja Mapy Google w odświeżonej odsłonie. Odkryjesz swoją okolicę na nowo