Google Assistant po polsku jeszcze w tym roku? W końcu coś ruszyło

Jeśli chodzi o obsługę języka polskiego przez Assistanta, Google dotychczas milczał zasłaniając się jedynie recytowaną z pamięci formułką o ciężkich pracach, dzięki którym będzie mogło z niego korzystać możliwie jak najwięcej osób. W końcu jednak pojawił się konkret.

W Amsterdamie odbyła się zorganizowana przez Google'a impreza medialna Digital News Initiative. Poruszono na niej m.in. temat planów firmy na rozwój kluczowych usług. W tym Assistanta.

Google Assistant — 52 kraje i 25 języków w 2018 roku

Na razie wirtualny asystent Google'a oficjalnie dostępny jest w 14 krajach i obsługuje raptem 8 języków: angielski, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, hiszpański i portugalski. Rok 2018 ma być dla tej usługi przełomowy. W ciągu kilku najbliższych miesięcy Assistant ma się rozrosnąć na 52 kraje i aż 25 języków.

Jak widać na zdjęciu, które zrobił Elger van der Wel‏, Polska jest zaznaczona na mapie krajów, w których Assistant ma się pojawić.

Co więcej, chodzi nie tylko o kraje, ale i "locales", czyli dopasowanie usługi do lokalnych standardów. Można więc założyć, że na zaznaczonych rynkach będzie można głosowo zamówić taksówkę czy — co biorąc pod uwagę medialny charakter imprezy najważniejsze — wysłuchać newsów dostarczanych przez rodzime serwisy.

Czy to oznacza, że Google Assistant zyska pełną funkcjonalność w Polsce?

Wbrew pozorom ciężko stwierdzić to ze 100-procentową pewnością, choć obecny na wydarzeniu Vadim Makarenko‏ z serwisu BIQdata twierdzi, że Assistant będzie mówił po polsku.

Warto jednak zaznaczyć, że Google wyraźnie oddziela lokalizacje od krajów i języków. Obecnie Assistant nie tylko nie mówi po polsku, ale i oficjalnie nie jest w Polsce dostępny. Aby korzystać z niego na Androidzie, należy zmienić język systemu. Na iPhone'y z polskiego App Store'a nie da się go pobrać w ogóle.

Zobacz również: Pierwsze kroki z Asystentem Google

Istnieje mało prawdopodobny (ale jednak możliwy) scenariusz, że Google zniesie blokady regionalne i Polacy będą mogli poprosić Assistanta po angielsku o zarezerwowanie stolika w warszawskiej restauracji. Moje wątpliwości podziela Beata Biel z TVN24.

Osobiście mimo wszystko nie sądzę jednak, by Google bawił się w coś takiego. Skoro języków ma być aż 25, bardzo prawdopodobne, że jednym z nich po prostu będzie polski. W innym wypadku firma wstrzymałaby się zapewne do czasu przygotowania pełnego wsparcia. Nie mówiąc już o tym, że wyszukiwarka Google obsługuje polskie komendy od dawna, więc gigant ma ułatwione zadanie.

Skontaktowaliśmy się z polskim oddziałem Google'a w tej sprawie, ale w odpowiedzi otrzymaliśmy standardową śpiewkę, o której wspominałem na początku.

Google intensywnie pracuje nad kolejnymi językami w tym również polskim, ale nie jest jeszcze znana oficjalna data wdrożenia lokalnego języka w Polsce.

Google Polska

Nie mogę się doczekać!

Z wirtualnych asystentów korzystać można nie tylko z poziomu telefonu, ale i specjalnego głośnika. W Stanach takie urządzenia w krótkim czasie zdobyły gigantyczną popularność. Ostatnio sam zdecydowałem się kupić głośnik Google Home.

Co prawda niemal wszyscy recenzenci są zgodni co do tego, że konkurencyjny głośnik Amazon Echo jest lepszy praktycznie pod każdym względem, ale zdecydowałem się na produkt Google'a z prostego powodu — uznałem, że z tej dwójki to Google pomyśli o Polsce jako pierwszy. Wygląda na to, że tak właśnie się stanie.

Home to obecnie jedno z moich ulubionych urządzeń, ale jednak rozmawianie z urządzeniem w nierodzimym języku jest niezbyt naturalne. W dodatku nie jest dostosowany do współpracy z polskimi usługami, więc nie potrafi chociażby czytać newsów z polskich serwisów informacyjnych.

Mam nadzieję, że Google szybko uwinie się z pracami i na Assistanta po polsku nie trzeba będzie czekać do końca roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Facebook zaprezentuje smartfona z Androidem? QuizUp to kapitalna gra, w której fani mobilnych technologii mogą wykazać się wiedzą LG debiutuje z podwójnym SIMem Casio CA001 dotykowo i tradycyjnie HTC planuje 10 nowych modeli jeszcze w 2008 roku W skrócie: LG G4C, iPad Pro i Apple Watch vs karabin snajperski Google dzięki projektowi Accelerated Mobile Pages sprawi, że mobilny internet przyspieszy Samsung Galaxy Note10: nowa porcja wycieków [#wSkrócie] iPhone trafił do sprzedaży 10 lat temu Orange App Store - pilotażowo już działa Honor 20 Pro w Polsce. Cena flagowca jest naprawdę niezła To mówisz świagier, że można na tym zarobić? Xiaomi Polska wsparło nosacze sundajskie

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy S11: wycieka wygląd. Flagowiec ma mieć 5 aparatów Samsung Galaxy S11+ wycieka. Raczej nie będzie najpiękniejszym członkiem serii Polski dystrybutor odmawia wydania OnePlusa 7 Pro zakupionego w Black Friday [AKTUALIZACJA: klienci jednak dostaną telefony] Samsung Galaxy S10 powoli dostaje aktualizację do Androida 10 Huawei Mate 30 Pro będzie dostępny w Polsce. To już oficjalne Xiaomi Mi 10 zapowiedziany. Na pokładzie Snapdragon 865 Jakość lustrzanki w telefonie. Sony składa odważne obietnice Samsung Galaxy S11+ jednak może być ładniejszy. Oby Ciemny motyw w całym internecie? Ukryta funkcja Chrome'a w końcu na to pozwala iPhone 12: Apple może mocno namieszać w przekątnych ekranu. Nie podoba mi się to Microsoft dostał licencję na współpracę z Huaweiem! Jest nadzieja dla Google'a? OnePlus ofiarą włamania. Wyciekły dane klientów