Black Shark oficjalnie. Gamingowy smartfon Xiaomi z doczepianym kontrolerem
Razer Phone zyskał właśnie groźnego konkurenta. Jest nim Black Shark, smartfon dla graczy, który stworzyła firma Xiaomi. Oto, co trzeba wiedzieć na jego temat.
Wygląd zdradza przeznaczenie Black Sharka
Black Shark to nowa marka smartfonów, za którą stoi Xiaomi. Firma będzie działać niezależnie, a jej celem będzie dostarczanie na rynek gamingowych urządzeń, co widać zresztą już na pierwszy rzut oka.
Nowość zamknięta została w bardzo charakterystycznej obudowie, której tylna część z tworzywa sztucznego nie tylko ma przykuwać uwagę wyglądem. Firma chwali się, że została tak zaprojektowana, aby ułatwić korzystanie z telefonu przy pomocy obu dłoni w pozycji horyzontalnej. "Żłobienia" to jednak nie wszystko.
Konstrukcja Black Sharka charakteryzuje się też innymi elementami, które mają sprawić, że sprzęt będzie świetnie sprawdzał się w rękach graczy. Chodzi m.in. o symetryczne ramki 6-calowego ekranu o formacie 18:9 i anteny umieszczone w aluminiowej ramie na planie "X" (użytkownicy mają nie zasłaniać ich dłońmi).
Black Shark wyposażony został w panel IPS LCD o rozdzielczości 2260 x 1080 pikseli, który ma pokrywać 97 proc. palety DCI-P3. Może on pochwalić się jasnością na poziomie 550 nitów. Pod nim znalazł się fizyczny przycisk home z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych.
Warto wspomnieć ponadto o podświetlanym logotypie marki, który znalazł się na tylnym panelu i dedykowanym przycisku Shark Key, o którym więcej napiszę za chwilę. Obudowa Black Sharka dostępna będzie w wersji z czarnym lub szarym tyłem, które mają wdzięczne nazwy - Polar Night i Sky Gray.
Świetna specyfikacja i dodatki dla graczy
Black Shark oparty jest na topowym układzie Qualcomma. Snapdragon 845 współpracować ma z 6 GB lub 8 GB pamięci RAM LPDDR4X. Pamięć wbudowana UFS 2.1 ma mieć 64 GB lub 128 GB, ale nie można będzie jej niestety rozszerzyć kartami microSD.
Bateria ma sensową pojemność 4000 mAh, a do tego można ją szybko ładować z wykorzystaniem standardu Qualcomm Quick Charge 3.0. Nowa marka postanowiła ponadto zadbać o kilka nietypowych dodatków jak:
- zminiaturyzowany system chłodzenia cieczą, dzięki któremu możliwe ma być obniżenie temperatury układu nawet o 8 stopni;
- dedykowany procesor obrazu, który wykorzystywać ma m.in. rozwiązanie MEMC zapewniające bardziej płynny i ostry obraz podczas grania.
Black Shark nie jest niestety wyposażony w głośniki stereo na przednim panelu. Zamiast tego wykorzystano rozwiązanie podobne do tego ze starszych modeli HTC - jednoczesne wykorzystanie głośnika do rozmów i głównego. Obsługę audio ma poprawiać technologia BISO z podwójnym wzmacniaczem (Smart PA).
Smartfon - podobnie jak Razer Phone - nie został wyposażony w gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm - użytkownicy dostają adapter wpinany do gniazda USB typu C (wersja 2.0). Plusem jest wykorzystanie kodeka aptX HD, dzięki któremu można korzystać z lepszych jakościowo słuchawek bezprzewodowych.
Nie zabrakło podwójnego aparatu
Black Shark został wyposażony w podwójny aparat główny złożony z:
- sensora 12 Mpix (piksele 1,25 mikrona) z 6-elementową optyką f/1,75;
- sensora 20 Mpix (piksele 1 mikrona) z 6-elementową optyką f/1,75.
Moduł ten wykorzystuje system ostrzenia oparty na detekcji fazy, a dodatkowy sensor 20 Mpix zapewnić ma lepszej jakości zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych oraz funkcją 2-krotnego przybliżania bez wyraźnego spadku jakości. Przedni aparat ma matrycę 20 Mpix, ale ciemniejszą optykę f/2,2.
Poniżej kluczowe elementy specyfikacji Black Sharka:
Xiaomi Black Shark | |
---|---|
Producent | Xiaomi |
Model procesora | Qualcomm Snapdragon 845 |
Segment | Smartfon flagowy |
System operacyjny | Android 8.1 |
Przekątna ekranu | 5.99″ |
Rozdzielczość ekranu | 2160 x 1080 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 8 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 128 GB |
Rozdzielczość matrycy | 12 Mpix |
Pojemność akumulatora | 4000 mAh |
Gamingowa wersja MIUI
Balck Shark bazuje na Androidzie Oreo, który przykryty jest autorską nakładką JOY UI. Rozwiązanie to przypomina nieco MIUI, ale ma sporo funkcji stworzony z myślą o graczach. Należą do nich:
- Shark Space - aktywowany za pomocą Shark Key hub dla graczy, który ma zapewnić szybki dostęp do kolekcji gier w telefonie i bazy osiągnięć;giphyhttps://giphy.com/gifs/3gXIqY7z98o8fvOQbE/giphy
- Dock bar - nakładka w grach, którą można wywołać gestem na przycisku home (daje dostęp m.in. do opcji robienia zrzutów ekranu, streamowania obrazu, wyłączenia powiadomień czy informacji na temat zużycia CPU i GPU).giphyhttps://giphy.com/gifs/1YfBngMUuejJkD3ikN?/giphy
Firma chwali się do tego oprogramowaniem do obsługi wbudowanego mikrofonu. Ma ono umożliwiać korzystanie z niego w głosowych czatach w grach jak w przypadku zestawów gamingowych znanych z komputerów.
Kontroler wzorowany konsolą Nintendo Switch
Uzupełnieniem smartfonu ma być dedykowany kontroler, który ma mało oryginalną nazwę Black Shark Gamepad. Rozwiązanie to wyraźnie nawiązuje do kontrolera znanego z konsoli Switch - gwarantuje dwa tryby pracy:
- połączenie kontrolera z telefonem i korzystanie z przycisków po jego bokach;
- umieszczenie kontrolera w przystawce z baterią (340 mAh) i korzystanie z niego bezprzewodowo (łączność Bluetooth).
Black Shark Gamepad ma być sprzedawany osobno, ale nie będzie na szczęście bardzo drogi. Jego cena to 179 juanów (niecałe 100 zł).
Cena nie jest zła. Przynajmniej w Chinach
Black Shark już 20 kwietnia ma pojawić się w przedsprzedaży w chińskim JD.com. Ceny poszczególnych wariantów prezentują się następująco:
- wersja 6 GB RAM i 64 GB pamięci - 2999 juanów (ok. 1620 zł);
- wersja 8 GB RAM i 128 GB pamięci - 3499 juanów (ok. 1890 zł).
Na razie nie wiadomo, czy gamingowy smartfon nowej marki trafi do sprzedaży na Starym Kontynencie. Pewne jest to, że to sprzęt stworzony z myślą o chińskiej społeczności graczy. Ceny w Państwie Środka prezentują się dobrze, ale z ostateczną oceną wstrzymam się do momentu, gdy na rynek trafi Xiaomi Mi 7, który również działać ma na Snapdragonie 845.