Razer Phone oficjalnie. Bardzo wydajny smartfon stworzony z myślą o graczach

Firma Razer zaprezentowała oficjalnie swój pierwszy smartfon, który stworzony został z myślą o graczach. Oto, co trzeba wiedzieć na temat modelu Razer Phone.

Razer Phone oficjalnie. Bardzo wydajny smartfon stworzony z myślą o graczach
Mateusz Żołyniak

02.11.2017 | aktual.: 03.11.2017 10:49

Razer Phone nie jest produktem, który można nazwać duchowym spadkobiercą Nokii N-Gage czy Xperii PLAY Sony Ericssona. Nie oznacza to jednak, że model ten nie spełni oczekiwań użytkowników, którzy preferują grę w mobilne tytuły.

Zacznę - tradycyjnie już - od prezentacji kluczowych elementów specyfikacji technicznej Razer Phone'a, które prezentują się obiecująco:

Razer Phone
Razer Phone
ProducentRazer
Model procesoraQualcomm Snapdragon 835
SegmentSmartfon flagowy
System operacyjnyAndroid 7.1
Przekątna ekranu5.7″
Rozdzielczość ekranu2560 x 1440
Maksymalna pamięć operacyjna8 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna64 GB
Rozdzielczość matrycy12 Mpix
Pojemność akumulatora4000 mAh
Przejdź do pełnej specyfikacji

Idealna konstrukcja dla graczy?

Użytkownikom, którzy interesują się na co dzień rynkiem mobilnym, wystarczy rzut oka na Razer Phone'a, aby doszukać się nawiązań do modelu Robin firmy Nextbit. Nikogo nie powinno to bardzo dziwić, gdyż to właśnie ten zespół został jakiś czas temu wcielony w szeregi znanego producenta sprzętu dla graczy.

Razer Phone
Razer Phone

Razer Phone ma dość kanciastą obudowę, która wykonana została z metalu o czarnej, matowej powierzchni. Amerykańska firma nie ruszyła za rynkowym trendem na ekrany o formacie 18:9. Razer pozostał przy bardziej tradycyjnym formacie 16:9, dzięki czemu gracze mają mieć pewność, że wszystkie dostępne w Google Play gry będą prawidłowo wyświetlane.

Ekran o dość wąskich bocznych ramkach chroni warstwa szkła Gorilla Glass 3 Corninga. Nad i pod wyświetlaczem widoczne są spore ramki, ale niemal w całości zostały one zagospodarowane - to osłony głośników stereo. Sama wielkość górnej i dolnej ramki ma sprawić, że gracze będą mogli pewnie trzymać smartfon w dłoni. Z tego względu przyciski przeniesiono na środek bocznej krawędzi.

Razer Phone
Razer Phone

Na tylnym panelu Razer Phone'a znalazł się podwójny moduł aparatu oraz srebrny logotyp firmy. Amerykanie przygotowali do tego specjalny wariant urządzenia, który ma logo w kolorze zielonym, charakterystycznym dla firmy Razer. To jedyna zmiana względem standardowej wersji.

UltraMotion, czyli 120 Hz ma zrobić różnicę

Brak panelu 18:9 o wąskich ramkach nie oznacza, że firma Razer nie przyłożyła się do ekranu w swoim pierwszym smartfonie. Jest wręcz przeciwnie. Na tle innych topowych modeli Razer Phone wyróżnia się 5,7-calowym ekranem IGZO Sharpa o rozdzielczości QuadHD (2560 x 1440 pikseli).

Razer Phone
Razer Phone

Jest to wyświetlacz typu UltraMotion, który charakteryzuje się odświeżaniem na poziomie 120 Hz. Co to właściwie oznacza? UltraMotion to rozwiązanie, które zadaniem jest synchronizowanie częstotliwości odświeżania obrazu na ekranie z procesorem graficznym, dzięki czemu ma zmniejszać do minimum opóźnienia w transmisji sygnału i usuwać efekt tearingu (rozrywanie wyświetlanego obrazu wywołane gubieniem klatek).

Razer Phone - ujmując to krótko - ma gwarantować płynność obrazu na poziomie o wiele wyższym niż inne smartfony dostępne na rynku. Panel IGZO może w końcu wyświetlać obraz w grach przy 120 kl/s, o co Razer miał zadbać we współpracy z Google'em. Pierwsi testerzy potwierdzają, że Razer Phone wyświetla o wiele płynniej niż inne smartfony z Androidem, a różnice widać gołym okiem.

Razer Phone
Razer Phone

Wykorzystanie panelu 120 Hz podnosi oczywiście zużycie energii ekranu, więc producent w standardzie ustawił odświeżanie na 90 Hz, ale użytkownicy mogą w każdej chwili zmienić jego poziom na 120 Hz lub 60 Hz. Swoje ma robić również system, który optymalizuje liczbę klatek pod kątem wyświetlanych treści - jest ich mniej przy statycznym obrazie, co zmniejsza pobór energii.

Wydajność na najwyższym poziomie

Razer Phone to sprzęt, który z pewnością poradzi sobie z każdą grą. Został on oparty na układzie Qualcomm Snapdragon 835, który współpracuje z aż 8 GB pamięci operacyjnej RAM LPDDR4. Nie zapomniano też o szybkiej pamięci UFS - standardową pojemność 64 GB można rozszerzyć za pomocą kart microSD.

Razer Phone
Razer Phone

Razer miał zadbać do tego o tryb Razer Game Booster, który optymalizuje wydajność układu pod kątem uruchamianej gry (podkręcenie układu w wymagających tytułach). Dodatkowym atutem ma być dedykowany system chłodzenia, który efekt thermal throttlingu, a więc obniżenia taktowania CPU przy osiągnięciu wyższej temperatury.

Cieszyć może również to, że Amerykanie nie postawili jedynie na wydajność, ale zadbali również o baterię. Ogniwo o pojemności 4000 mAh powinno zapewnić niezły czas grania w wymagające tytułu, a do tego można je szybko ładować. Razer sięgną powiem po najnowszą wersję standardu ładowania Qualcomma, określaną jako QuickCharge 4+.

Rewelacyjna jakość dźwięku... na głośnikach

Uzupełnieniem gamingowych możliwości Razer Phone'a mają być głośniki stereo, które zostały umieszczone na przedni panelu. Firma miała zadbać nie tylko o dość spore komory, ale również dwa dedykowane wzmacniacze (dla każdego głośnika osobny), 24-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) oraz obsługę Dolby Atmos, a więc technologii, która ma pomóc w emulacji dźwięku przestrzennego.

Razer Phone
Razer Phone

Część graczy może być jednak rozczarowana brakiem gniazda słuchawkowego Jack 3,5 mm. Szczególnie, gdy myśli się o graniu "w ruchu". W takiej sytuacji trzeba skorzystać ze słuchawek pod USB typu C, zewnętrznych DAC-ów lub zestawów bezprzewodowych. Razer promuje model Hammerhead BT z kodekiem aptX jako idealne akcesorium dla tego smartfonu. Firma dodaje do tego adapter z USB-C na Jack 3,5 mm, który ma 24-bitowy przetwornik i certyfikat dźwięku THX.

Razer nie zapomniał o podwójnym aparacie

Będąc jeszcze przy sprzęcie, nie można zapomnieć o podwójnym aparacie, który umieszczony został w lewym górnym rogu tylnego panelu. Razer przygotował rozwiązanie podobne do tego, które znane jest z iPhone'ów czy OnePlusa 5.

Razer Phone
Razer Phone

Główny moduł na sensor 12 Mpix i optykę o jasności f/1,75, a dodatkowy ma matrycę 13 Mpix i teleobiektyw o jasności f/2,6. Użytkownicy mogą przełączać się między modułami podczas korzystania z opcji hybrydowego przybliżania. Razer nie zdradził zbyt wiele na temat obecności dedykowanego trybu portretowego.

Z zapowiedzią aktualizacji do Androida 8.0

Razer Phone na rynek wejdzie z Androidem 7.1 Nougat, ale firma od razu zapowiedziała, że użytkownicy mogą liczyć na aktualizację do wersji 8.0. Oreo dla sprzętu amerykańskiej firmy ma zostać wydane wiosną 2018 roku. Firma mogłaby z pewnością nieco szybciej poradzić sobie z tym zadaniem, ale jak mawiają - lepiej późno niż wcale.

Razer Phone
Razer Phone

Ciekawe jest to, że Razer nie postawił na tzw. "czystego" Androida. Jego smartfon ma preinstalowaną aplikację Nova Launcher Prime, a więc launcher cechujący się sporymi możliwościami dostosowania interfejsu do własnych preferencji. Oprogramowanie to ma być w pełni zintegrowane z Assistantem Google'a, co dla Polaków nie jest wielką zaletą.

Cena i dostępność

Razer Phone już od 1 listopada dostępny jest w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych i wybranych rynkach europejskich, gdzie do sprzedaży ma wejść już 17 listopada.

Razer Phone
Razer Phone

Europejskie ceny prezentują się następująco:

  • Razer Phone w Wielkiej Brytanii - 699 funtów (ok. 3354 zł)
  • Razer Phone w Niemczech - 749 euro (ok. 3170 zł)

Udało mi się dowiedzieć, że Razer póki co nie wprowadzi oficjalnie do Polski swojego pierwszego smartfonu. W przyszłości może się to zmienić, ale nie ma co raczej liczyć, że nastąpi to przed końcem 2017 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)