Quick Charge 4.0 nie zagościł dobrze na rynku, a już pojawia się jego lepsza wersja
Zapowiadając topowego Snapdragona 835 firma Qualcomm w listopadzie ubiegłego roku przedstawiła nowy standard szybkiego ładowania - Quick Charge 4.0. Dziwić może więc, że już kilka miesięcy później Amerykanie wprowadzają jego ulepszoną wersję. Co wnosi Quick Charge 4.0+?
Jakie zalety ma Quick Charge 4.0+?
Qualcomm intensywnie pracował ostatnio nad udoskonaleniem procesu szybkiego ładowania smartfonów, dzięki czemu udało mu się ulepszyć technologię Quick Charge 4.0, która została zaprezentowana pół roku temu. Rozszerzony wariant standardu nie jest tak przełomowy, aby nadać mu oznaczenie 5.0, więc dodano po prostu plusa do jego nazwy.
Nie oznacza to jednak, że prowadzone zmiany nie są istotne, a przynajmniej to sugerują sami Amerykanie. Qualcomm wskazał, że udało mu się poprawić kilka elementów rozwiązania Quick Charge 4.0. Kluczowe zmiany w wersji 4.0+ to:
- ulepszone podwójne ładowanie - nowsza wersja rozwiązania Dual Charge (dodatkowy układ scalony służących do zarządzanie energią) ma zmniejszać ilość generowanego ciepła i skracać czas ładowania;
- lepsza kontrola cieplna - system Dual Charge ma teraz automatycznie kierować energię do chłodniejszych części ogniwa, dzięki czemu będzie się ono wolniej nagrzewać;
- nowsze zabezpieczenia - nowa technologia do monitorowania temperatury nie tylko baterii, ale i złącza wyprowadzającego energię, co ma ostrzegać przed przegrzaniem (a także w razie uszkodzenia ogniwa).
Te trzy nowe rozwiązania mają sprawić, że Quick Charge 4.0+ będzie w stanie o 15 proc. szybciej ładować ogniwo niż w przypadku standardu wprowadzonego pod koniec ubiegłego roku. Qualcomm podaje też, że sama efektywność ładowania wzrosła o 30 proc., a temperatura baterii podczas tego procesu ma być o 3 stopnie niższa. Brzmi nieźle, ale wciąż pozostał jeden problem.
Nie rozwiązuje to kluczowego problemu
Qualcomm poinformował, że pierwszy smartfonem, który wspiera standard Quick Charge 4.0+, jest - zaprezentowana w ubiegłym tygodniu - Nubia Z17. Gigant zdradził też rozwiązanie to jest oczywiście kompatybilne wstecznie (obsługiwane są ładowarki Quick Charge 2.0 czy Quick Charge 3.0). Producenci, których smartfony spełniają wymagania nowego standardu, mogą śmiało korzystać już z nowego oznaczenia. Tu dochodzimy do sedna.
Gdy Qualcomm zapowiedział Snapdragona 835, można było spodziewać się, że oparte na nim smartfony będą obsługiwać Quick Charge 4.0. Tak się jednak nie stało. Samsung, Sony czy HTC informują oficjalnie, że ich flagowce obsługują wcześniejszą wersję rozwiązania, a więc Quick Charge 3.0. Wynika to zapewne z konieczności uiszczenia wyższych opłat licencyjnych za nową technologię, a także dodatkowych wydatków na przygotowanie nowych ładowarek.
Nie powinno to szczególnie dziwić, gdyż wersja 3,0 gwarantuje bardzo szybkie ładowanie, a przeskok na 4.0 przez większość użytkowników nie byłby nawet zauważalny. W tym momencie dochodzi jednak do dość dziwnej sytuacji, w której Qualcomm prezentuje nową wersję rewolucyjnego standardu, z której i tak mało który producent korzysta. Co gorsza - nie zanosi się, że szybko się to zmieni.