Gesty rodem z iPhone'a X na dowolnym smartfonie. Jest na to aplikacja

Gesty wracają do łask. By z nich korzystać, nie trzeba jednak czekać na aktualizację do Androida P.

X Home Bar — gesty z iPhone'a X na Androidzie

Aplikacja X Home Bar powstała już ładnych parę miesięcy temu, ale — przyznaję — sam dowiedziałem się o niej dopiero za sprawą jednego z czytelników (dzięki Wojtku!).

Po uruchomieniu aplikacji, u dołu ekranu pojawia się inspirowany interfejsem iPhone'a X pasek, który reaguje na gesty.

Za ich pomocą można wykonać 12 różnych akcji

Możliwe do przypisania czynności to:

 • powrót do ekranu głównego;
 • wyświetlenie listy ostatnio używanych aplikacji;
 • wstecz;
 • rozwinięcie paska powiadomień;
 • uruchomienie zdefiniowanej aplikacji;
 • wyświetlenie menu z szybkimi ustawieniami;
 • wyświetlenie menu, które pojawia się po przytrzymaniu przycisku zasilania;
 • wykonanie zrzutu ekranu;
 • zablokowanie ekranu;
 • wyświetlenie dwóch aplikacji na współdzielonym ekranie;
 • uruchomienie Google Assistanta;
 • symulacja dwukrotnego kliknięcia przycisku wielozadaniowości (na większości nowszych telefonów wyświetla ostatnią używaną apkę).

Samych gestów jest natomiast 5

Wyświetlany na ekranie pasek reaguje na:

 • gest w górę;
 • gest w lewo;
 • gest w prawo;
 • pojedyncze kliknięcie;
 • podwójne kliknięcie.

Akcje można przypisywać do gestów wedle uznania. Myślę, że najbardziej optymalne ustawienie to:

 • gest w górę — powrót do ekranu głównego;
 • gest w lewo — lista ostatnio otwartych aplikacji;
 • gest w prawo — wstecz.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Ustawienia aplikacji są dość mocno rozbudowane

Wirtualny pasek jest wyświetlany niemal przez cały czas, ale jego szerokość, wysokość, położenie i kolor można dowolnie modyfikować. Da się także ustawić cień, aby pasek był lepiej widoczny na białym tle.

Możliwe jest także aktywowanie informacji zwrotnej (wibracje) po wykonaniu gestu. Twórcy pomyśleli nawet o opcji, po aktywowaniu której pasek "chowa się" za klawiaturą.

Aplikacja robi, co ma robić

Założenia programu X Home Bar są w gruncie rzeczy bardzo proste, więc ciężko napisać o nim coś więcej, niż że jest i działa. Apka precyzyjnie wykrywa gesty i faktycznie wykonuje przypisane im polecenia.

Podczas korzystania z aplikacji z interfejsem horyzontalnym, pasek dopasowuje się do orientacji telefonu. Zachowuje się więc tak samo, jak w przypadku iPhone'a X, za co plus.

Niestety w Androidzie 8.0 Oreo Google wprowadził ograniczenia, które uniemożliwiają ukrycie paska w aplikacjach pełnoekranowych. W efekcie wyświetlany jest on nawet podczas oglądania filmów na YouTubie.

Jak jednak wspomniałem, długość i szerokość paska można zdefiniować samemu, więc po ustawieniu wartości 0 proc., staje się niewidoczny, a wciąż reaguje na gesty.

Kolejnym minusem — choć na to również twórcy programu wpływu nie mają — jest to, że informacja o uruchomionej aplikacji zajmuje dwie pozycje w panelu powiadomień.

Wynika to jednak ze specyfiki systemu Android. Aby wykonywać systemowe akcje, program wymaga nadania mu uprawnień w Ułatwieniach dostępu. Bez tego nie mógłby działać.

Nie na każdym telefonie X Home Bar będzie jednak miał sens

Program warto zainstalować na telefonach, które mają przyciski fizyczne lub ekranowe, które można ukryć. W przeciwnym razie pasek gestów wyświetlany jest nad paskiem funkcyjnym, co trochę mija się z celem.

Na szczęście apkę można pobrać za darmo i wypróbować ją samemu. W bezpłatnej wersji dostępne są tylko 3 pierwsze gesty i 4 akcje, ale myślę, że większości użytkowników tyle wystarczy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Mapy Google w odświeżonej odsłonie. Odkryjesz swoją okolicę na nowo Zdjęcia Google z masą nowych funkcji. Sztuczna inteligencja pokoloruje czarno-białe fotki i udostępni je znajomym Hollywoodzkie efekty specjalne na smartfonie? Żaden problem. Te aplikacje zmienią twój telefon w studio filmowe Opera Touch to mobilna przeglądarka, na którą zasługujemy. Jest rewelacyjna! Ze smartfonem na niedzielne zakupy. Aplikacje mają sprawić, że nie pocałujesz klamki w sklepie Instagram z trybem rozmywania tła. Jak skorzystać z nowej funkcji? Nie mogę się oderwać od mobilnego Fortnite. Ta gra zdaje się być stworzona z myślą o smartfonach OnePlus przesuwa cykl wydawniczy swoich smartfonów? Jeśli tak, to bardzo dobra decyzja ARKit Apple'a ma już pół roku. Wygląda na to, że większość użytkowników w ogóle o istnieniu tej funkcji nie wie HBO GO teraz dla każdego. Nie musisz już podpisywać umowy z operatorem Idzie ci świetnie w PUBG Mobile? Nie ekscytuj się. Gra jest pełna botów, które dają ci wygrać PUBG Mobile już do pobrania. Szał battle royale ogarnie użytkowników smartfonów? Fortnite: Battle Royale trafi na smartfony. Będziesz mógł rywalizować z konsolowcami i pecetowcami Znudzony Pokemon GO? Oto 3 nadchodzące gry w podobnym stylu Dlaczego Vero - nowy rywal Facebooka - nie ma szans na sukces? HTC U12: wycieka specyfikacja. Oto, co wiadomo o nadchodzącym flagowcu Tajwańczyków Swype uśmiercony. Szkoda, bo mało która apka miała tak wielki wpływ na całą branżę 2nr to aplikacja, dzięki której wygenerujesz drugi numer. Bez dodatkowej karty SIM! Google Reply, czyli gigant chce nam ułatwić korzystanie z popularnych komunikatorów. Oby rozwój tej funkcji nie zaszedł za daleko Instagram - co to jest i jak działa? Snapchat - co to jest i jak działa? Tinder - co to jest i jak działa? Randki przez aplikację Jakie są najlepsze aplikacje do biegania? 11 darmowych propozycji v2, czyli duchowy następca Vine'a nabiera kształtów

Popularne w tym tygodniu:

Google'u, ogarnij w końcu Wear OS albo go uśmierć. Już nawet programiści mają dość