iOS 12: lista nowych funkcji i urządzeń, które dostaną aktualizację
iOS 12 to z całą pewnością nie rewolucja, lecz bezpieczna ewolucja. Większość systemowych funkcji doczekała się większych i mniejszych usprawnień, ale najważniejsza ma być szybkość. Starsze iPhone'y i iPady mają zyskać drugie życie.
Impreza otwierająca konferencję WWDC 2018 rozpoczęła się oczywiście od prezentacji najnowszej odsłony systemu mobilnego.
iOS 12 ma przyspieszyć urządzenia
Potwierdziły się przecieki na temat tego, że Apple w tym roku bardziej skupił się na wydajności i stabilności niż na nowych funkcjach.
iOS 12 ma przede wszystkim znacznie przyspieszyć uruchamianie aplikacji i wykonywanie innych operacji, co dotyczy to przede wszystkim starszych urządzeń. Czas oczekiwania w przypadku niektórych zadań ma się skrócić nawet o 70 proc.
ARKit 2 i nowości związane z rozszerzoną rzeczywistością
Kluczowe nowości dotyczą platformy ARKit Apple'a. Silnik rozszerzonej rzeczywistości ma teraz wykrywać obiekty 3D oraz renderować bardziej realistyczne obiekty.
Nowy format plików USDZ
Na potrzeby swojej platformy Apple we współpracy z Pixarem stworzył zupełnie nowy format plików USDZ, który ma służyć do generowania i udostępniania animowanych modeli 3D. Kompatybilność swoich programów z nowym formatem zapowiedziało już nawet Adobe.
Pliki USDZ będzie można umieszczać wewnątrz aplikacji, a nawet na stronach internetowych. Apple podał przykład narzędzia online do personalizowania wyglądu gitary elektrycznej. Po kliknięciu jednego przycisku można nałożyć wirtualny obiekt na obraz pochodzący z kamery, by przed zakupem zobaczyć produkt w skali 1:1.
Wykrywanie obiektów 3D
ARKit dotychczas radził sobie jedynie z wykrywaniem płaskich powierzchni. Teraz obiekty wirtualne będzie można precyzyjnie nakładać np. na domek zbudowany z klocków. Ma to otworzyć przed programistami zupełnie nowe możliwości.
Aplikacja Measure
Jedne z najpopularniejszych aplikacji ARKit to wirtualne miarki. Apple sam stworzył tego typu apkę i będzie ona preinstalowana na iPhone'ach i iPadach z iOS-em 12.
Za pomocą apki można będzie mierzyć długość, szerokość oraz wysokość różnych obiektów. Ma ona nawet sama wykrywać krawędzie zdjęć czy obrazów, aby po wycelowaniu w nie aparatu od razu poznać dokładne wymiary.
Multiplayer w rozszerzonej rzeczywistości
Teraz te same wirtualne obiekty będą mogły być wyświetlane na ekranach kilku urządzeń jednocześnie, co pozwoli programistom na tworzenie chociażby wieloosobowych gier.
Generowane obiekty będą mogli oglądać nie tylko gracze, ale i obserwator, co powinno pozwolić na kręcenie efektownych filmów.
Odświeżona aplikacja Zdjęcia
Systemowa galeria zdjęć i filmów w systemie iOS 12 doczekała się kilku usprawnień, dzięki którym ma być wygodniejsza w użyciu.
Sugestie wyszukiwań
Aplikacja od dawna wyposażona jest w wyszukiwarkę, która pozwala przeczesywać galerię w oparciu o osoby, obiekty, miejsca czy kategorie. Teraz sugestie wyszukiwań mają się wyświetlać na stronie aplikacji. Dodano do tego możliwość przeszukiwania zdjęć po konkretnych wydarzeniach (np. koncertach czy meczach).
Zakładka "Dla ciebie"
W nowej zakładce grupowane będą zdjęcia z ważnych wydarzeń czy sugerowane efekty, które można nałożyć na zdjęcia (również Live Photos), by stały się atrakcyjniejsze.
Sugestie udostępnień
Gdy aplikacja rozpozna znajomych na zdjęciu, zasugeruje, by poszczególne fotki im udostępnić. Co ciekawe - ma to też działać w drugą stronę. Gdy znajomy otrzyma już zdjęcia, a apka wykryje, że ma on w swojej galerii fotografie z tej samej imprezy, zasugeruje wysłanie ich reszcie. Ma to umożliwić łatwe zbudowanie galerii zdjęć z jakiegoś wydarzenia.
Niestety na 99 proc. funkcja ta nie będzie działać w Polsce z uwagi na restrykcyjne unijne przepisy.
Siri z własnym edytorem komend
Ważnego uaktualnienia w iOS 12 doczekał się wirtualny asystent Siri. Użytkownicy będą mogli wymyślać własne komendy, po wypowiedzeniu których wykonana zostanie jedna lub cały ciąg operacji.
Edytor zadań jest dość mocno rozbudowany i nazuje na aplikacji Workflow, którą Apple kupił w ubiegłym roku. Przykładowo po wypowiedzeniu komendy "idę pobiegać" Siri może zgasić światło w domu, sprawdzić prognozę pogody, uruchomić trening w Endomondo i odtworzyć treningową playlistę w Spotify.
Funkcja ta ma działać w sposób inteligentny; jeśli użytkownik pojawi się na siłowni, telefon sam zasugeruje wykonanie przypisanych do tego miejsca operacji, a w kinie poleci wyłączenie powiadomień.
Większa kontrola nad czasem spędzonym z urządzeniem
Apple - podobnie jak wcześniej Google - zaimplementował garść funkcji mających oddać użytkownikom więcej kontroli nad czasem spędzanym z telefonem.
Rozbudowana funkcja "nie przeszkadzaj"
Tryb "nie przeszkadzaj" można będzie skonfigurować w taki sposób, by dezaktywował powiadomienia w konkretnych godzinach (np. w nocy) czy lokalizacjach (np. szkoła lub kino). Jednym kliknięciem można będzie też aktywować ten tryb na określony czas.
Grupowanie powiadomień
Coś, na co czekali prawdopodobnie wszyscy użytkownicy iOS-u. Do nowej wersji systemu powraca grupowanie notyfikacji. Powiadomienia będą mogły być gromadzone według aplikacji lub rodzaju (np. wiadomości).
Monitorowanie czasu użycia telefonu i aplikacji
iPhone'y i iPady z iOS-em 12 będą tworzyły dzienne raporty dotyczące użycia telefonu. Znajdą się w nich szczegółowe informacje na temat czasu użycia poszczególnych aplikacji oraz liczby powiadomień przez nie wysłanych.
Jeśli użytkownik uzna, że np. zbyt dużo czasu poświęca na przeglądanie Facebooka, będzie mógł nałożyć dzienny czasowy limit.
Lepsza kontrola rodzicielska
iOS 12 da więcej narzędzi rodzicom. Raporty dotyczące użycia telefonu dziecka będą wysyłane także im.
Rodzice będą mogli zablokować także dostęp do poszczególnych aplikacji; permanentnie lub w wyznaczonych godzinach (np. szkolnych).
Nowe systemowe aplikacje
iOS 12 wnosi także odświeżone wersje systemowych apek:
- News (niedostępna w Polsce) - przebudowany interfejs i udoskonalona wersja na iPada;
- Giełda - nowy interfejs, integracja z newsami biznesowymi i wersja na iPada;
- Dyktafon - nowy interfejs, możliwość przechowywania nagrań w chmurze iCloud i wersja na iPada;
- Apple Books (dawniej iBooks) - nowy interfejs i odświeżony sklep ułatwiający wyszukiwanie ebooków i audiobooków.
- CarPlay - interfejs samochodowy doczekał się wsparcia dla systemów nawigacyjnych firm trzecich (np. Mapy Google).
Nowe funkcje Wiadomości i FaceTime'a
Przede wszystkim Apple udoskonalił swoje Animoji. Pojawiły się nowe postaci oraz - uwaga - możliwość śledzenia nie tylko mimiki, ale i języka.
Oprogramowanie ma pozwolić także na tworzenie własnych emotek - funkcja ta nazywa się Memoji. Można będzie wybrać kolor skóry, oczu i włosów, rodzaj fryzury czy dodatki takiej jak okulary lub czapka.
Animoji i Memoji można będzie też nakładać na obraz pochodzący z kamery.
FaceTime z grupowymi wideorozmowami
Wideorozmowę jednocześnie będą mogły prowadzić nawet 32 osoby. Interfejs jest kafelkowy i został zaprojektowany w taki sposób, by eksponować najważniejsze oraz aktualnie mówiące osoby.
FaceTime także został zintegrowany z Animoji oraz Emoji.
Aplikacje z iPhone'ów trafią na komputery Mac
Apple zdemontował plotki, jakoby zamierzał połączyć systemy iOS i macOS, jednak zaczął jeszcze bardziej zacierać granice między nimi. Firma zapowiada, że w 2019 roku programiści zyskają możliwość łatwego przeniesienia swoich aplikacji z iPhone'ów i iPadów na Maki.
Już w jesiennej aktualizacji macOS 10.14 Mojave pojawi się kilka systemowych aplikacji z iOS-u (News, Giełda, Dyktafon and Dom).
iOS 12: lista iPhone'ów i iPadów, które dostaną aktualizację
Apple zdecydował się na zaktualizowanie największej liczby urządzeń w historii. Załapały się wszystkie modele, które dostały iOS 11! Oznacza to, że pełna lista urządzeń z zagwarantowaną aktualizacją do iOS 12 wygląda tak:
Proces aktualizacyjny iOS 12 dla wszystkich urządzeń ruszy we wrześniu. Wcześniej będzie można jednak dołączyć do otwartych testów beta.