5 świetnych aplikacji na Androida, o których użytkownicy iPhone'ów mogą pomarzyć
Aplikacje w sklepach App Store oraz Google Play liczone są już w milionach. Wśród nich nie brakuje takich, których nie uświadczymy na konkurencyjnej platformie. Dziś przyjrzymy się apkom, których użytkownicy iPhone'ów mogą pozazdrościć użytkownikom Androida.
Lista oczywiście mocno subiektywna. Uwzględniłem apki, których po przesiadce na iPhone'a brakuje mi najbardziej.
Action Launcher
W zasadzie launchery to cała kategoria aplikacji, która na platformie iOS - z uwagi na ograniczenia systemowe - nie istnieje w ogóle. Na Androida alternatywnych ekranów głównych jest cała masa, ale moim faworytem od lat jest Action Launcher.
Action Launcher in 59 seconds
To mocno zmodyfikowany Launcher znany ze smartfonów Pixel, który jest nafaszerowany przydatnymi funkcjami:
- z boków ekranu można wysuwać panele z pełną listą wszystkich zainstalowanych aplikacji oraz widgetami;
- kolory folderów automatycznie dostosowują się do tapety;
- wykonując gest na ikonie można otworzyć folder, a klikając w nią uruchomić pierwszą umieszczoną w nim aplikację;
- na pasku wyszukiwarki Google można umieścić skróty do aplikacji.
Action Launcher to personalizacyjny kombajn, który znacznie ułatwia wykonywanie podstawowych czynności. Genialna aplikacja.
Flynx
Kolejna aplikacja, która nie mogłaby powstać na iOS-ie z uwagi na ograniczenia systemowe. Flynx jest przeglądarką, która działa na podobnej zasadzie co androidowy Messenger - strony internetowe wyświetlane są w ruchomych dymkach.
Flynx - Read web smartly!
To strasznie wygodne rozwiązanie. Przeglądając np. Twittera można klikać w linki, a strony ładowane są w tle w dymku. Jedno kliknięcie i można przejść do czytania.
Tego typu rozwiązań (również w Messengerze) na iPhonie brakuje mi najbardziej.
Muzei
Muzei to aplikacja z tapetami. A konkretnie apka, która odpowiada za automatyczne zmienianie się tapet.
Muzei Live Wallpaper Promotional Video
Program pozwala m.in. na:
- wybranie źródła tapet (folder lub wtyczka pobierająca grafiki z jakiegoś serwisu);
- zdefiniowanie czasu, co jaki tapety mają się zmieniać;
- dodanie przyciemnienia lub rozmycia, by ikony i widgety były lepiej widoczne.
Mała rzecz, a cieszy. Lubiłem, gdy telefon każdego dnia witał mnie nową tapetą.
e-podróżnik
Ostatnio się to zmienia, ale wielu rodzimych deweloperów - z uwagi na niską popularność iPhone'ów w Polsce - wciąż traktuje platformę iOS po macoszemu. Serwis e-podróżnik to sztandarowy przykład, bo do dziś nie pojawiła się apka na system Apple'a, choć wersja na Androida dostępna jest od wieeelu lat.
e-podróżnik to rozkład autobusowo-kolejowy, który jest w stanie znaleźć połączenia między dwoma miastami z uwzględnieniem różnych środków transportu (np. pociąg + przesiadka na autobus). Z poziomu apki można także kupować bilety.
Na iPhonie można korzystać z serwisu przez stronę internetową, ale - co tu dużo mówić - natywna apka jest rozwiązaniem po stokroć wygodniejszym, bo dostęp do rozkładów, biletów i ustawień jest natychmiastowy.
Opera Touch
Opera Touch to świeża aplikacja, która zadebiutowała na Androidzie w kwietniu. Norwegowie obiecywali, że wersja na iOS pojawi się "wkrótce", ale słuch o niej zaginął. A szkoda.
Opera Touch - a browser designed to be used on the move, merging mobile and desktop | OPERA
Operze Touch poświęciłem już osobny materiał, dlatego nie będę się powtarzał. Przypomnę tylko, że to innowacyjna przeglądarka, która została zbudowana z myślą o ekranach dotykowych. Interfejs jest stworzony w taki sposób, by przeglądanie sieci z użyciem jednej ręki było maksymalnie uproszczone, a wszystkie opcje znajdowały się w zasięgu kciuka.
Mam nadzieję, że wersja na iPhone'a faktycznie wkrótce się pojawi. Na razie jest to jednak apka, której użytkownikom Androida zazdroszczę.