eSIM zmierza do Polski. Tylko Apple może wypromować nowy standard
Nowe iPhone'y może i są tylko odświeżonymi wersjami modelu X, ale ciężko zgodzić mi się z tym, że nie wnoszą żadnej rewolucji. Dodanie w standardzie obsługi eSIM-ów zdecydowanie wpłynie na cały rynek telekomunikacyjny, co dotyczy również Polski.
13.09.2018 | aktual.: 13.09.2018 17:11
Kolejny gigant sięga po rozwiązanie eSIM
eSIM, czyli karta SIM wbudowana w smartfon, której poświęciłem osoby artykuł, jest szalenie wygodnym rozwiązaniem i nie dziwi, że jest na ustach użytkowników od wielu lat. Dzięki tej technologii użytkownicy nie muszą przejmować się umieszczaniem w telefonach fizycznych kart, a do tego mogą w łatwy sposób zmienić ofertę operatora.
Zalety tego rozwiązania dostrzegła już firma Google'a, która wyposażyła w nie modele Pixel 2 i 2 XL. Gigant ma jednak problemy z wypromowaniem własnych smartfonów, więc ciężko wymagać, by mieli nimi zainteresować się operatorzy. Teraz się to jednak zmienia.
Firma z Cupertino zapowiedziała iPhone'y XS, XS Max i XR, które w standardzie również wyposażone są w eSIM-y. Rozwiązanie to najczęściej wymienia się w kontekście obsługi dwóch kart SIM (urządzenia mają dodatkowo slot nanoSIM), ale już sama obecność SIM-ów nowego typu wydaje się szalenie istotna.
Jeżeli jakaś firma ma w pojedynkę wypromować dany standard, to jest to Apple
Podczas prezentacji przedstawiciele Apple'a jasno stwierdzili, że pracują już z całą masą operatorów na świecie (m.in. Verizon Wireless, AT&T, Deutsche Telekom, Vodafone czy Bell) w celu wdrożenia rozwiązania eSIM, które wspierane jest przez iPhone'y. I wierzę im.
Uważam nawet, że gigant z Cupertino jest jedyną firmą, która może efektywnie wypromować nowy standard. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę zachowawcze podejście Samsunga do wprowadzania nowych technologii. Zresztą, na reakcje na zapowiedź Apple'a nie trzeba było długo czekać. I dotyczy to nawet Polski.
Obsługa eSIM pojawi się w Polsce. To już pewne
Wojtek Jabczyński z Orange Polska zaraz po prezentacji iPhone'ów zapowiedział, że sieć Orange pracuje obecnie nad wdrożeniem eSIM-ów i ma zamiar wprowadzić je jeszcze w tym roku.
Rzecznik prasowy Orange Polska potwierdził to w rozmowie ze mną wskazując, że jego firma udostępniając nowe rozwiązanie chce umocnić wizerunek innowacyjnego operatora, który wcześniej jako jeden z pierwszych wdrażał VoLTE czy Wi-Fi Calling.
Konrad Mróz, który jest Kierownikiem Działu Komunikacji Zewnętrznej w T-Mobile Polska, również potwierdził zainteresowanie rozwiązaniem eSIM. T-Mobile Polska ma pracować nad nim już od jakiegoś czasu, a proces wdrażania powinien przebiec sprawnie - obsługę wbudowanych kart SIM już jakiś czas temu wprowadził niemiecki oddział sieci, więc obejdzie się bez długich i żmudnych testów.
Ani Orange, ani T-Mobile nie zdradzają póki co, kiedy obsługa eSIM zostanie wprowadzona do oferty, ani czy będzie ona początkowo dostępna dla wszystkich użytkowników. Nie wiadomo też jeszcze, czy zmiany obejmą od razu użytkowników należących do nich Heyah i nju mobile.
Arkadiusz Majewski z Działu Komunikacji Korporacyjnej sieci Plus potwierdził możliwość wdrożenia obsługi eSIM-ów. Polkomtel ma oceniać możliwość tego rozwiązania, ale jest jeszcze za wcześnie, by mogły paść wiążące daty.
Póki co nie udało mi się skontaktować z przedstawicielami Playa, ale Marcin Gruszka przygotował nagranie wideo poruszające ten temat. Rzecznik sieci wskazał, że fioletowy operator interesuje się technologią eSIM, ale póki co pracuje nad jej wdrożeniem.
Działania innych producentów smartfonów mogą jeszcze zmobilizować operatorów
Inwestycja w eSIM, który początkowo będzie wspierany jedynie przez iPhone'y, z pewnością opłaci się sieciom. W 2019 roku pojawią się kolejne smartfony z obsługą tego standardu. Kto wie, może eSIM trafi nawet do nowych modeli Samsunga i Huaweia, a wtedy sieci będą miały już gotową obsługę wbudowanych kart SIM.
Może i nowe iPhone'y technologicznie nie są wielką rewolucją, ale mogą okazać się dużym wydarzeniem na rynku telekomunikacyjnym, które znacznie przyspieszy wdrożenie standardu eSIM.