Google: "Android 9 Pie trafi na więcej smartfonów w 2018 niż Oreo w 2017"
... trzymam za słowo.
Taka deklaracja pojawiła się na deweloperskim blogu Google'a. Skąd ten optymizm? Google wierzy, że zbawienny wpływ na fragmentację będzie miał projekt Treble.
Treble to rozwiązanie zaimplementowane pierwotnie w Androidzie 8.0 Oreo. Polega ono na odseparowaniu rdzenia systemu od dodatków producentów i operatorów, co ma znacznie przyspieszyć proces aktualizacyjny. Przynajmniej w teorii.
Na razie Android 9 Pie nie radzi sobie najlepiej
Porównałem tegoroczne i ubiegłoroczne statystyki Androida, by sprawdzić, jak szybko przebiegała adaptacja dwóch ostatnich wydań systemu. I tak:
- Android 8.0 Oreo 80 dni po premierze kontrolował 0,3 proc. urządzeń;
- Android 9 Pie 81 dni po premierze kontrolował mniej niż 0,1 proc. urządzeń.
Dokładny odsetek urządzeń z najnowszą wersją systemu nie jest znany, bo Google nie uwzględnia w swoich statystykach wydań, które nie przebiły bariery 0,1 proc. Wiadomo jednak, że - póki co - Pie rośnie ponad 3-krotnie wolniej niż Oreo. Efektów wprowadzenia Treble na razie nie widać.
Oczywiście mowa o statystykach w ujęciu procentowym, ale nie ma możliwości, żeby w ciągu roku smartfonów z Androidem przybyło na tyle dużo, by w ujęciu liczbowym Android 9 Pie kontrolował więcej urządzeń niż Oreo rok wcześniej.
Cóż, samo Treble nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów
Treble pozwala przyspieszyć proces aktualizacyjny przy założeniu, że:
- za aktualizację odpowiada równie liczny zespół co wcześniej;
- producent aktualizuje tylko Androida, bez własnej nakładki.
Rzeczywistość bywa jednak różna. Samsung przykładowo w ramach aktualizacji do Androida 9 Pie przygotowuje zupełnie nowy interfejs One UI, co także jest czasochłonne. Gigant zapowiedział, że pierwsze smartfony otrzymają gotowe oprogramowanie w styczniu 2019, co oznacza, że przed końcem roku żaden samsung się na finalną "dziewiątkę" nie załapie. A mówimy o największym producencie smartfonów z Androidem.
Nie można też wykluczyć, że Treble zmobilizowało niektórych producentów do pomniejszenia działów odpowiedzialnych za rozwój software'u. Przecież rozwiązanie to pozwala firmom pracować z niezmienioną szybkością, ale taniej.
Czy Google dotrzyma słowa, a Android 9 Pie do końca roku nadrobi zaległości względem ubiegłorocznego wydania? Czas pokaże, ale na razie wygląda to kiepsko.