Orange Polska wprowadza eSIM. Oto, co trzeba wiedzieć na jego temat
Pomarańczowy operator jako pierwsza sieć w Polsce wprowadza obsługę kart eSIM. Co trzeba wiedzieć na temat implementacji standardu w ofercie Orange Polska oraz samych wbudowanych kartach SIM?
12.12.2018 | aktual.: 12.12.2018 15:08
Karty eSIM w ofercie Orange Polska
Wojtek Jabczyński zaraz po prezentacji nowych iPhone'ów zapowiedział, że Orange Polska w 2018 roku wprowadzi obsługę kart eSIM. Pomarańczowy operator dotrzymał słowa.
Jean-François Fallacher:
Orange Polska proponuje klientom najnowsze innowacje technologiczne. Cieszę się, że jako pierwszy polski operator możemy zaproponować korzystanie z eSIM, czyli wirtualnej karty SIM. Od dziś to rozwiązanie jest dostępne w wybranych modelach smartfonów, ale przygotowujemy się do wdrożenia eSIM na kolejnych urządzeniach.
Użytkownicy od 12 grudnia 2018 roku w Orange Polska mogą korzystać z obsługi wbudowanych kart SIM. Oferta początkowo skierowana jest do użytkowników smartfonów, a konkretnie - trzech smartfonów Apple'a:
Operator już teraz zapowiada jednak, że na początku 2019 roku dodana ma być obsługa eSIM-ów w inteligentnych zegarkach, a nieco później w innych urządzeniach mobilnych (m.in. tabletach).
Czym w ogóle są karty eSIM?
eSIM (Embedded SIM) najprościej określić jako "wbudowana karta SIM". Oznacza to, że użytkownicy nie muszą umieszczać nośnika z czipem w telefonie, ponieważ jest on już wbudowany w jego płytę główną. Kluczowe jest to, że eSIM nie jest przypisany do żadnego operatora.
Rozwiązanie umożliwia korzystanie z wielu różnych ofert (oczywiście, o ile dana sieć wspiera nowy standard), ponieważ dane pobierane są chmury dla danego dostawcy usługi. Daje to wiele korzyści, w tym m.in.:
- większa swoboda w korzystaniu z różnych ofert - użytkownik nie jest przywiązany do nośników, które można zgubić, a zmiana oferty wiąże się po prostu z pobraniem profilu innej sieci z chmury (nie trzeba czekać na karty czy w ogóle wybierać się do salonu);
- większe bezpieczeństwo - osoby, w które ręce wpadnie cudzy telefon, nie będą mogły wyrzucić karty SIM, a następnie zastąpić jej własną, ponieważ zmiana oferty wymaga autoryzacji.
eSIM-y to szalenie wygodne rozwiązanie, które daje użytkownikom sporo korzyści w stosunku do tradycyjnych SIM-ów, o czym więcej dowiecie się z wpisu dotyczącego samej technologii.
Jak wygląda konfiguracja eSIM w Orange Polska?
Pora przyjrzeć się temu jak wygląda oferta Orange dotyczące eSIM-ów. Opcja korzystania z wbudowanych kart dostępna jest dla wszystkich ofert - od taryf abonamentowych przez MIX-y po opcję na kartę. Dotyczy to tak klientów indywidualnych, jak i biznesowych.
Konfiguracja wbudowanej karty eSIM jest bardzo prosta. W przypadku iPhone'ów należy:
- wejść w ustawienia systemowe;
- odszukać zakładkę \Sieć komórkowa;
- wybrać opcję \Dodaj plan sieci komórkowej;
- zeskanować otrzymany od Orange kod QR;
- poczekać na pobranie danych na kartę eSIM.
Restart urządzenia nie jest wymagany, a po zapisaniu danych użytkownik może korzystać z połączeń głosowych, wiadomości SMS/MMS i internetu mobilnego jak na sprzęcie ze zwykłą kartą SIM.
Opcja Dual SIM w nowych iPhone'ach
Korzystając z powyższej instrukcji na nowych smartfonach Apple'a można dodać obsługę drugiej karty SIM. Ta wbudowana zarezerwowana będzie na ofertę Orange, ale można dodać do tego tradycyjną kartę nanoSIM z innej sieci. Należy jednak pamiętać, że do obsługi Dual SIM wymagany jest system iOS w wersji 12.1.1.
Jak wymienić kartę eSIM w Orange Polska?
Wbudowana karta SIM w danej chwili może być przypisana tylko do jednej taryfy. Dodatkowo, wymieniając smartfon trzeba najpierw deatywować eSIM-a na starym telefonie, by móc skonfigurować ofertę na nowym.
Zmiana standardowych kart na eSIM-y jest bardzo prosta. W Orange Polska odbywa się to w ramach promocji "Wymiana na kartę eSIM", z której można skorzystać:
- w serwisie Mój Orange (www.orange.pl/mojorange) - w zakładce \Umowa, urządzenia i usługi dodatkowe\ należy odszukać i wybrać opcję \Wymiań kartę;
- w punkcie sprzedaży Orange - użytkownik otrzymać ma wiadomość email, ale może dostać kod QR dla karty eSIM na miejscu i od razu go zeskanować;
- po kontakcie telefoniczny z obsługą (numer *100) - kod QR przesłany ma być na podany przez klienta adres email (po weryfikacji danych).
Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób, które przenoszą numer do Orange lub podpisują nowe umowy, a chcą korzystać z eSIM-ów. W tym wypadku kod QR dostarczany ma być wraz z nową umową na usługi telekomunikacyjne.
Ile kosztuje wymiana karty eSIM w Orange Polska?
W przypadku wymiany głównej karty SIM na eSIM sprawa jest prosta - jest ona darmowa do 5 razy w każdym okresie rozliczeniowym (lub miesiącu w ofertach na kartę). Oznacza to, że klienci Orange mogą kilkukrotnie zmieniać karty eSIM między urządzeniami w danym miesiącu, co jest wygodne np. w przypadku awarii głównego smartfonu.
Operator nie będzie też pobierał opłat za przypadkowe usunięcie karty i jej ponowną konfigurację. Jeżeli zdarzy się to jednak więcej niż pięć razy w okresie rozliczeniowym to każde kolejne dodanie karty kosztuje 25 zł.
Co z innymi urządzeniami z wbudowaną kartą eSIM?
Już teraz na rynku dostępne są choćby Pixele Google'a, które obsługują technologię eSIM, ale Orange Polska póki przygotował ofertę pod iPhone'y. W 2019 roku ma się to jednak zmienić, a firma ma rozszerzać dostępność standardu na kolejne urządzenia.
Tych powinno przybywać, ponieważ sam gigant z Mountain View zabrał się za promowanie eSIM-ów. Na efekty jego starań będzie jednak trzeba chwilę poczekać.