Asystent Google wreszcie w Polsce! Wszystko, co musisz wiedzieć
Stało się. Wyczekiwany nad Wisłą od 2016 roku Asystent Google wreszcie opanował język polski.
16.01.2019 | aktual.: 16.01.2019 12:42
Co prawda u pierwszych użytkowników polski Asystent po cichu przemówił już pod koniec ubiegłego roku, ale dopiero teraz Google poinformował o zakończeniu testów i oficjalnym wdrożeniu usługi.
Google Asystent po polsku: oficjalny start już 16 stycznia w godzinach popołudniowych
Niestety nie wszyscy użytkownicy skorzystają ze spolszczonego asystenta głosowego już pierwszego dnia. Google informuje, że cały proces jego wdrażania może zająć kilka tygodni.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że usługa jest przypisana do konta Google, a nie telefonu. Jeśli Asystent jeszcze się u Was nie pojawił, a korzystacie z kilku kont, warto spróbować przełączyć je w ustawieniach wyszukiwarki Google.
Jak skorzystać z Asystenta Google po polsku na Androidzie i iOS?
Tak, asystent głosowy debiutuje od razu na obu konkurencyjnych systemach operacyjnych.
W przypadku Androida Asystent zintegrowany jest po prostu z wyszukiwarką Google. Ta - w przypadku większości telefonów - pojawia się po przytrzymaniu przycisku Home. Pomocnika można też wybudzić komendą "OK Google" lub "Hej Google". Usługa działa na urządzeniach z Androidem w wersji 5.0 i nowszych.
Jeśli chodzi o platformę iOS, należy pobrać aplikację Asystent Google ze sklepu App Store. Może jednak minąć trochę czasu nim pojawi się ona w polskim sklepie.
Użytkownicy inteligentnych głośników muszą czekać
Tak jak pisaliśmy już wcześniej, start Asystenta Google w Polsce nie oznacza, że będzie on od razu działał na wszystkich kompatybilnych urządzeniach. Nieoficjalnie mówi się, że na Google Homie i innych inteligentnych głośnikach zostanie on aktywowany dopiero w połowie roku.
Wirtualny pomocnik ma już teraz współpracować jednak z wybranymi słuchawkami Bluetooth.
Asystent Google: jedna z pierwszych kompatybilnych polskich usług to eSky.pl
Zaletą Asystenta jest integracja z zewnętrznymi usługami dzięki platformie Actions on Google. Firma rozpoczęła już rozmowy na temat współpracy z partnerami z naszego kraju. Na pierwszy ogień idzie eSky.pl.
Rozmawiając z Asystentem można będzie wyszukiwać loty oraz sprawdzać ich ceny. Jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup biletu, zostanie pokierowany do odpowiedniej strony.
Aby skorzystać z tej opcji, należy użyć komendy "OK Google, porozmawiaj z eSky".
Drugi partner to polski operator Play
Bot stworzony przez polską sieć póki co odpowiada na podstawowe pytania dotyczące oferty (OK Google, zapytaj Play, co nowego") lub pomaga rozwiązać napotkane trudności techniczne.
Operator obiecuje jednak, że możliwości usługi będą rozbudowywane. W przyszłości Asystent ma pozwolić abonentom Playa na zarządzanie kontem i stanem rozliczeń oraz uruchamianie nowych usług.
Na razie lista polskich usług, które współpracują z Asystentem, nie zachwyca. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie rozszerzana. Nie mogę się doczekać aż rozmawiając z telefonem będzie można zamówić jedzenie czy taksówkę.
Asystent nie działa po polsku ze wszystkimi kompatybilnymi aplikacjami
Asystent pozwala na głęboką integrację z apkami zainstalowanymi na telefonie, ale wymaga do zaangażowania ich twórców. Nawet jeśli apka współpracuje z usługą w innych językach.
Na razie rozmawiając z Asystentem w naszym języku można będzie sterować muzyką w Spotify oraz wysyłać wiadomości przez Whatsappa.
Do tego dochodzą oczywiście apki Google'a i producentów smartfonów
Nic nie stoi na przeszkodzie, by polecić Asystentowi włączenie latarki, wyłączenie Wi-Fi, wysłanie maila, sprawdzenie wydarzeń w kalendarzu, wskazanie drogi do najbliższego sklepu w Mapach czy odtworzenie filmu na YouTubie.
Asystent Google po polsku: pamiętajcie, że to dopiero początek
Na razie możliwości spolszczonego Asystenta - na tle angielskiego odpowiednika - nie zachwycają, ale Google wyraźnie podkreśla, że usługa stawia dopiero pierwsze kroki. Aby ją dopracować, Google potrzebuje zgromadzić odpowiednią ilość danych.
Paradoksalnie Asystent Google musi więc najpierw trafić do użytkowników, by prace nad nim mogły ruszyć pełną parą. Dobrze więc, że ten proces już się zaczął.
Prace nad polskim Asystentem nie trwały dotychczas zbyt długo
Google informuje, że za przygotowanie polskiej wersji wziął się ponad rok temu, a więc musiało to nastąpić długo po premierze w USA, która miała miejsce w połowie 2016 roku. W pracach udział brały zespoły z Polski, Stanów Zjednoczonych, Londynu czy Szwajcarii.
Publiczne testy, które ruszyły w październiku ubiegłego roku, objęły ok. 2000 osób. Jeśli więc dostaliście Asystenta wcześniej, możecie mówić o ogromnym szczęściu.
Na stronie Google'a znajdziecie listę przykładowych komend obsługiwanych przez Asystenta. Polecam też zapoznać się z wrażeniami Bolka z WP Tech po tygodniu korzystania oraz prezentacją wideo.