AITuTu Benchmark sprawdzi, jak Twój telefon radzi sobie ze sztuczną inteligencją

AITuTu Benchmark sprawdzi, jak Twój telefon radzi sobie ze sztuczną inteligencją

AITuTu Benchmark sprawdzi, jak Twój telefon radzi sobie ze sztuczną inteligencją
Miron Nurski
30.01.2019 10:36, aktualizacja: 30.01.2019 11:36

Twórcy popularnego benchmarku AnTuTu wypuścili nową aplikację na Androida, której zadaniem jest testowanie telefonów pod kątem wydajności sztucznej inteligencji. Oto AITuTu.

"Sztuczna inteligencja" to jeden z najbardziej nadużywanych sloganów ostatnich lat. Nie zmienia to jednak faktu, że AI w wielu smartfonach faktycznie zaczyna odgrywać coraz większą rolę, odpowiadając m.in. za poprawę jakości zdjęć czy efektywne zarządzanie zasobami sprzętowymi.

Trend ten dostrzegli także producenci mobilnych układów, którzy oprócz CPU i GPU coraz częściej implementują w swoich chipsetach osobne jednostki AI, odpowiedzialne za wykonywanie zadań związanych ze sztuczną inteligencję. Twórcy popularnego benchmarku postanowili sprawdzić, jak poszczególne telefony sobie z tym radzą.

AITuTu Benchmark, czyli sprawdź potencjał AI swojego telefonu

Twórcy aplikacji zaznaczają, że przygotowanie tego narzędzia nie było łatwe. Wszystko przez brak jednego standardu sztucznej inteligencji; każdy producent podzespołów rozwiązuje tę kwestię inaczej zarówno od strony sprzętowej, jak i programowej.

Firma nawiązała jednak współpracę z wybranymi producentami, czego efektem jest ujednolicony standard testowania, mający być w stanie wykazać faktyczne różnice w wydajności poszczególnych telefonów podczas wykonywania tych samych operacji.

Jak działa AITuTu?

Test został podzielony na dwa etapy. Pierwszym zadaniem urządzenia jest rozpoznanie obiektów na 200 zdjęciach i przypisanie ich do takich kategorii jak transport, elektronika, jedzenie, zwierzęta i rośliny, sport oraz inne.

W drugim etapie telefon śledzi obiekty na 600-klatkowym wideo.

Obraz

AITuTu analizuje szybkość oraz dokładność wykonywania zadań, po czym wyświetla liczbowy wynik. Im wyższy, tym lepiej. Jeśli telefon błyskawicznie posegreguje zdjęcia, ale zrobi to błędnie, punkty są odejmowane. Dzięki temu test ma być uczciwy.

Jeszcze nie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik

Program znajduje się już w publicznej fazie beta, ale przed twórcami jeszcze długa droga, nim AITuTu stanie się benchmarkiem naprawdę użytecznym. I to nie z ich winy.

Firmy Samsung oraz HiSilicon nie wydały jeszcze narzędzi programistycznych, które pozwoliłyby na aktywację jednostek zoptymalizowanych pod kątem AI w zewnętrznych aplikacjach. Oznacza to, że na nowych flagowcach Samsunga oraz Huaweia zadania testowe wykonywane są przez CPU. W efekcie wynik jest mocno zaniżony względem faktycznego potencjału telefonów.

Jeśli mimo wszystko chcecie przetestować swój telefon w AITuTu, plik instalacyjny znajdziecie na tej stronie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)