Samsung Galaxy S10 oficjalnie. Galaktyczny flagowiec w czterech odsłonach

Samsung Galaxy S10 oficjalnie. Galaktyczny flagowiec w czterech odsłonach

Samsung Galaxy S10 oficjalnie. Galaktyczny flagowiec w czterech odsłonach
Miron Nurski
20.02.2019 19:30, aktualizacja: 08.03.2019 15:50

Jednocześnie w San Francisco oraz Londynie odbyła się premiera długo oczekiwanego Galaxy S10. I to nie jednego.

Samsung zaprezentował jednocześnie nie dwa, nie trzy, lecz aż cztery warianty nowego flagowca. Tegoroczne portfolio Koreańczyków wygląda tak:

  • Galaxy S10 - podstawowy model z 6,1-calowym ekranem o zakrzywionych krawędziach;
  • Galaxy S10+ - najmocniejszy wariant z 6,4-calowym ekranem o zakrzywionych krawędziach;
  • Galaxy S10e - uboższy wariant z 5,8-calowym, płaskim ekranem;
  • Galaxy S10 5G - wariant premium z 6,7-calowym ekranem o zakrzywionych krawędziach i obsługą sieci 5G,

Galaxy S10 5G to edycja specjalna, która trafi na rynek latem i której Samsung - póki co - nie poświęca zbyt wiele uwagi. Wyróżnia się nie tylko większym ekranem i obsługą sieci 5G, ale i dodatkowymi aparatami ToF 3D (z przodu i z tyłu) do mapowania otoczenia, które mają być wykorzystywane przez aplikacje rozszerzonej rzeczywistości.

Różnic między S10, S10+, S10e i S10 5G jest więcej i wyszczególniliśmy je na końcu tekstu. Na razie przejdźmy do omówienia poszczególnych aspektów nowych urządzeń.

Galaxy S10 z nowym wyglądem i ekranami Infinity-O

Samsung zdecydował się na zmniejszenie ramek oraz wydłużenie ekranów, które mają teraz proporcje 19:9, a nie 18,5:9. Firma chwali się, że S10 i S10+ mają ekrany o dłuższych przekątnych przy zachowaniu gabarytów zbliżonych do S9 i S9+.

Samsung Galaxy S10 ma ekran Infinity-O z otworem na aparat
Samsung Galaxy S10 ma ekran Infinity-O z otworem na aparat

Zmniejszenie obramowania wymusiło na projektantach umieszczenie aparatu do selfie w otworze w ekranie. W Galaxy S10 i S10e przedni aparat jest pojedynczy, a w S10+ podwójny.

Obudowy złożone są z aluminiowej ramy (seria 7000) oraz szkła. W przypadku S10 i S10+ Samsung zastosował szkło Gorilla Glass 6, a S10e ma starsze Gorilla Glass 5. Wszystkie smartfony są wodoszczelne i spełniają normę IP68.

Wszystkie modele będą dostępne w czarnej, białej, zielonej oraz niebieskiej wersji kolorystycznej. Dla S10e Samsung zarezerwował jeszcze ekskluzywną żółtą.

Obraz

S10+ dostępny będzie także w limitowanej edycji z obudową ceramiczną w kolorze czarnym lub białym.

Nowe ekrany Dynamic AMOLED

Samsung we wszystkich modelach zastosował matryce nowej generacji o nazwie Dynamic AMOLED, które obsługują standard szerokiej rozpiętości tonalnej HDR10+. Kompatybilne z nim treści można znaleźć na YouTubie, Netfliksie oraz Amazonie Prime.

Nowe panele mają się cechować szerszą paletą i lepszym odwzorowaniem barw, lepszym kontrastem oraz wyższą jasnością. Ta ma wynosić 800 nitów, czyli o 14 proc. więcej niż w S9.

Udoskonalony został też filtr niebieskiego światła, którego emisja w porównaniu z poprzednią generacją ma być niższa o 41 proc. Tryb nocny ma się włączać automatycznie, bazując na nawykach użytkownika.

Multimedialną stronę S-dziesiątek dopełniają głośniki Dolby Atmos, które mają być 1,3x głośniejsze niż w S9.

Ekran Galaxy S10 i S10+ skrywa ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych zintegrowany jest z wyświetlaczem. Samsung zastosował rozwiązanie ultradźwiękowe, które ma być znacznie doskonalsze od stosowanych przez konkurencję skanerów optycznych.

Według zapewnień producenta, czytnik jest szybki, skuteczny i bezpieczny. Ma działać zarówno w skrajnych temperaturach, jak i w przypadku mokrych dłoni. Jako że linie papilarne skanowane są w trzech wymiarach, ma bezbłędnie odróżniać palce od sfałszowanych odcisków. Skaner nie działa oczywiście na całej powierzchni ekranu; wymaga przyłożenia palca do konkretnego miejsca.

Ekranowy czytnik mają tylko Galaxy S10 i S10+. W S10e skaner został ulokowany na krawędzi obudowy.

Galaxy S10: lepsze aparaty i więcej obiektywów

Z tyłu obudowy Galaxy S10 i S10+ można znaleźć aparaty o następującej konfiguracji:

  • aparat główny 12 Mpix z optyką f/1,5 o kącie widzenia 77 stopni, autofokusem Dual Pixel i optyczną stabilizacją obrazu;
  • aparat dodatkowy 16 Mpix z ultraszerokokątną optyką (123 stopnie) o jasności f/2,2;
  • aparat dodatkowy 12 Mpix z teleobiektywem (45 stopni, 2-krotne przybliżenie optyczne) o jasności f/2,4, autofokusem Dual Pixel i optyczną stabilizacją obrazu.

Galaxy S10e ma dokładnie te same aparaty, ale bez trzeciej matrycy z teleobiektywem.

Samsung zatroszczył się o garść nowych rozwiązań programowych.

Super Night Shot, czyli lepszy tryb nocny

Po włączeniu trybu Super Night Shot aparat wykonuje 7 (robienie zdjęć z ręki) lub 17 (robienie zdjęć ze statywu) zdjęć i łączy je w jedną całość.

Ma to zapewnić większą jasność i mniejszą ilość szumu podczas robienia zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

Optymalizator scenerii, czyli automatyczna obróbka zdjęć

S10 odziedziczył po Nocie9 funkcję wykrywającą obiekty na zdjęciach w celu optymalnego ustawienia nasycenia kolorów, kontrastu czy temperatury barw. Tryb ten został udoskonalony i wykrywa teraz 30 różnych rodzajów scen (20 w poprzednich modelach).

Inteligentny asystent pomoże złapać idealny kadr

Podczas robienia zdjęcia telefon może zasugerować przesunięcie obiektywu, w celu złapania atrakcyjniejszego kadru. Aplikacja aparatu ma też wbudowaną poziomicę, ułatwiającą robienie prostych zdjęć.

Obraz

Nowe efekty Live Focus

Live Focus to funkcja odpowiadająca za cyfrowe rozmycie. Teraz po zrobieniu zdjęcia można zmienić nie tylko siłę rozmycia, ale i kształt (np. gwiazdy czy serca) oraz dodać efekt spirali lub zoomu. Można też usunąć kolor za fotografowanym obiektem.

Nagrywanie filmów HDR10+ i lepsza stabilizacja

Samsung dodał wsparcie dla standardu HDR10+ nie tylko w ekranie, ale i aparacie, dzięki czemu filmy mają się cechować wyższą rozpiętością tonalną. Szczegóły mają być zachowywane zarówno w jasnych, jak i ciemnych partiach obrazu.

Firma udoskonaliła również cyfrową stabilizację, która ma działać jak w najlepszych kamerach sportowych. Nawet podczas filmowania z ręki obraz ma pozostać stabilny.

Dwukrotnie dłuższe filmy Super slo-mo

Galaxy S10, podobnie jak poprzednik, pozwala nagrywać filmy 720p przy 960-klatkach na sekundę, co pozwala na 32-krotne spowolnienie obrazu. Teraz w taki sposób można jednak nagrywać fragmenty o długości 0,4 (tryb automatyczny) lub 0,8 sekundy (tryb ręczny).

Lepsze AR Emoji

Smartfon pozwala na wygenerowanie animowanego avatara, wzorowanego na twarzy użytkownika. Teraz potrafi on naśladować nie tylko mimikę, ale i ruchy gałek ocznych, języka oraz ciała. Animowane postaci mają mieć też bardziej naturalny wygląd (mniejsze głowy w stosunku do reszty ciała).

Przedni aparat z nagrywaniem 4K i technologią Dual Pixel

Wszystkie smartfony z linii Galaxy S10 nagrywają filmy 4K zarówno z użyciem aparatu głównego, jak i przedniego.

Aparat do selfie został ponadto uzbrojony w technologię Dual Pixel, która odpowiada za szybsze i dokładniejsze ustawianie ostrości oraz jej utrzymywanie podczas filmowania.

Samsung Galaxy S10+ ma potrójny aparat z tyłu i podwójny z przodu
Samsung Galaxy S10+ ma potrójny aparat z tyłu i podwójny z przodu

Galaxy S10+ jako jedyny ma z przodu aparat podwójny, odpowiadający za bardziej precyzyjne rozmywanie tła.

Galaxy S10 z szybszym oraz dwustronnym ładowaniem bezprzewodowym PowerShare

Modele z linii Galaxy S10 obsługują teraz 12-watowe ładowarki indukcyjne, dzięki czemu ładowanie ma przebiegać szybciej.

Samsung zastosował też ładowanie dwustronne. Smartfon pozwala ładować bezprzewodowo inne telefony, słuchawki, zegarki i inne akcesoria obsługujące standard Qi.

Obraz

W trybie przewodowym maksymalna obsługiwana moc ładowania wynosi 25 W.

Nowy Exynos 9820 i więcej pamięci

Sercem każdego z nowych flagowców jest 8-nanometrowy układ Exynos 9 Series (9820) zbudowany z dwóch autorskich rdzeni Samsunga, dwóch Cortexów-A75 oraz czterech Cortexów-A55.

Względem poprzednika Samsung chwali się 33-procentowym wzrostem wydajności procesora oraz 37-procentowym układu graficznego. To wszystko przy niższym zapotrzebowaniu na energię.

Na wzrost komfortu pracy powinna wpłynąć także większa ilość RAM-u. S10e ma 6 GB, S10 ma 8 GB, a S10+ 8 lub 12 GB. Dodatkowo nad maksymalizacją wydajności czuwać ma sztuczna inteligencja.

Samsung Galaxy S10e
ProducentSamsung
Model procesoraSamsung Exynos 9820
SegmentSmartfon flagowy
System operacyjnyAndroid 9
Przekątna ekranu5.8″
Rozdzielczość ekranu2280 x 1080
Maksymalna pamięć operacyjna6 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna128 GB
Rozdzielczość matrycy12 Mpix
Pojemność akumulatora3100 mAh
Przejdź do pełnej specyfikacji

Samsung nie żałował także pamięci wewnętrznej. Podstawowe wersje wszystkich modeli mają jej 128 GB. S10 dostępny jest też w wersji 512 GB, a najmocniejszy S10+ ma aż 1 TB. We wszystkich smartfonach pamięć wbudowaną można rozszerzyć kartą microSD o maksymalnej pojemności 512 GB.

Nie zabrakło najnowszych standardów łączności, w tym Wi-Fi 6 oraz LTE o transferze do 2 Gbps.

Samsung nie zapomniał o graczach

Smartfony z linii Galaxy S10 miały zostać lepiej zoptymalizowane pod kątem silnika Unity, na którym powstaje znaczna część gier mobilnych.

Preinstalowana została także kompatybilna z platformą Steam aplikacja, która pozwala na streamowanie gier z peceta na ekran telefonu.

S10e i S10 mają znany z poprzedników system chłodzenia cieczą. W S10+ zastosowana została bardziej zaawansowana komora chłodząca.

Samsung Galaxy S10e, S10 i S10+ - różnice

Samsung wprowadzając aż trzy wersje jednego flagowca wywołał niemałe zamieszanie. Przygotowałem więc przejrzystą tabelę, w której wyszczególniłem różnice między poszczególnymi modelami.

Samsung Galaxy S10 - ceny, dostępność i gratisy w przedsprzedaży

Przedsprzedaż rusza już 20 lutego i potrwa do 7 marca włącznie. Regularna sprzedaż rusza 8 marca.

Ceny prezentują się następująco:

  • Galaxy S10e (6/128 GB) - 3299 zł;
  • Galaxy S10 (8/128 GB) - 3949 zł;
  • Galaxy S10 (8/512 GB) - 4999 zł;
  • Galaxy S10+ (8/128 GB) - 4399 zł;
  • Galaxy S10+ (8/512 GB) - 5499 zł;
  • Galaxy S10+ ceramiczny (12/1 TB) - 6999 zł.

Warto odnotować, że niebieski kolor wszystkich modeli zarezerwowany jest dla sieci Orange.

Osoby, które zamówią Galaxy S10 lub S10+ w przedsprzedaży, otrzymają bezprzewodowe słuchawki Galaxy Buds (białe), stworzone we współpracy z AKG. Ich etui, będące jednocześnie powerbankiem, obsługuje ładowanie indukcyjne, więc można je ładować kładąc je na Galaxy S10.

Samsung Galaxy Buds to prezent dla tych, którzy zamówią Galaxy S10 w przedsprzedaży
Samsung Galaxy Buds to prezent dla tych, którzy zamówią Galaxy S10 w przedsprzedaży

Drugi bonus to rozszerzona gwarancja Samsung Care+, obejmująca m.in. 3 miesięczną ochronę ekranu oraz szybką naprawę w serwisie Samsunga. Oferta obejmuje modele zakupione do 14 kwietnia.

Firma oferuje też opcję odkupu starego telefonu. W przypadku telefonów Samsunga do wyceny doliczane jest 300 zł. Ta oferta także obejmuje telefony kupione do 14 kwietnia.

Aby skorzystać z promocyjnej oferty, należy w określonym czasie po zakupie telefonu dokonać rejestracji w aplikacji Samsung Members. Szczegóły znajdziecie na stronie Samsunga.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)