Myślisz, że tryb nocny ekranu pomaga zasnąć? Badania sugerują coś innego

Jeśli używasz trybu Night Shift to może się okazać, że szkodzisz swojemu organizmowi. Najnowsze badania podważają dotychczasowe teorie.

Syda Productions / Shutterstock.com
Syda Productions / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki

Apple udostępnił funkcję Night Shift w iOS 9.3 Funkcja ta powoduje zmniejszenie ilości niebieskiego światła emitowanego przez ekran. Wprawdzie wpływa ona na kolory (przenosi kolory na cieplejszą stronę mocy), jednak z założenia ma zmniejszyć zmęczenie oczu i zniwelować zaburzenia zegara biologicznego.

Podobne rozwiązanie jest stosowane również przez innych producentów. Stosuje ją np. Samsung czy Xiaomi. Występuje też w systemie Windows 10. Producenci są przekonani o jej dobroczynnym wpływie. Pojawiły się jednak badania, które to negują.

Night Shift nie taki dobry jak go Apple maluje?

Jak informuje AndroidPolice, badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze pokazują, że niebieskie światło nie powinno zakłócać snu. Raport neguje wcześniejsze doniesienia. Stwierdza też, że ekspozycja na ciemne, chłodne kolory wieczorem i cieplejsze w ciągu dnia mogą być bardziej korzystne dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Obraz

Naukowcy zauważają, że zmierzch jest ciemniejszy i chłodniejszy niż światło dzienne, a wewnętrzny zegar wykorzystuje obie cechy do ustalenia pory dnia. Teza ta podważa wyniki badań z lat 2015 - 2016. Stwierdzono wtedy, że ciepłe kolory w nocy są bardziej korzystne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze uważają, że Night Shift i podobne tryby mogą dezorientować zegar biologiczny ograniczając narażenie użytkowników na niebieskie światło. Jak tego dowiedziono? Uczeni wykorzystali myszy do swoich testów wraz ze specjalnymi światłami zmieniającymi kolory, ale nie jasność. Odkryli, że niebieskie światło ma słabszy wpływ na zegar biologiczny myszy niż światło żółte.

Ciekaw jestem, czy naukowcy dojdą do konsensusu i jakie będzie finalne stanowisko w tej sprawie. A jak Wy uważacie? Dajcie znać w komentarzu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)