OnePlus zapowiada... znikający aparat. Futurystyczny koncept pojawi się na CES 2020

OnePlus zapowiada... znikający aparat. Futurystyczny koncept pojawi się na CES 2020

OnePlus zapowiada... znikający aparat. Futurystyczny koncept pojawi się na CES 2020
Patryk Korzeniecki
03.01.2020 13:55, aktualizacja: 03.01.2020 14:55

Efektowny koncept OnePlusa zostanie pokazany na nadchodzących targach CES 2020 w Las Vegas, które startują 7 stycznia. Firma użyła technologii stosowanej w architekturze czy branży motoryzacyjnej.

Każdy zna markę Maybach. Luksusowe niemieckie limuzyny oferują niespotykany poziom komfortu nie tylko ze względu na materiały, ale również rozwiązania techniczne. W maybachach zostały zastosowane specjalne szkła, które matowieją za naciśnięciem przycisku i dzięki temu pozwalają cieszyć się większą prywatnością.

Podobną technologię ma inna marka premium - brytyjski McLaren. Współpracuje z firmą OnePlus, a owocem takiej współpracy ma być pierwszy koncepcyjny telefon OnePlusa - OnePlus Concept One.

OnePlus Concept One będzie wyjątkowy

OnePlus Concept One będzie miał podobne wyposażenie fotograficzne do modelu 7T Pro Mclaren. Aparat 48 MP z szerokim kątem 16 MP nie wywołuje opadu szczeny.

OnePlus Concept one nie będzie jednak wyglądał tak, jak inne telefony. Po odwróceniu telefonu przywita nas czysty tył z podłużną, wypośrodkowaną taflą czarnego szkła rozciągającą się przez całą wysokość urządzenia. Zero szpecących obiektywów ani diód. Szyk, klasa i elegancja.

A gdzie są obiektywy? Te pokażą się dopiero po uruchomieniu aplikacji aparatu i staną się niewidoczne zaraz po jej wyłączeniu.

Znikający aparat - jak to możliwe?

Taka technologia jest możliwa dzięki właśnie współpracy z McLarenem. Posiada on doświadczenie w implementacji szkla elektrochromowego. Zastosował je na dachu modelu McLaren 720S. A czym tak w ogóle jest to szkło?

Szkło fotochromowe to specyficzny rodzaj materiału. Został wzbogacony o dodatkową warstwę, która reaguje na przepływ prądu. Po przyłożeniu napięcia może ono zmienić swoją przejrzystość. Dzięki temu przyciemnia się lub rozjaśnia w zależności od potrzeb.

Nie obyło się bez wyzwań

Tak jak pisałem wyżej, szkło elektrochromowe wymaga zastosowania dodatkowej warstwy. A jak wiadomo, każda dodatkowa warstwa oznacza większą grubość. Firmie udało się jednak ją zminimalizować, dzięki czemu telefon przytył tylko o dziesiątą część milimetra.

Nowa technologia może przydać się w... fotografii

OnePlus Concept One jest obok Samsunga Galaxy Folda i Motoroli RAZR kolejną wizją przyszłości. Przyznacie, że telefon ze znikającymi aparatami brzmi jak Sci-Fi, jednak wszystko wskazuje na to, że doczekamy się i takiego urządzenia.

OnePlus Concept One
OnePlus Concept One

Gdyby się nad tym zastanowić, to szkło o zmiennej przejrzystości może pełnić nie tylko funkcję estetyczną. Producent może je wykorzystać jako filtr przyciemniający, który pozwala zmniejszyć ilość światła wpadającego do matrycy. Dzięki temu fotografujący mógłby tworzyć zdjęcia z długim czasem naświetlania w ciągu dnia. Po co?

Przykład rozmycia obrazu w fotografii
Przykład rozmycia obrazu w fotografii© twórczość własna

Ano do uzyskania rozmycia, które jest często stosowano jako środek artystycznego wyrazu. Wszystko zależy jednak od tego, czy przyciemnione szkło nie zdegraduje zbytnio jakości obrazu.

Ciekaw też jestem, jak duży będzie pobór energii i czy nie wpłynie on widocznie na czas pracy na baterii. Zaznaczę, że pobór prądu następuje po przyciemnieniu szkła, czyli przez większość czasu pracy telefonu.

Co sądzicie o wynalazku OnePlusa? Jesteście za, czy uważacie to za zbędny bajer? Dajcie znać, co myślicie o nim w komentarzu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)