UFS 3.1 oficjalnie. Nowa pamięć jest szybsza i bardziej energooszczędna

UFS 3.1 oficjalnie. Nowa pamięć jest szybsza i bardziej energooszczędna

raigvi / Shutterstock.com
raigvi / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
04.02.2020 17:00, aktualizacja: 04.02.2020 18:17

UFS 3.1 to nowy standard pamięci, który jeszcze bardziej poprawi komfort pracy ze smartfonem.

Na rynku pamięci mobilnych mamy sporo standardów: eMMC, UFS 2.1 czy 3.0. Pamięci eMMC bardziej kojarzą się z tańszymi telefonami, a UFS widuje się we flagowcach.

UFS 3.0 ulepszy nie tylko szybkość odczytu

UFS to akronim od Universal Flash Storage. Jest on traktowany jako następca standardu eMMC. Najnowsza wersja używana we współczesnych telefonach oznaczona jest numerkiem 3.0. Użytkownicy nie narzekają na szybkość, ale postęp to postęp. Pojawił się następca.

UFS 3.1 jeszcze bardziej poprawił osiągi i tak szybkich pamięci. Z informacji zamieszczonych przez JEDEC wynika, że zastosowano nieulotną pamięć SLC, co umożliwi uzyskanie wyższych transferów niż przypadku standardu 2.1 - prawie 3000 MB/s.

Co równie ważne - nowy standard pamięci pozwoli na większą energooszczędność smartfonów. A to w dobie telefonów z ekranami 120 Hz i zaawansowanymi antenami sieci 5G ma bardzo duże znaczenie. Zaawansowane regulatory napięcia pozwalają na zaoszczędzenie cennych miliamperogodzin.

UFS 3.1 zawiera dodatek, który spodoba się zwłaszcza fanom mobilnego grania - kości powiadomią o wystąpieniu zjawiska throttlingu temperaturowego pamięci.

Kości UFS produkuje Samsung
Kości UFS produkuje Samsung© materiały producenta

Telefony ze średniej półki wyciągają kilkaset MB/s, natomiast flagowce oparte o pamięci UFS nawet 1500 MB/s - a to robi bardzo dużą różnicę. Nie ma co się dziwić, że szybka pamięć i szybki procesor idą w parze. W innym przypadku podzespoły mogłyby się wzajemnie ograniczać.

Użytkownicy często skupiają się na rozdzielczościach aparatów, ilości pamięci RAM czy wielkości baterii. A są aspekty równie ważne, jak na przykład typ zastosowanej pamięci. Producenci raczej nie chwalą się tym, jednak z reguły odpowiednio balansują podzespoły telefonów, dzięki czemu nie musimy się tym zbytnio martwić. Mimo wszystko uważam, że dobrze jest być świadomym konsumentem i wiedzieć, co siedzi w środku naszego telefonu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)