Tańsze smartfony nabiorą rozpędu. Pamięć UFS 2.2 zapowiedziana

Choć na rynku są już dostępne smartfony z superszybką pamięcią UFS 3.1, organizacja JEDEC postanowiła odświeżyć swój niższy standard z 2016 roku. I bardzo dobrze.

Tańsze smartfony nabiorą rozpędu. Pamięć UFS 2.2 zapowiedziana
Miron Nurski

UFS 2.1 i 3.1 to aktualnie dwa najpowszechniejsze typy pamięci stosowane w smartfonach ze średniej i wyższej półki cenowej. Problem w tym, że między tymi standardami istnieje ogromna przepaść technologiczna.

Maksymalna przepustowość pamięci UFS 2.1 to 1200 MB/s (choć w realnym użytkowaniu osiągi są niższe), podczas gdy w przypadku UFS 3.1 to aż 2900 MB/s. To niemal 2,5-krotna przebitka, a na rynku brakuje rozwiązania, które wypełniłoby lukę między tymi standardami. A przynajmniej brakowało.

UFS 2.2 ma przyspieszyć smartfony ze średniej półki

Główna nowość w dopiero co zaprezentowanym standardzie to technologia akceleracji zapisu WhiteBooster, która po raz pierwszy została zaimplementowana w kościach UFS 3.1. W dużym uproszczeniu ma się ona przełożyć na szybsze działanie aplikacji czy bardziej komfortowe przeglądanie sieci.

W erze 5G takie usprawnienie jest o tyle istotne, że już teraz w pojedynczych miejscach na świecie sieć nowej generacji pozwala pobierać dane szybciej, niż telefony z pamięcią UFS 2.1 są w stanie je zapisać.

Dla większości ludzi tego typu problemy to na razie abstrakcja, ale pamiętajmy, że kości UFS 2.x najpewniej zostaną z nami jeszcze ładnych parę lat. Trochę wody w Wiśle będzie musiało upłynąć zanim implementacja nowszych standardów w tańszych smartfonach stanie się opłacalna, więc udoskonalone rozwiązanie 2.2 z pewnością zostanie przyjęte przez producentów z otwartymi ramionami.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)