Twoje zdjęcie może wyglądać jak klatka z "Jokera"

Twoje zdjęcie może wyglądać jak klatka z "Jokera"

Oto klucz do pięknego zdjęcia. Ta aplikacja odwali całą robotę

Musisz jedynie zaprzyjaźnić się z dwoma kolorami: pomarańczowym i niebieskim.

Każdemu fotografowi, filmowcowi, grafikowi czy dekoratorowi wnętrz doskonale znane jest koło barw. To narzędzie, które ułatwia pracę z kolorami.

Jedną z najpopularniejszych technik mieszania barw jest wybór tzw. kolorów dopełniających, czyli takich, które leżą po przeciwległych stronach koła barw.

Kolory dopełniające najmocniej ze sobą kontrastują (podobnie jak czerń i biel), dzięki czemu ułatwiają generowanie miłych dla oka efektów wizualnych.

Istnieje wiele często wykorzystywanych par kolorów dopełniających. Przykładowo w popularnej ostatnio cyberpunkowej stylistyce często stawia się na zieleń oraz fiolet.

Dobór kolorów w Cyberpunku 2077 jest nieprzypadkowy

Tak, nawet takie detale jak kolor włosów bohatera w grze wideo nie są przypadkowe. W tym przypadku twórcy świadomie postawili na barwy leżące po dwóch stronach koła barw, by uzyskać efekt, który ludzki mózg odbiera jako przyjemny.

Najpopularniejszymi barwami dopełniającymi są jednak pomarańczowy oraz niebieski

Pomarańczowy i niebieski — kolory leżące na przeciwległych stronach koła barw — to para szczególnie uwielbiana przez fotografów, filmowców czy grafików.

Gwarantuję, że kadry setek widzianych przez was kiedykolwiek filmów - zwłaszcza tych hollywoodzkich — zdominowane są właśnie przez pomarańcz oraz niebieski.

Przykłady? Proszę bardzo.

"Joker":

"Tenet":

"John Wick 3":

I nie, nie dotyczy to jedynie świeżego, popcornowego kina. Najlepiej oceniany obraz na Filmwebie - "Skazani na Shawshank" - także pełen jest brudnych i spranych, ale jednak pomarańczowo-niebieskich kadrów.

Zdjęcia wielu cenionych fotografów z Instagrama to mieszanka różnych odcieni pomarańczy i błękitu.

Ba, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pierwszym uruchomieniu nowego telefonu ujrzysz na ekranie pomarańczowo-niebieską tapetę.

Xiaomi, Samsung, Apple i Huawei lubią pomarańczowy i niebieski

Te dwa kolory są dosłownie wszechobecne.

Zobacz również: Appshaker 2 #13 - Evil Dead, Cuto Wallpaper i inne

Dlaczego połączenie pomarańczowego i niebieskiego jest tak popularne?

Jak już ustaliliśmy, są to barwy dopełniające, więc ich połączenie daje miły dla oka efekt. Istnieją jednak powody, dla których artyści szczególnie upodobali sobie akurat tę parę kolorów. Chodzi przede wszystkim o to, że te barwy i tak towarzyszą nam każdego dnia.

Pomarańcz to kolor ludzkiej skóry, ognia, słońca, ciepłego światła żarówki, drewna czy jesiennych liści. Niebieski to niebo, woda czy jeansowe ubrania.

Planując kolorystykę zdjęcia czy filmu, zwyczajnie łatwo jest wyjść od tych dwóch barw i dostosować do nich całą resztę niż eksperymentować z kolorem skóry czy nieba. Pomarańcz i niebieski to klucz do dobrego efektu przy jak najmniejszym wysiłku.

Możesz mieć pomarańczowo-niebieskie zdjęcia dzięki darmowej aplikacji na Androida

Ściślej rzecz ujmując, apka Orange Teal - bo o niej mowa — dostępna jest na systemy Android i iOS, ale z jakiegoś powodu nie można jej pobrać z polskiego App Store'a.

Ta prosta, aczkolwiek — w mojej ocenie — genialna aplikacja, modyfikuje kolory zdjęcia tak, by wszystkie przybrały odcień pomarańczy lub błękitu.

Poniżej kilka zdjęć, które przerobiłem na szybko przy użyciu tej apki. Jeśli nie wyświetlają się prawidłowo, kliknijcie tutaj.

Jak wspomniałem wcześniej, wiele codziennych kadrów jest naturalnie zdominowanych przez pomarańcz i błękit, dlatego aplikacja często nie musi agresywnie przekłamywać kolorów. Czasem jedynie lekko je podkręca, nadając zdjęciu filmowy wygląd.

Program Orange Teal można pobrać ze Sklepu Play bezpłatnie, ale wersja darmowa ma ograniczenia. Płatna (10,99 zł) pozbawiona jest reklam i pozwala na zapis zdjęć w pełnej rozdzielczości. Jest to szczególnie przydatne, gdy przerobioną fotkę chce się poddać dalszej obróbce.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Onavo Count - lepsza kontrola nad transferem internetowym 5 gier dla dzieci na smartfony i tablety Przegląd żartów primaaprilisowych w branży komórkowej Soccer Rally 2 - nietuzinkowe spojrzenie na piłkę! Garść informacji od Vivid Games, Real Boxing na Androida coraz bliżej! Pasek wyszukiwania Google w centrum powiadomień iOS 5 Ukryj kontakty w Symbianie Nowy Dolphin Browser bez "HD" w nazwie, z wieloma poprawkami Kontakty w iPhonie w stylu Cover Flow Luxor Evolved [recenzja] Adobe Flash w Androidzie 2.0 "Donut" Facebook Home pokazuje, że na smartfonach świat się nie kończy

Popularne w tym tygodniu:

Tryb makro w starszym iPhonie? Żaden problem. Już nie potrzeba iPhone'a 13 Pro