Było Bluetooth i NFC, pora na UWB. Komunikacyjna rewolucja w smartfonach

Technologia o olbrzymim potencjale Ultra Wideband wreszcie trafia pod strzechy za sprawą kolejnych smartfonów. Oto wszystko, co powinniście o niej wiedzieć.

Co kilka lat do świata mobilnych urządzeń trafia standard komunikacji, który otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. Bluetooth umożliwiło nam szybką wymianę plików i bezprzewodową komunikację ze słuchawkami i innymi akcesoriami. Wi-Fi dało nam dostęp do szybkiego internetu jeszcze przed erą 4G czy nawet 3G. NFC pozwoliło na łatwiejsza parowanie urządzeń czy — przede wszystkim — dokonywanie płatności mobilnych.

Następnym w kolejce standardem, który w niedalekiej przyszłości ma szansę zrewolucjonizować rynek smartfonów (i nie tylko) jest UWB.

Czym jest UWB?

Ultra Wideband to standard komunikacji krótkiego zasięgu, który — z uwagi na rodzaj wykorzystywanych fal radiowych — cechuje się możliwością określania położenia innych obiektów w przestrzeni oraz zapewnienia bezpiecznej transmisji danych.

Mówiąc prościej: dwa urządzenia uzbrojone w czipy UWB są w stanie wykryć swoją pozycję z kilku metrów z dokładnością do 1 centymetra. A to wszystko przy niskim zużyciu energii i poziomie zabezpieczeń nieosiągalnym w przypadku sieci Bluetooth czy Wi-Fi.

Prace nad standardem UWB trwają od ok. 20 lat, ale proces jego komercjalizacji dopiero się zaczął. Pierwszym smartfonem z modułem Ultra Wideband był iPhone 11 z 2019 roku, a rok później dołączył do niego Samsung Galaxy Note 20 Ultra.

Co potrafi UWB? Potencjalne możliwości są nieograniczone

Technologia ta jeszcze raczkuje, dlatego lepiej patrzeć na teoretyczne, a nie aktualne możliwości. Minie trochę czasu zanim UWB w pełni rozwinie skrzydła, niemniej już teraz producenci wymyślili garść ciekawych zastosowań.

UWB m.in. ułatwia wysyłanie plików. Jeśli znajdziesz się ze swoim iPhone'em w jednym pomieszczeniu z innymi użytkownikami iPhone'ów i zainicjujesz udostępnienie zdjęcia przez AirDrop, na szczycie listy znajdzie się smartfon osoby, która stoi najbliżej ciebie. Analogicznie działa to na nowych samsungach.

Apple dodał czip UWB także do nowego głośnika HomePod mini. Aby zainicjować odtwarzanie muzyki, wystarczy zbliżyć telefon do głośnika.

Warto w tym miejscu odnotować, że funkcja ta wymaga fizycznego zetknięcia obu urządzeń, bo Apple uznał, że takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Z technologicznego punktu widzenia nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by akcja była inicjowana po zbliżeniu telefonu na odległość — powiedzmy — 2 metrów, albo wykonaniu w powietrzu konkretnego gestu.

Zobacz również: Speer Tester #1 - Samsung Galaxy S7 vs LG G5

Nietrudno wyobrazić sobie inteligentny zamek, który otwiera drzwi automatycznie, gdy zbliżysz się ze swoim telefonem na odległość 50 cm. Albo oświetlenie, które zapala się dokładnie w chwili przekroczenia progu domu.

Ba — jako że wspomniany standard wykrywa nie tylko położenie, ale i ruch innych urządzeń, dowolna akcja może być inicjowana po wykonaniu określonej czynności. Rolety mogą się odsłonić automatycznie, gdy podniesiesz się ze swoim smartwatchem z łóżka.

Samsung pod koniec 2020 roku zapowiedział, że nad implementacją standardu UWB pracuje już m.in. z producentami samochodów czy zamków do drzwi. Dzięki temu smartfon lub zegarek będzie mógł pełnić funkcję wygodnego i bezpiecznego klucza.

Jest szansa, że dzięki UWB wkrótce zapomnimy o gubieniu przedmiotów

Apple i Samsung pracują nad specjalnymi tagami, które po przyczepieniu do przedmiotów codziennego użytku ułatwią ich lokalizowanie. Wystarczy umieścić niewielki czip w portfelu, aby smartfon był w stanie precyzyjnie wskazać nie tylko pokój, ale i szufladę, w której się znajduje.

Odnajdywanie zgubionych przedmiotów ułatwi rozszerzona rzeczywistość

Naprawdę ciekawie zrobi się w momencie, w którym po świecie chodzić będą setki milionów osób uzbrojonych w urządzenia z UWB. Wyobraź sobie, że gubisz w środku lasu klucze lub słuchawki. Wystarczy że inny użytkownik zbliży się do nich na odległość kilku metrów, byś otrzymał informację o lokalizacji zguby z dokładnością do 1 centymetra. A to wszystko przy obustronnym poszanowaniu dla prywatności i znikomym zużyciu energii.

Technologia Ultra Wideband może także zrewolucjonizować przemysł

Na potencjalne zastosowania UWB zęby ostrzą sobie m.in. zakłady produkcyjne czy logistyczne. Nietrudno wyobrazić sobie pracownika sklepu budowlanego, który — uzbrojony w smartfon — będzie w stanie błyskawicznie i precyzyjnie określić pozycję szukanego żyrandola.

UWB może też ułatwić analizę ruchu ludzi i obiektów w zakładach produkcyjnych, co pozwoliłoby na optymalizację procesów czy zwiększenie bezpieczeństwa.

Wiele wskazuje na to, że UWB będzie kolejnym — po Bluetooth i NFC — naprawdę ważnym standardem komunikacji. Miejmy więc nadzieję, że uzbrojonych w czipy Ultra Wideband smartfonów i innych urządzeń szybko będzie przybywać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Producent obiecał aktualizację systemu, ale nie dotrzymał słowa. Co możesz zrobić? Pytamy radcę prawnego Xiaomi Mi Watch na wideo. To bezczelna kopia Apple Watcha Tydzień w krzywym zwierciadle: Nokia by Microsoft i LG G3 (nie)mini #wSkrócie: nowe plotki na temat Galaxy S7, niższa cena ZenFone'a 2 z 4 GB RAM-u oraz szybszy Shazam W skrócie: nowa Moto E oficjalnie i kara dla Apple'a za kradzież patentów #wSkrócie: ciekawy powerbank marki Xtorm i wzrost liczby ataków na Androida Apple opatentuje ekran z przodu, a kameleon boi się iPhone'a Sharp oferuje pierwszy na świecie moduł odbierający DVB-H i T-DMB #wSkrócie: aparat w Huawei Mate 10, Bixby dla wszystkich oraz nowe wieści o Meizu M6 Note #wSkrócie: Samsung liderem, promocja na urządzenia Huaweia, mała wpadka OnePlusa i Meizu Pro 7 ze Snapdragonem 835 Orange: przebijemy ofertę Playa i T-Mobile! Carrefour Mobile Mova: minuta do wszystkich (prócz Play) 25 gr!

Popularne w tym tygodniu:

Dni iPhone'a są już policzone. Apple daje mu 10 lat Przecenione smartfony na Black Friday 2021. Lista promocji Powrót do przeszłości. realme GT 2 Pro wygląda jak smartfon z 2015 roku Ostatnie podrygi kreatywności. Teraz już wszystkie smartfony będą wyglądać tak samo Piekło zamarzło. Apple ułatwi samodzielną naprawę iPhone'ów! Google składa broń. Pixel Fold nie miałby szans z konkurencją Dziwna zmiana w Google Play. Nie podoba mi się to Jak nie drzwiami, to oknem. Huawei może ominąć amerykańskie sankcje Bez niespodzianek. Tak ma wyglądać Pixel 6a 108 Mpix za mniej niż 1500 zł. Motorola Moto G60 wreszcie w Polsce Samsung wysłuchał użytkowników. Na taki tryb profesjonalny w aparacie czekali od lat Motorola Moto G200 ze Snapdragonem 888+ oficjalnie. Jest też masa tańszych smartfonów