Było Bluetooth i NFC, pora na UWB. Komunikacyjna rewolucja w smartfonach

Technologia o olbrzymim potencjale Ultra Wideband wreszcie trafia pod strzechy za sprawą kolejnych smartfonów. Oto wszystko, co powinniście o niej wiedzieć.

Co kilka lat do świata mobilnych urządzeń trafia standard komunikacji, który otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. Bluetooth umożliwiło nam szybką wymianę plików i bezprzewodową komunikację ze słuchawkami i innymi akcesoriami. Wi-Fi dało nam dostęp do szybkiego internetu jeszcze przed erą 4G czy nawet 3G. NFC pozwoliło na łatwiejsza parowanie urządzeń czy — przede wszystkim — dokonywanie płatności mobilnych.

Następnym w kolejce standardem, który w niedalekiej przyszłości ma szansę zrewolucjonizować rynek smartfonów (i nie tylko) jest UWB.

Czym jest UWB?

Ultra Wideband to standard komunikacji krótkiego zasięgu, który — z uwagi na rodzaj wykorzystywanych fal radiowych — cechuje się możliwością określania położenia innych obiektów w przestrzeni oraz zapewnienia bezpiecznej transmisji danych.

Mówiąc prościej: dwa urządzenia uzbrojone w czipy UWB są w stanie wykryć swoją pozycję z kilku metrów z dokładnością do 1 centymetra. A to wszystko przy niskim zużyciu energii i poziomie zabezpieczeń nieosiągalnym w przypadku sieci Bluetooth czy Wi-Fi.

Prace nad standardem UWB trwają od ok. 20 lat, ale proces jego komercjalizacji dopiero się zaczął. Pierwszym smartfonem z modułem Ultra Wideband był iPhone 11 z 2019 roku, a rok później dołączył do niego Samsung Galaxy Note 20 Ultra.

Co potrafi UWB? Potencjalne możliwości są nieograniczone

Technologia ta jeszcze raczkuje, dlatego lepiej patrzeć na teoretyczne, a nie aktualne możliwości. Minie trochę czasu zanim UWB w pełni rozwinie skrzydła, niemniej już teraz producenci wymyślili garść ciekawych zastosowań.

UWB m.in. ułatwia wysyłanie plików. Jeśli znajdziesz się ze swoim iPhone'em w jednym pomieszczeniu z innymi użytkownikami iPhone'ów i zainicjujesz udostępnienie zdjęcia przez AirDrop, na szczycie listy znajdzie się smartfon osoby, która stoi najbliżej ciebie. Analogicznie działa to na nowych samsungach.

Apple dodał czip UWB także do nowego głośnika HomePod mini. Aby zainicjować odtwarzanie muzyki, wystarczy zbliżyć telefon do głośnika.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense

Warto w tym miejscu odnotować, że funkcja ta wymaga fizycznego zetknięcia obu urządzeń, bo Apple uznał, że takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Z technologicznego punktu widzenia nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by akcja była inicjowana po zbliżeniu telefonu na odległość — powiedzmy — 2 metrów, albo wykonaniu w powietrzu konkretnego gestu.

Nietrudno wyobrazić sobie inteligentny zamek, który otwiera drzwi automatycznie, gdy zbliżysz się ze swoim telefonem na odległość 50 cm. Albo oświetlenie, które zapala się dokładnie w chwili przekroczenia progu domu.

Ba — jako że wspomniany standard wykrywa nie tylko położenie, ale i ruch innych urządzeń, dowolna akcja może być inicjowana po wykonaniu określonej czynności. Rolety mogą się odsłonić automatycznie, gdy podniesiesz się ze swoim smartwatchem z łóżka.

Samsung pod koniec 2020 roku zapowiedział, że nad implementacją standardu UWB pracuje już m.in. z producentami samochodów czy zamków do drzwi. Dzięki temu smartfon lub zegarek będzie mógł pełnić funkcję wygodnego i bezpiecznego klucza.

Jest szansa, że dzięki UWB wkrótce zapomnimy o gubieniu przedmiotów

Apple i Samsung pracują nad specjalnymi tagami, które po przyczepieniu do przedmiotów codziennego użytku ułatwią ich lokalizowanie. Wystarczy umieścić niewielki czip w portfelu, aby smartfon był w stanie precyzyjnie wskazać nie tylko pokój, ale i szufladę, w której się znajduje.

Odnajdywanie zgubionych przedmiotów ułatwi rozszerzona rzeczywistość

Naprawdę ciekawie zrobi się w momencie, w którym po świecie chodzić będą setki milionów osób uzbrojonych w urządzenia z UWB. Wyobraź sobie, że gubisz w środku lasu klucze lub słuchawki. Wystarczy że inny użytkownik zbliży się do nich na odległość kilku metrów, byś otrzymał informację o lokalizacji zguby z dokładnością do 1 centymetra. A to wszystko przy obustronnym poszanowaniu dla prywatności i znikomym zużyciu energii.

Technologia Ultra Wideband może także zrewolucjonizować przemysł

Na potencjalne zastosowania UWB zęby ostrzą sobie m.in. zakłady produkcyjne czy logistyczne. Nietrudno wyobrazić sobie pracownika sklepu budowlanego, który — uzbrojony w smartfon — będzie w stanie błyskawicznie i precyzyjnie określić pozycję szukanego żyrandola.

UWB może też ułatwić analizę ruchu ludzi i obiektów w zakładach produkcyjnych, co pozwoliłoby na optymalizację procesów czy zwiększenie bezpieczeństwa.

Wiele wskazuje na to, że UWB będzie kolejnym — po Bluetooth i NFC — naprawdę ważnym standardem komunikacji. Miejmy więc nadzieję, że uzbrojonych w czipy Ultra Wideband smartfonów i innych urządzeń szybko będzie przybywać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

myPhone 7230 Dual SIM W skrócie: BlackBerry Z10 w Polsce, nowe Google+ konkurencją dla Instagrama, Lumia 620 w Play Samsung Galaxy S w Orange Mi 10 Ultra, czyli Xiaomi może popełnić błąd Samsunga #wSkrócie: wizualizacja wyglądu Xperii XA3, wersje pojemnościowe Mate'ów 20 i Apple Pay w PKO BP DVB-H - zestawienie telefonów do odbioru TV Cricket stworzył największą komórkę świata Myślisz, że tryb nocny ekranu pomaga zasnąć? Badania sugerują coś innego Orange chce 300 milionów abonentów w 2015 roku Niewykorzystany potencjał smartfonów. 5 istniejących technologii, z których nie można korzystać LG Pastel SU410 na (koreańskie) święta #wSkrócie: Huawei TalkBand B3 oraz łatwość naprawy LG G5

Popularne w tym tygodniu:

Czy policja może zmusić cię do odblokowania telefonu? Oto, co mówią prawnicy Nowy iPhone 12s bez portów, ale lepiej skrojony pod czasy pandemii. Są kolejne przecieki Darmowe 10 GB dla klientów Orange i nju Chcesz się zaszczepić na COVID-19? Zarejestrujesz się telefonicznie lub przez SMS [Aktualizacja] Xiaomi dostało bana od Donalda Trumpa. Oto oświadczenie firmy iPhone 12 może wyłączyć rozrusznik serca. Naukowcy ostrzegają Tak wygląda zwijany smartfon LG. Nietypowa zapowiedź LG Rollable Sony konsekwentnie opiera się trendom. Wycieka wygląd Xperii 10 III Nie, LG nie zamyka działu mobilnego. Rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy Honor wraca do gry. Szykuje ponoć nowe smartfony z apkami Google Dziwnych eksperymentów z wyspą ciąg dalszy. OPPO Find X3 Pro na zdjęciach Plus wprowadza nowe plany abonamentowe dla sieci 5G