Ładowanie smartfonów na odległość coraz bliżej. Xiaomi i Motorola zapowiadają nowy typ ładowarek

Producenci smartfonów chcą nas uwolnić od kabli całkowicie, ale na rewolucję w ładowaniu jeszcze chwilę poczekamy.

Ładowarka Xiaomi Mi Air Charge jest wielkości oczyszczacza powietrza

Ładowarka Xiaomi Mi Air Charge jest wielkości oczyszczacza powietrza

Ładowanie indukcyjne — nazywane potocznie bezprzewodowym — tak naprawdę bezprzewodowe nie jest. O ile sam telefon w chwili ładowania faktycznie nie jest podpięty do żadnego kabla, o tyle nie można powiedzieć tego o macie lub podstawce, na której spoczywa. A to w dalszym ciągu ogranicza mobilność smartfonu. Czasem nawet bardziej niż zwykły przewód.

Od lat mówi się, że rozwiązaniem problemów ma być prawdziwie bezprzewodowe ładowanie, umożliwiające przepływ energii na odległość. Kolejne firmy są coraz bliższe realizacji tej wizji.

Xiaomi i Motorola zapowiadają technologie ładowania smartfonów na odległość

Xiaomi nazwało swoją technologię Mi Air Charge. Mowa o urządzeniu wielkości oczyszczacza powietrza, które nafaszerowane jest antenami. 5 z nich wykrywa lokalizację smartfonu uzbrojonego w specjalny odbiornik w przestrzeni, a 144 transmitują w jego stronę energię z wykorzystaniem fal milimetrowych.

Ładowanie ma się odbywać z mocą 5 W. Mi Air Charge ma umożliwiać ładowanie kilku urządzeń jednocześnie (w przyszłości także inteligentnych zegarków, opasek czy słuchawek) z odległości kilku metrów. Według zapewnień Xiaomi, niestraszne jej nawet fizyczne przeszkody.

Analogiczne rozwiązanie w Chinach zaprezentowała Motorola. Do prezentacji wykorzystano zmodyfikowany smartfon Motorola Edge.

Żadna z firm nie zdradza, kiedy nowy typ ładowarek miałby trafić na rynek.

Nie, Xiaomi i Motorola nie są pionierami. Nad ładowaniem na odległość od lat pracuje przynajmniej kilkadziesiąt firm

Obaj giganci nie są jeszcze gotowi na komercyjny debiut swoich ładowarek i nie wiadomo, kiedy będą. Firmy wyszły jedynie przed szereg i pokazały technologię, którą w swoich laboratoriach ma zapewne każdy liczący się producent smartfonów.

W 2012 roku powstała organizacja Alliance For Wireless Power, która po roku istnienia zrzeszała już ponad 50 firm takich jak Samsung, LG, Qualcomm, Intel, Sandisk czy Broadcom. Pracowały one wspólnie nad standardem Rezence, umożliwiającym bezprzewodowe ładowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

W roku 2014 MediaTek zapowiedział własną technologię ładowania na odległość bazującą właśnie na standardzie Rezence. Miała ona umożliwić ładowanie smartfonów znajdujących się w innym pomieszczeniu i trafić na rynek w bliżej nieokreślonej przyszłości.

W roku 2017 startup Pi zaprezentował prototyp urządzenia ładującego smartfony uzbrojone w specjalne pokrowce z odległości kilkudziesięciu centymetrów.

Stacja zdalnego ładowania Pi miała trafić na rynek w 2017 roku, ale nie trafiła

To tylko niewielki wycinek prac nad bezprzewodowym ładowaniem z ostatniej dekady. A tak naprawdę koncepcja transmisji energii na duże odległości została zaprezentowana już w 1889 roku przez Nikolę Teslę.

Zobacz również: Orange

Barierą do przeskoczenia jest zresztą nie tyle opracowanie technologii, co upewnienie się, że jest ona bezpieczna dla ludzi, zwierząt i innych urządzeń oraz uzyskanie stosownych certyfikatów od lokalnych regulatorów rynku. A to może zająć kolejne miesiące, jeśli nie lata.

Zatem sama prezentacja prototypów to jeszcze nie powód do ekscytacji. Prawdziwym pionierem będzie ten, kto jako pierwszy dostarczy dopracowany produkt na rynek.

Zobacz także:


Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Polbank ERA - zapłacisz telefonem GTA San Andreas - to będą długie święta E-TEN Glofiish V900 - specyfikacja Opcje wyszukiwania dostępne w mobilnym Google Xiaomi 11T na zdjęciu promocyjnym. Tak wygląda tańsza wersja flagowca Kolejny wytwór LG - UX280 Wine Komórki na targach IFA 2009 Interfejs Sony Honami uchwycony na wideo. Premiera już 4 września? Nowi członkowie zarządu Ery (PTC) powołani Play: od jutra pakiety internetowe w całej Polsce! Jaki jest Twój wymarzony smartfon? - wyniki konkursu Nokia ujawnia nowe plany dotyczące dotykowych modeli

Popularne w tym tygodniu:

Dni iPhone'a są już policzone. Apple daje mu 10 lat Powrót do przeszłości. realme GT 2 Pro wygląda jak smartfon z 2015 roku Przecenione smartfony na Black Friday 2021. Lista promocji Ostatnie podrygi kreatywności. Teraz już wszystkie smartfony będą wyglądać tak samo Piekło zamarzło. Apple ułatwi samodzielną naprawę iPhone'ów! Google składa broń. Pixel Fold nie miałby szans z konkurencją Dziwna zmiana w Google Play. Nie podoba mi się to Jak nie drzwiami, to oknem. Huawei może ominąć amerykańskie sankcje Bez niespodzianek. Tak ma wyglądać Pixel 6a 108 Mpix za mniej niż 1500 zł. Motorola Moto G60 wreszcie w Polsce Samsung wysłuchał użytkowników. Na taki tryb profesjonalny w aparacie czekali od lat Motorola Moto G200 ze Snapdragonem 888+ oficjalnie. Jest też masa tańszych smartfonów