Pierwsze logo, konsola i Telepod. 5 ciekawostek o Apple
Długa historia firmy Apple skrywa wiele intrygujących faktów, które często nie są powszechnie znane. Kim był trzeci ojciec przedsiębiorstwa? Dlaczego popularne smartfony miały być określane mianem Telepodów? Zachęcam do lektury.
Apple to firma o długiej i barwnej historii. Można powiedzieć, że losy tego przedsiębiorstwa to kopalnia ciekawostek, mająca w sobie materiał na wiele artykułów, a nawet filmów! Wybrałem pięć ciekawostek, które uznałem za najciekawsze, ale jestem pewien, że niemal każdy ma swoje ulubione typy.
- Trzeci założyciel Apple mógł zostać miliarderem, ale odszedł po 12 dniach
Niemal każdy zna dwóch ojców Apple, ponieważ zarówno Steve Jobs, jak i Steve Wozniak są niezwykle popularnymi postaciami w mediach, które na zawsze zapisały się na technologicznych kartach historii. Znacznie rzadziej wspomina się o trzecim założycielu firmy Apple, a to dlatego, że człowiek ten odszedł po zaledwie kilkunastu dniach i sprzedał swój 10-procentowy pakiet udziałów za 800 dolarów. Rok później przyjął jeszcze dodatkową rekompensatę o wysokości 1500 dolarów i zrzekł się wszelkich przyszłych roszczeń związanych z Apple'em.
Oczywiście największą ekscytację w tej opowieści powoduje fakt, że gdyby trzeci założyciel Apple sprzedał swój pakiet akcji dopiero dzisiaj, wtedy zostałby miliarderem. Prawda jest jednak taka, że o takich rzeczach łatwo jest mówić z perspektywy czasu, natomiast wtedy nikt nie mógł wiedzieć, że Apple stanie się jedną z najbogatszych firm na świecie.
- Kiedyś logo Apple'a było całkowicie inne
Pierwsze logo firmy Apple zaprojektował nie kto inny, jak właśnie Ronald Wayne. Wspomniane logo zawierało postać Izaaka Newtona i było znacznie bardziej skomplikowane od tego, co dziś znają fani marki z całego świata.
Poziom złożoności logo w wydaniu Ronalda Wayne’a sprawił, że nie przyjęło się na długo i zostało zastąpione czymś znacznie prostszym – nadgryzionym jabłkiem w barwach tęczy, które było używane od 1976 roku aż do 1998 roku.
- Apple próbował podbić rynek konsol do gier
Konsola Apple Bandai Pippin trafiła na rynek w 1996 roku, a jej cena wynosiła 599 dolarów. Bandai szacowało, że w pierwszym roku powinno się sprzedać około 200 tysięcy egzemplarzy w Japonii oraz 300 tysięcy egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Niestety rzeczywistość boleśnie zweryfikowała te plany i sprzedaż wyniosła zaledwie 42 tysiące sztuk. Aktualnie konsola Apple Bandai Pippin uchodzi za jedną z największych porażek firmy Apple.
Bardzo uproszczony komputer od Apple, ale reklamowany jako konsola, za to z możliwością łączenia się z internetem, a także czymś takim jak bezprzewodowy kontroler? Brzmi świetnie! Szkoda tylko, że modem był niezwykle wolny, więc przeglądanie internetu nie zaliczało się do przyjemnych doświadczeń. Cena urządzenia w wysokości prawie 600 dolarów wypadała bardzo źle na tle konkurencji, ponieważ Nintendo 64 kosztowało zaledwie 200 dolarów. Samych gier z kolei nie było dużo, a płynność działania wielu tytułów była niezadowalająca.
Apple Bandai Pippin nie miało szans na rynku z konkurencją w postaci Nintendo czy Sony, a sam projekt został ostatecznie anulowany, po tym jak Steve Jobs wrócił do Apple w 1997 roku.
- Apple Newton – Steve Jobs nienawidził tych urządzeń
Apple Newton to kolejny ciekawy projekt, który mimo dobrych chęci nie przyjął się na rynku tak dobrze jak by tego chciano. Urządzenie było palmtopem, podręcznym komputerem określanym po angielsku jako Personal Digital Assistant, w skrócie PDA. Warto wspomnieć, że „Newton” w nazwie było nawiązaniem do pierwszego logo Apple, w którym znajdowała się postać Izaaka Newtona.
Sprzęt oferował ciekawe możliwości, jak chociażby rozpoznawanie pisma – użytkownicy mogli wprowadzać słowa za pośrednictwem rysika. Niestety PDA Apple'a tak naprawdę miał z tym ogromne problemy i często dochodziło do niewłaściwej interpretacji tego, co wpisywali użytkownicy. Co ciekawe, naśmiewano się z tego między innymi w jednym z odcinków popularnej animacji "The Simpsons". Nie pomagał również fakt, że Newton miał dość wysoką cenę. Ostatecznie seria tych urządzeń została anulowana, a sam Steve Jobs bardzo nie lubił tego sprzętu i krytykował między innymi konieczność wykorzystywania rysika. Warto dodać, że Newton powstał za czasów kiedy prezesem był John Sculley, a nie Jobs.
- iPhone – ta nazwa wcale nie była czymś oczywistym
Współcześnie niemal wszyscy uznają, że nazwa iPhone jest czymś oczywistym i trudno wyobrazić sobie cokolwiek innego dla smartfonów Apple'a. Ken Segall, niegdyś odpowiedzialny za departament reklamy w Apple, wyjawił, że wśród proponowanych nazw dla iPhone’a były między innymi takie określenia jak "Telepod", "Tripod" oraz "Mobi".
Brzmi absurdalnie? Wcale nie! Telepod jest nawiązaniem do słowa telephone. Tripod kładzie nacisk na fakt, że to telefon, iPod oraz możliwość połączeń z internetem w jednym. Mobi to z kolei nawiązanie do słowa mobile. Innymi słowy, mogło się skończyć tak, że dzisiaj pisalibyśmy na przykład o najnowszej konferencji dotyczącej Tripoda 13.