5 lat gwarancji i 8 lat aktualizacji. Oto "najbardziej ekologiczny smartfon na świecie"
Fairphone 5 jest jeszcze bardziej eko od swoich poprzedników. Przy okazji ma zapowiedzianą aktualizację do... Androida 18.
Holenderski Fairphone już od 10 lat zajmuje się tworzeniem "etycznych smartfonów". Firma dba o to, by jej produkty miały jak najmniej negatywnego wpływu na środowiska, a pracownicy na każdym etapie łańcucha dostaw i produkcji pracowali w godnych warunkach i byli uczciwie opłacani.
Zasadność istnienia tego typu urządzeń doskonale tłumaczy artykuł Łukasza Michalika - "Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie".
Fairphone z generacji na generację podnosi sobie poprzeczkę, dążąc do jak najdłuższej żywotności swoich produktów. Teraz firma twierdzi, że stworzyła prawdopodobnie "najbardziej ekologiczny smartfon na świecie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fairphone 5 ma zapowiedziane rekordowo długie wsparcie
Aby na jakiś smartfon mogła trafić nowa wersja Androida, producent czipu musi przygotować niezbędne sterowniki. Dopiero od niedawna wybrane procesory mają zadeklarowane wsparcie dla 4 kolejnych wersji systemu.
Fairphone 5 został uzbrojony w specjalny czip QCM6490, będący zmodyfikowaną wersją Snapdragona 778G, który ma zapowiedziany rozwój sterowników przez wiele lat.
Producent obiecuje, że Fairphone 5 będzie wspierany przynajmniej do 2031 roku, a w tym czasie dostanie przynajmniej 5 dużych aktualizacji Androida.
Fairphone dokłada do tego 5-letnią gwarancję, co znacznie przebija 2 lata wymagane przez Unię Europejską.
Oprócz tego Fairphone 5 jest wyjątkowo ekologiczny i łatwy w naprawie
Twórcy deklarują, że Fairphone 5 jest zbudowany w ponad 70 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu lub uczciwych dostawców. Mowa m.in. o aluminium, złocie, licie, wolframie, cynku, miedzi, niklu, magnezie i metalach ziem rzadkich. A energia potrzebna do produkcji podzespołów pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł.
Fairphone 5 ma być też smartfonem w 100 proc. neutralny pod względem generowanych elektrośmieci. Na każdy wyprodukowany egzemplarz - który waży 212 g - twórcy zobowiązują się do przetworzenia 212 g odpadów elektronicznych.
Producent zajmuje się także recyklingiem starych telefonów, za co można dostać zniżkę.
Podobnie jak poprzednie modele, Fairphone 5 jest modułowy i pozwala na łatwą wymianę poszczególnych komponentów, których w najnowszych generacji jest aż 11. Bez specjalistycznych narzędzi można wymienić m.in. baterię, port USB-C, ekran czy aparaty.
Modułowa konstrukcja została zaprojektowana nie tylko pod kątem napraw, ale i ewentualnych ulepszeń sprzętowych. Swego czasu użytkownicy Fairphone'a 3 mogli wymienić aparat 12 Mpix na nowy 48 Mpix, po prostu podmieniając moduł i aktualizując oprogramowanie.
Fairphone 5 ma też ulepszoną specyfikację
Parametry techniczne nigdy nie grały w fairphone'ach pierwszych skrzypiec, ale producent zadbał o to, by jego nowy model przynajmniej nadążał za rynkowymi standardami.
Fairphone 5 ma:
- ekran OLED 6,46 cala o rozdzielczości 2700 x 1224 (459 ppi) i odświeżaniu 90 Hz;
- głośniki stereo;
- czip QCM6490;
- 8 GB pamięci RAM;
- 256 GB rozszerzalnej pamięci na dane;
- aparat główny 50 Mpix (1/1,56 cala) zoptyczną stabilizacją obrazy i przysłoną f/1,88;
- aparat 50 Mpix (1/2,51 cala)z obiektywem ultraszerokokątnym f/2,2 i trybem makro;
- aparat przedni 50 Mpix z przysłoną f/2,45;
- łączność 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, NFC i eSIM;
- czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania;
- wymienną baterię 4300 mAh z ładowaniem 30 W;
- Androida 13;
- wymiary 162 x 75,5 x 10,5 mm;
- wagę 212 g
- IP55 i MIL-810H.
Dostępne wersje kolorystyczne to czarna, niebieska oraz przezroczysta.
Fairphone 5: cena i dostępność
Fairphone 5 został wyceniony na 699 euro, czyli ok. 3570 zł. Zamówienia można składać za pośrednictwem strony producenta.
Wysyłkę pierwszych egzemplarzy zaplanowano na 15 września.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii