Orange rusza z 5G w Polsce. Operator zmienił zdanie

Orange rusza z 5G w Polsce. Operator zmienił zdanie

Orange rusza z 5G w Polsce. Operator zmienił zdanie
Patryk Korzeniecki
02.06.2020 17:11, aktualizacja: 02.06.2020 19:14

Jeszcze nie tak dawno Orange przyznawało, że dzięki światłowodowi firma nie musi spieszyć się z wprowadzeniem sieci 5G na aktualnie używanych pasmach i woli poczekać na aukcję wyższych częstotliwości. Operator zmienił jednak plany.

W styczniu 2020 Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska, przyznał, że 5G nie jest dla operatora palącym priorytetem. W wywiadzie z serwisem Rzeczpospolita Cyfrowa przyznał, iż Orange planuje od razu włączyć "prawdziwe 5G", bez wcześniejszego uruchamiania sieci nowej generacji na niższych pasmach.

Mamy pasmo 2100 MHz i niezbędne urządzenia sieciowe. Moglibyśmy uruchomić 5G w całej Warszawie z prędkością ponad 400 Mb/s. Sytuacja rynkowa nas do tego jednak nie zmusza i mamy inny plan. Chcemy dać klientom Orange od razu „prawdziwe” 5G, a nie jego namiastkę. Do tego właśnie potrzebne jest nam pasmo, które chcemy kupić na aukcji.

Orange Polska zmienia plany. Zapowiada 5G w paśmie 2100 MHz

Orange uruchomi w Polsce sieć 5G już 1 lipca 2020. Jak tłumaczy Fallacher, taki krok wynika z opóźnień w przydzielaniu pasm 5G w Europie wywołanych pandemią koronawirusa. Dlatego właśnie firma zmieniła zdanie i - wbrew wcześniejszym planom - uruchamia sieć nowej generacji na obecnych falach.

Orange wykorzysta aktualną częstotliwość 2100 MHz używaną w tej chwili przez technologię 4G. Obecnie trwa modernizacja infrastruktury, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie planu w życie. Sieć 5G będzie nadawana z 1600 nadajników rozmieszczonych w całym kraju.

Wraz z pierwszym dniem lipca z usługi skorzystają m.in. mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Krakowa i Katowic. Orange deklaruje, że w zasięgu pomarańczowej sieci 5G znajdzie się ok. 6 milionów osób.

Jest to pierwszy etap włączenia 5G przez Orange. Operator deklaruje, że z czasem włączone zostaną kolejne pasma przeznaczone stricte dla sieci nowej generacji. Trwają próby w pasmach 3,5 GHz i 26 GHz.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)