5G w Polsce wreszcie ma sens. Takich ofert nam trzeba

5G w Polsce wreszcie ma sens. Takich ofert nam trzeba

5G w Polsce wreszcie ma sens. Takich ofert nam trzeba
Miron Nurski
18.01.2022 18:00, aktualizacja: 18.01.2022 19:00

T-Mobile zapoczątkował na polskim rynku małą rewolucję, która zmieni sposób, w jaki korzystamy z internetu na smartfonach.

W połowie 2021 roku pisałem o absurdalnych ofertach 5G polskich operatorów. Narzekałem wówczas na małe paczki danych.

Operatorzy chwalą się, że 5G pozwala na osiąganie zawrotnych prędkości. Problem w tym, że paczkę o wielkości 100 GB - co i tak jest wartością ponadprzeciętnie wysoką - w optymalnych warunkach można wyzerować w pół godziny. Nawet największe pakiety pozwalają na korzystanie z sieci na pełnych obrotach przez maksymalnie 1-2 minuty dziennie.

Gdzie tu sens? Gdzie tu logika?

Polscy operatorzy idą po rozum po głowy. 5G wreszcie bez żadnych limitów

No dobra, na razie nie operatorzy, lecz operator, ale coś mi mówi, że na reakcję konkurencji nie trzeba będzie długo czekać. Od tego trendu nie ma już odwrotu.

T-Mobile wprowadził taryfę, w ramach której za 85 zł miesięcznie można korzystać z internetu bez limitów prędkości i danych. To pierwsza tego typu oferta bez tzw. lejka, który drastycznie obcinałby prędkość sieci po wyczerpaniu paczki.

Wreszcie nie trzeba będzie się ograniczać.

5G w Polsce w końcu rozwinie skrzydła

Netflix na urządzeniach przenośnych pochłania nawet 3 GB na godzinę. 1 odcinek serialu dziennie w wysokiej rozdzielczości = 90 GB miesięcznie. Większość dostępnych na rynku paczek internetu jest znacznie mniejszych.

Połączenie szybkiej transmisji danych i niskich opóźnień sprawia, że 5G jest wręcz stworzone do grania w chmurze. Google deklaruje, że Stadia pochłania 2,7 GB/godz. w trybie 720p i aż 12,6 GB/godz. w trybie 1080p. Wystarczy godzina dziennie, by w skali miesiąca zużyć przynajmniej 80 GB danych.

Mając ofertę bez limitu można będzie się w pełni cieszyć potencjałem 5G. Pozostaje więc mieć nadzieję, że propozycja T-Mobile nie będzie wyjątkiem, lecz początkiem nowego standardu.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)